Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13997
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ważna wystawa i międzynarodowy konkurs

Sobota, 2 lipca 2022, 11:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ważna wystawa i międzynarodowy konkurs
Fot. Przemek Kaczałko
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze pozyskało bogaty zbiór szkieł artystycznych autorstwa prof. Zbigniewa Horbowego, a także innych artystów. Otwarcie wystawy prezentującej najnowszą kolekcję miało miejsce w piątek (1.07), a przy okazji konferencji prasowej poinformowano o międzynarodowym konkursie, w którym główna nagroda to 25 tys. zł.

Muzeum Karkonoskie jest szczególnym miejscem na szklarskiej mapie Polski - to w naszym mieście znajdują się największe zbiory szkła artystycznego. Sam region również ma mnóstwo tradycji i to wymienione powody, dla których konkurs nie mógłby się odbyć w innym miejscu.

Chcemy podtrzymać tradycję, gdzie Dolny Śląsk od średniowiecza był znany z produkcji dobrego szkła gospodarczego, ale i artystycznego - podkreślił Cezary Przybylski, marszałek województwa. - Muzeum Karkonoskie ma ogromne zasługi w upowszechnianiu kultury i nawet dzisiaj, mimo wakacji, sporo osób zwiedza - dodał polityk, który zapowiada, że konkurs będzie wydarzeniem cyklicznym.

Patronem konkursu jest prof. Zbigniew Horbowy – artysta i projektant, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, reformator polskiego szkła artystycznego, który całe swoje twórcze życie związał z regionem dolnośląskim.

Podczas piątkowego wydarzenia zaprezentowano ponad 350 dzieł autorstwa Zbigniewa Horbowego oraz innych uznanych artystów lat 60., 70. i 80. Zakup został dofinansowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także sponsorów.

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego to ewenement w skali Polski, ale i Europy. To się wpisuje w pbchody Międzynarodowego Roku Szkła ogłoszonego przez ONZ - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.

Konkurs powstał z inicjatywy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zgłoszenia w formie online kierować będzie można na adres horbowy@okis.pl.

W 2023 roku będzie można zobaczyć efekty konkursu, bowiem nadesłane prace będą wystawione w jeleniogórskiej placówce. Następnie wystawa konkursowe zawita do ASP we Wrocławiu.

Warto dodać, że do niedzieli (3.07) w Laboratorium szkła trwa wakacyjny weekend szklarski, gdzie w godzinach 10:00 – 17:00 hutnicy z huty szkła Novosad & Syn w Harrachovie prowadzą pokazy hutnicze. Wstęp do laboratorium jest bezpłatny. Na zwiedzanie muzeum obowiązują bilety.

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
2
17%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group