Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7013
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Warszawa chce likwidować prokuratury rejonowe

Czwartek, 9 września 2010, 10:27
Aktualizacja: 10:27
Autor: TEJO
Byt prokuratur rejonowych w Kamiennej Górze i Lwówku Śląskim stanął pod znakiem zapytania po sugestii prokuratora generalnego, że placówki, które zatrudniają mniej niż pięciu prokuratorów, powinny przestać istnieć. Sprzeciw wobec zamiaru likwidacji jednostek we wspomnianych miastach wyraziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Zamiar likwidacji tyczy 86 prokuratur rejonowych w Polsce, natomiast na obszarze działania Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze – placówek w Kamiennej Górze i Lwówku. Analogicznie rzecz ma się z sądami i ich rejonowymi oddziałami. Jak podkreśla Violetta Niziołek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, zapytania o zasadność działania mniejszych jednostek przychodzą z Warszawy cyklicznie.

– W roku ubiegłym prokurator okręgowy w Jeleniej Górze w odpowiedzi na podobne zapytanie opowiedziała się za zasadnością dalszego funkcjonowania Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim. Z kolei w roku bieżącym zapytanie dotyczyło zarówno placówki w Lwówku, gdzie obowiązki wykonuje pięcioro prokuratorów, jak i prokuratury kamiennogórskiej, gdzie w chwili obecnej obowiązki faktycznie wykonuje również pięcioro prokuratorów – informuje Violetta Niziołek.

Teresa Łozińska-Fatyga, prokurator okręgowa, opowiada się jednoznacznie za potrzebą dalszego funkcjonowania obu prokuratur rejonowych. Stanowisko poparła szczegółową analizą ich działania. Likwidacja jednostek z pewnością nie posłużyłaby mieszkańcom danych rejonów, którzy swoje sprawy musieliby załatwiać w innych miastach. Nie byłaby też bez wpływu na działalność policji, która zmuszona by była współpracować z prokuratorami z odległych siedzib. Prokurator okręgowa w piśmie skierowanym do Warszawy wysoko oceniła pracę prokuratur lwóweckiej i kamiennogórskiej.

Widmo likwidacji różnych jednostek położonych w mniejszych miastach, ale nie tylko, krąży nad regionem od czasu reformy samorządowej sprzed 10 lat. W 2001 roku tylko dzięki mocnemu wsparciu lokalnych parlamentarzystów udało się uchronić przed likwidacją jednostki okręgowe sądu i prokuratury w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group