Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6989
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warszawa chce likwidować prokuratury rejonowe

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 9 września 2010, 10:27
Aktualizacja: 10:27
Autor: TEJO
Byt prokuratur rejonowych w Kamiennej Górze i Lwówku Śląskim stanął pod znakiem zapytania po sugestii prokuratora generalnego, że placówki, które zatrudniają mniej niż pięciu prokuratorów, powinny przestać istnieć. Sprzeciw wobec zamiaru likwidacji jednostek we wspomnianych miastach wyraziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Zamiar likwidacji tyczy 86 prokuratur rejonowych w Polsce, natomiast na obszarze działania Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze – placówek w Kamiennej Górze i Lwówku. Analogicznie rzecz ma się z sądami i ich rejonowymi oddziałami. Jak podkreśla Violetta Niziołek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, zapytania o zasadność działania mniejszych jednostek przychodzą z Warszawy cyklicznie.

– W roku ubiegłym prokurator okręgowy w Jeleniej Górze w odpowiedzi na podobne zapytanie opowiedziała się za zasadnością dalszego funkcjonowania Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim. Z kolei w roku bieżącym zapytanie dotyczyło zarówno placówki w Lwówku, gdzie obowiązki wykonuje pięcioro prokuratorów, jak i prokuratury kamiennogórskiej, gdzie w chwili obecnej obowiązki faktycznie wykonuje również pięcioro prokuratorów – informuje Violetta Niziołek.

Teresa Łozińska-Fatyga, prokurator okręgowa, opowiada się jednoznacznie za potrzebą dalszego funkcjonowania obu prokuratur rejonowych. Stanowisko poparła szczegółową analizą ich działania. Likwidacja jednostek z pewnością nie posłużyłaby mieszkańcom danych rejonów, którzy swoje sprawy musieliby załatwiać w innych miastach. Nie byłaby też bez wpływu na działalność policji, która zmuszona by była współpracować z prokuratorami z odległych siedzib. Prokurator okręgowa w piśmie skierowanym do Warszawy wysoko oceniła pracę prokuratur lwóweckiej i kamiennogórskiej.

Widmo likwidacji różnych jednostek położonych w mniejszych miastach, ale nie tylko, krąży nad regionem od czasu reformy samorządowej sprzed 10 lat. W 2001 roku tylko dzięki mocnemu wsparciu lokalnych parlamentarzystów udało się uchronić przed likwidacją jednostki okręgowe sądu i prokuratury w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Oportunista 9-09-2010 11:13
Bezpieczne Państwo?.... Art.1 Konstytucji RP "RP jest populistycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady populizmu społecznego". To moja własna interpretacja. Może dla odmiany takie sugestie Prokuratora Generalnego powinny być zawarte w ramach przemyślanych wypowiedzi, gdyż "Quidquid agis prudenter et respiece finem" - jak mawiał Domicjusz Ulpinian - prawnik z czssów rzymskich
___x 9-09-2010 12:36
pewnie niech polikwidują wszystkie odzdziały i niech wszyscy męczą i dojeżdzają na rozprawy do Warszawy, tak na marginesie to co za d...l oraz banda innych d...li co mu przyklasnęła wymyślili obecny podział województw tamten dawny był o wiele korzystniejszy dla społeczeństwa (naprawde wiele bym dał by województwo Jeleniogórskie powróciło) i kiedy wreszcie garniturowcy z rządu zrozumieją że to oni są dla nas a nie my dla nich bo chyba wypadałoby się jakoś rewanżować za te megawysokie podatki
~Ekonomista 9-09-2010 13:57
PO bada opinię publiczną w ramach tzw. "sugestii".Ja też mam, myślę ważną sugesię i uzasadnioną ekonomicznie oraz społecznie propozycję dla Pana Prokuratora Generalnehgo, a mianowicie sugeruję likwidację stanowiska Prokuratora Generalnego do -1. Skutki ekonomiczne - oszczędność, a nawet zyski. Skutki społeczne - nie odwracanie opinii publicznej od istotniejszych spraw RP i niepodsycanie negatywnych nastojów społeczeństwa.
~g.niedzielny 9-09-2010 15:10
sądzę, że dodatkowym kryterium w ocenie zasadności utrzymywania takich małych prokuratur jest również ilość prowadzonych postępowań, oraz ich skuteczność. Więc jeśli prokuratorzy ci dzialają skutecznie i większość z prowadzonych spraw kończy się na wokandzie, to nie powinniśmy obawiać się likwidacji takich prokuratur. W końcu to my utrzymujemy je z naszych podatków, więc jeśli prokuratorzy mają siedzieć tam tylko dla naszego _dobrego samopoczucia_ to jestem za oszczędnościami i likwidacją takich ciepłych posadek. Gość niedzielny
~gość1135 9-09-2010 16:03
brawo!!!!!!! Zlikwidować tych nierobów,zreformować całe sadownictwo,system edukacji .gdzie na aplikacje dostaja sie tylko znajomi.W POLSKIM SYSTEMIE PRAWNYM JEST GŁEBOKO ZAKORZENINA KOMUNA I PEŁNO TAM KOMUNISTÓW.wyrzucić na bruk wszystkich adwokatów sedziów i prokuratoró i komorników .Prześwietlić dobrze to towarzystwo .TO WŁAŚNI ONI SA PRZYCZYNA TYLU ŻĄŁ W TYM KRAJU!!!!!!!!!!!!!
~GOŚĆ 1136 9-09-2010 16:06
Wkrótce nastana czasy prawdziwej sprawiedliwości!!!!!
~Ekonomista 9-09-2010 16:14
Do:(g.niedzielny) - Owszem tak. Ale zauważ, że nie podano żadnej statystyki rozpatrywanych i kierowanych na wokandę spraw, jak również dotyczącej umażanych na etapie przygotowania. Nie przedstawiono również skutków ekonomicznych i społecznych likwidacji tych urzędów rejonowych. Stąd to jest badanie opinii i nastrojów na zasadzie rzuca się "sugestię" i zobaczymy.....Tak było z podwyżką VATu sprzed kliku tygodni.
~dobromir 9-09-2010 22:43
Mam pomysł: zatrudnić w tych miastach po +1 człowieku i sprawa OK. A pieniązki na budowe i rozbudowę Budynku przy Matejki jakoś sA. Przypuszczam ,że jak już zlikwidują w tych miastach to będą mieli gdzie przy biurkach siedzieć .Domniemywam ,że w JG niedługo po nowym roku ukończą rozbudowę 2 budynku Prokuratury i poprawią się warunki pracy i przesłuchiwanych osóbek
~Hmmm 9-09-2010 23:23
To Kononowicz się dostał do Rządu ;) skoro wszystko likwdować :) hehehe Kpina ;( a dołożyć ORLIKA a Sąd do Kowar ;) hehehehehehe
~MOBY 10-09-2010 1:29
Do Ekonomisty: coś mi się wydaje , że aktualny Prokurator Generalny ma się nijak do PO- otacza się raczej ludźmi kojarzonymi z partią opozycyjną do PO i z poprzednim Prezydentem, który go wybrał. Sądzę, że chodzi o budżet, bo nowa Prokuratura Generalna wciąż się rozrasta kadrowo
~Ekonomista 10-09-2010 9:03
Do:(MOBY).Proszę nie wdawajmy się w polityczne rozważania, kto - kogo i kim się otacza.Nie oto chodzi.Ja mam na mysli uzasadnione ekonomicznie i społecznie sugestie Prokuraotora Generalnego, a nie sugesie na zasadzie "wetknijmy kij w mrowisko".Jeżeli jest uzasadnione "rozrastanie kadrowe" prokuratury - bo ilośc spraw podjętych i kończących się na wokandzie...,itd. to nie należy jej likwidować. Natomiast jest ona zbędna w sytuacji "jest bo jest".Aby zatem wyrazić jakąś uzasadnioną sugestię trzeba poznać skutki ekonomiczne i społeczne, a nie wygłaszć pogląd bez poparcia - tak jak to zrobił Prokurator Generalny.
~ 10-09-2010 9:07
Jestem tzw.porządnym obywatelem ale raz mi się zdarzyło że spotkała mnie krzywda ,a co na to Prokuratura? Urząd miał Radcę Prawnego.A ja się okazało nie byłam stroną w sprawie,chociaż to mnie Urząd skrzywdził.Co mi zostało,sprawa cywilna w Sądzie ale kogo na to stać.Reasumując po co istnieje taka Instytucja która broni tych, którzy posiłkują się Adwokatami za nasze społeczne pieniądze?.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group