Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7390
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warownia za stówkę

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Piątek, 23 maja 2008, 8:45
Aktualizacja: 8:46
Autor: TEJO
Jest szansa, że bolkowska forteca wróci do dawnej świetności.
Fot. Archiwum
Znajdą się środki na odrestaurowanie sypiących się ruin zamku w Bolkowie. Przez 30 lat placówką zarządzać będzie Muzeum Karkonoskie, które zapłaci 100 złotych czynszu miesięcznie.

To koniec sporu o przyszłość fortecy, który od kilku lat toczył się w mieście, dla którego jest atrakcją przyciągającą rzesze turystów oraz organizatorów wielu imprez. Rajcy Bolkowa nie chcieli się zgodzić na długoterminowe oddanie zamku pod nadzór obcej firmy, a warownia niszczała.

Muzeum Karkonoskie, które zarządza zamkiem, nie mogło przeprowadzać znaczących inwestycji, bo czas dzierżawy był za krótki. Ostatnio – tylko trzy lata. Teraz to się zmieni. Rada zgodziła się na wydzierżawienie średniowiecznych ruin na 30 lat!

Wicemarszałek województwa, Piotr Borys, obiecał, że zabytek zostanie objęty programem renowacji. Muzeum Karkonoskie jest instytucją kultury dolnośląskiego samorządu, więc pieniądze na pewno się znajdą. Ogólnie na inwestycje związane z turystyką przewidziano 120 milionów euro. Część z tych środków uszczknie zamek w Bolkowie. Zamkowe mury zostaną odnowione, zwiększona zostanie powierzchnia przeznaczona na muzeum i być może – zostanie otwarta scena teatralna.

Muzealnicy z Jeleniej Góry za miesięczną dzierżawę ruin w Bolkowie zapłacą 100 złotych miesięcznie powiększone o podatek VAT.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~EM 23-05-2008 9:34
Brawa dla Radnych, wreszcie coś ruszy w tej kwesti. Bo w naszej naturze chyba leży niszczyć nasze dobra narodowe i doprowadzać wszystko do ruiny, bo nic się nie opłaca, tylko burzyć. Najwyższy czas aby te pieniądze wykorzystać mądrze.
~ 23-05-2008 11:56
Burzyc też sie nie opłaca!!
krkonos 23-05-2008 13:52
Długo trwały zabiegi dyrektora Muzeum Karkonoskiego Firszta o takie korzystne dla Bolkowa (i chyba dla muzeum) rozwiązanie; dobrze, że uwieńczone zostały sukcesem. A i Bolków może na takim rozwiązaniu tylko zyskać. Adamowi Ł. życzę "dożywocia" na stanowisku kasztelana zamkowego i wielkiego mistrza bractwa rycerskiego.
piipi 23-05-2008 17:09
..a lochy..jakie bedzie ich przeznaczenie,bo moj sasiad juz pyta i pyta..~Ten sasiad czesto "siedzi", a tam gdzie on musi "siedziec" jest przpelnienie..~Wiadomo "rycerze" spokoju szukaja..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group