Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4625
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walka ze smogiem w uzdrowiskach

Wiadomości: Region
Środa, 21 października 2015, 8:25
Aktualizacja: 8:28
Autor: WFOŚ
Fot. WFOŚ
Samorządy z dolnośląskich miast i uzdrowisk, w których stwierdzono przekroczenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji CO2 mogą składać wnioski o pomoc finansową. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu ogłosił kolejny konkurs w ramach programu KAWKA.

W naszym regionie dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych oraz domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania. - Dzięki KAWCE stare piece będą wymieniane na instalacje gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy solary - zapowiada Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu – W przypadku rezygnacji z pieców węglowych zapewnimy także środki na podłączanie się do miejskich sieci ciepłowniczych.

Na pomoc finansową mogą liczyć miasta: Dzierżoniów, Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec oraz uzdrowiska Szczawno-Zdrój, Cieplice-Zdrój i Polanica-Zdrój. Duży poziom zanieczyszczeń w tych miejscowościach wykazał monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Dopłaty dla mieszkańców będą możliwe dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku ogłoszono już dwie edycje KAWKI (w 2013 r. i 2014 r.). Środki z Funduszy są rozdzielane przez gminy. Tak będzie i tym razem. Zanim jednak to nastąpi, samorządy powinny złożyć dokumenty do WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałów w: Szczawnie-Zdrój, Legnicy i Jeleniej Górze do 30.11.2015 r. W I połowie 2016 r. będzie wiadomo ile pieniędzy trafi ostatecznie na Dolny Śląsk.

Kwota dofinansowania przedsięwzięć wyniesie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym w formie dotacji: do 45 proc. z NFOŚiGW i do 15 proc. z WFOŚiGW we Wrocławiu. Pozostałe 30 proc. może być udzielane jako pożyczki z WFOŚiGW we Wrocławiu. Ze środków najnowszej KAWKI będzie mogło skorzystać więcej samorządów niż we wcześniejszych jej edycjach. Obecnie mogą aplikować miejscowości liczące do 5 tys. mieszkańców (poprzednio do 10 tys.). Oczywiście niezmiennym warunkiem jest występowanie w nich przekroczeń zanieczyszczenia powietrza.

Finansowe wsparcie z Funduszy na walkę ze smogiem w poprzednich edycjach KAWKI było przeznaczone dla Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy, Szczawna-Zdrój, Nowej Rudy i Świdnicy. Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego NFOŚiGW i WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach KAWKI I i II w naszym regionie to 65,6 mln zł. - W wyniku realizacji dwóch pierwszych edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 56 ton i PM2,5 o 53 ton w ciągu roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~1979 21-10-2015 8:52
Czy może sie wypowiedzieć ktoś, kto otrzymał takie dofinansowanie na wymianę pieca w domku jednorodzinnym? Jak to wygląda w praktyce? Z góry dzięki
~wd 21-10-2015 10:49
to walka z wiatrakami,musieli by w połowie domów zarekwirować piece węglowe a w zamian dać gazowe i jeszcze płacić im za gaz,bo w większości biedoty nie stać nawet na węgiel więc palą czym popadnie.
~poGROMCA 21-10-2015 11:32
na ulicy pułaskiego w cieplicach jest kilku trucicieli jak rozpalą szaro ciemno dym wciska się kratkami wentylacyjnymi a oni mają sąsiadów w du..e jarają jak opętani w piecach nie wiadomo czym śmieci plastiki i inne wynalazki nakładać wysokie mandaty dla trucicieli w cieplicach nie są biedni skoro mają domy dobrac im się do du.y pseudo ekolodzy !!!
~ 21-10-2015 12:34
pozostale 30% to pozyczka czyli gdzie te 90% -ulotnilo sie - przeciz nie kazdy ma zdolnosc kredytową- ciekawe wyliczenia- potem dotacja bedzie uzalezniona od dochodow , i calosc pokryje naiwniak sadzac ze mu oddadza kaske- tylko ze prawo sie zmienia, budzet sie zmienia a podatki i oplaty rosną- a pozyczka pozostanie do zaplacenia bo jak nie to juz na bidaka znajda prawo by zwrocil kase- ja juz w nic nie wierze to sa obietnice a nie napisane i ogloszone prawo
~ 21-10-2015 12:36
bedą mozliwe- toz to jest tryb przypuszczający , a nie pewnik
~ 21-10-2015 12:43
na pomoc finansowa MOGĄ liczyc miasta- czyli mogą a nie muszą- inaczej by to brzmialo gdyby napisano - pomoc finansową otrzymują miasta:Jelenia Gora itd- moj wniosek to taki ze caly koszt wymiany poniesie bidny obywatel- dlaczego teraz ZXGL nie likwiduje piecow w mieszkaniach komunalnych- przeciez ZGL wie czym w ich lokalach ludzie ogrzewają mieszkania- niech zlikwiduja biedocie te ciagle dymiące piece i zalozą ekologiczne- placa najemcy czynsz i to niemaly - wiec do roboty ZGL-u daj przyklad myslenia o czystosci powietrza
~ 21-10-2015 12:53
ilu ludzi straci w Polsce prace gdy zlikwiduja opalanie weglem- znikną sklady opału- zamkną kopalnie - transport wegla w kazdym rodzaju tez zniknie- wiecej ludzi tez umrze z zimna bo gaz i prad tez nie sa tanie- oto polityka prorodzinna. -- nie ma co , znowu bedzie mial sie kto bogacic a panstwo tylko rozlozy rece i bedzie pochylalo sie nad losem bidoty tak jak do tj pory, stad tylu pochylonych w rzadzie co widac po plecach gdy siedza w lawach sejmowych
~mieszkaniec Cieplickiej 21-10-2015 14:28
Na ulicy Cieplickiej w Cieplicach - dom przy wjeździe na os. Miłosza - emisja z komina zasmradza całą okolicę (!!) - coś potwornego . Dom duży i ładny, a mieszkańcy .... Co0 z takimi ....robić ?
~Marcin72 21-10-2015 16:26
Na Widoku w Cieplicach jest kilku strasznych trucicieli, a do tego rozkopane ulice po symulowanym remoncie, który miał być pokazówką w okresie ubiegłorocznych wyborów samorządowych. W sumie wstyd zapraszać gości !!!
~ 21-10-2015 17:08
a może by tak zacząć od wymiany autobusów na trolejbusy lub autobusy elektryczne ?? no i kolej zamiast autobusów zamiejscowych ?
~2+2=4 21-10-2015 17:15
Zapomnieliście o kominie ZORKI
~była ulga i nie ma 21-10-2015 18:35
było tak ze jak ktoś wymienił ogrzewanie węglem na gazowe lub inne eco miał 50 % znizkę w podatku od nieruchomości. Mieszkaniec ponosi większe koszty ogrzewania , a ulgi nie ma. Cichaczem miasto po kilku latach zlikwidowało tą ulgę. Zawsze decydenci są sprytniejsi od podatnika.
~abc 21-10-2015 20:50
Ciekawa sprawa z tym dofinansowaniem.Ogrzewanie gazowe w moim mieszkaniu funkcjonuje już 18 lat.Zrobione zostało z własnych środków bez jakichkolwiek dofinansowań,ulg,pożyczek na warunkach preferencyjny, o ulgach w podatku od nieruchomości tez mi nic nie wiadomo.Jak to nie warto się było spieszyć .Teraz by człowiek miał jeszcze ulgi i zrobione z dofinansowaniem ocieplenie budynku - bo tak przewiduje program.Ot i sprawiedliwość. Ciekawe też są te pomiary i przekroczenia że np Karpacz nie wchodzi w rachubę - skoro się nie znalazł w wykazie miast .Jak właściciele pensjonatów zaczną palić w piecach czym popadnie nawet latem na ciepłą wodę to można z...hnąć , tym samym swieże górskie powietrze w Karpaczu to tylko informacja bez pokrycia w informatorach turystycznych.
~zorkowiec 22-10-2015 8:11
Zorka pali płytami meblowymi.Robią to w nocy żeby ludzie nie widzieli a i tak wszyscy wiedzą
~węglarz 22-10-2015 8:27
A miejske sieci ciepłownicze też przejdą na gaz? Niech władze zaczną od siebie, a nie od nas małych żuczków. Pozdrawiam.
~Megan 22-10-2015 20:11
Ja wymieniałam. Zrobiłam wszystko na swój koszt, potem dostałam zwrot. Od początku było określone jakie dokumenty mam po wymianie pieca dostarczyć, oprócz tego dołączyć faktury, więc po zakończeniu i popłaceniu faktur zebrałam wszystko i zaniosłam do urzędu. Udało mi się prace wykonać w kwietniu / maju a w czerwcu dostałam zwrot. Po otrzymaniu zwrotu miałam jeszcze w mieszkaniu zapowiedzianą kontrolę, wszystko było ok. Teraz będę motywować wspólnotę, żeby wykonać termomodernizację budynku, super sprawa. Polecam wszystkim, zamiast narzekać ogarnijcie się i korzystajcie i pamiętajcie, że kto pierwszy ten lepszy ;)
~to nie to 22-10-2015 20:31
Pamietam lata szescdziesiate i później, ludzie palili w piecach, w kuchniach weglowych weglem, koksem, drewnem i takiego smogu nie było. Dopiero w latach siedemdziesiątych cos zatkalo wyjście z kotliny. Zostal zatkanyl "luft" Jak był mroz, a nie było wiatru, to nie było czym oddychać. Dopiero halniak przez wirowanie oczyszczal powietrze. I tak jest do tego czasu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group