Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5529
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Walczyć ze złem wśród młodzieży

Środa, 19 marca 2008, 15:05
Aktualizacja: 15:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Walczyć ze złem wśród młodzieży
Fot. TEJO
Zalew narkotyków, przemoc w szkole i w domu, agresja i przestępczość nieletnich oraz współpraca z policją w celu zapobiegania i eliminowania tych zjawisk. Taki był temat środowego szkolenia pedagogów przeprowadzonego przez mundurowych.

Policja zaprosiła dyrektorów i pedagogów szkół i placówek oświatowych z Jeleniej Góry i powiatu. Byli też komendanci policji, kierownicy rewirów dzielnicowych, naczelnicy oraz specjaliści z komendy miejskiej.

– Młodzi ludzie są szczególnie zagrożeni uzależnieniami, ostatnio „wiązanymi´- ostrzega nadkom. Tomasz Szczurowski, naczelnik wydziału prewencji. Prosił pedagogów, żeby informowali policję o niepokojących zjawiskach. – Po otwarciu granic przechwytujemy coraz większe ilości narkotyków, które można kupić i przywieźć do Polski niemal z każdego miejsca w Europie. Środki odurzające są coraz tańsze, a młodzież często zażywa je wraz z alkoholem, aby mieć tzw. powera – mówił nadkom. T. Szczurowski.

Mł. asp. Danuta Razmysłowicz, specjalistka ds. prewencji KMP, przedstawiła formy prewencji, jakie stosuje policja. – Niektóre akcje będą jeszcze bardziej represyjne w stosunku do młodzieży. Chodzi, na przykład, o działania „Stop wagarom!”. Policjanci będą sprawdzali, dlaczego młodzi ludzie w godzinach zajęć są poza szkołą, a szczegółowe raporty będą wysyłane do szkół – usłyszeliśmy.

Mówiono o bezpieczeństwie uczniów w szkole, a za przykład posłużył Zespól Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stefana Żeromskiego. Tu dzięki zainstalowanemu systemowi monitoringu, który wciąż jest doskonalony, nie odnotowuje się już przypadków przemocy. A wcześniej często obcy ludzie wchodzli do placówki. Były też incydenty i pobicia uczniów.

Z problemów bieżących organizatorzy szkolenia wymienili niebezpieczeństwo, na które narażają się młodzi ludzie, którzy przechodzą przez torowiska tam, gdzie jest to zakazane. – Służba Ochrony Kolei planuje cykl akcji edukacyjnych połączonych z projekcją filmu obrazującego stopień ryzyka – zapowiada D. Razmysłowicz.

O przemocy wobec dzieci mówił także Józef Pawłowski, szef Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który apelował do policji o nielekceważenie żadnych sygnałów związanych z molestowaniem i agresją wobec nieletnich.

– Programy policyjne sprawdzają się – podkreśliła Danuta Razmysłowicz. – Podczas tegorocznych ferii zimowych nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń z udziałem młodzieży – dodała. Pedagodzy otrzymali także ankiety do wypełnienia, w których wskażą na istotne problemy oraz opiszą własne wnioski.

Szkolenie zorganizowano w ramach współpracy Jeleniogórskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego oraz mundurowych ze stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group