Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5899
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walczą z aurą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 16 lutego 2012, 17:32
Aktualizacja: 17:33
Autor: red.
Fot. użyczone
Nadmiar śniegu znów jest największym zmartwieniem organizatorów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie. Polana Jakuszycka znów została całkowicie zasypana, ale najwięcej problemów jest na drogach.

Organizatorzy zawodów w Szklarskiej Porębie od dawna narzekają na nadmiar śniegu. Aby móc wybudować miasteczko zawodników trzeba było usunąć kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych śniegu. Dopiero wówczas było możliwe ustawienie kontenerów na szatnie i serwismenów. Teraz padający gęsto śnieg utrudnia dojazd na Polanę Jakuszycką.

Warunki na drogach są bardzo trudne. Śnieg pada nieprzerwanie już drugą dobę. Intensywnym opadom towarzyszy bardzo silny wiatr. Samochody ciężarowe blokują międzynarodową drogę E65. Służby drogowe robią co mogą, ale przy tak intensywnych opadach można jedynie łagodzić skutki śnieżyc.

Nie słyszymy narzekań zawodników, którzy przyzwyczajeni są do startów w każdych warunkach – mówi Jacek Jaśkowiak, przewodniczący komitetu organizacyjnego. - Trasa zawodów spodobała się nie tylko Justynie Kowalczyk. Sprint jest szybki i bardzo widowiskowy. Mimo śnieżycy, w środę późnym wieczorem na trasie trenowała Marit Bjoergen. Od tego pomysłu odwiedliśmy Szwedów, którzy po przyjeździe do hotelu o 22.00 chcieli od razu jechać na Polanę. Warunki na drogach były koszmarne.

Kibice wybierający się na zawody do Szklarskiej Poręby muszą się do tego naprawdę dobrze przygotować. Wciągu 24 godzin w mieście spadło dodatkowe ponad pół metra śniegu. Warunki na drogach są trudne. Wybierając się na zawody lepiej skorzystać z transportu publicznego.

– Apelujemy do kibiców wybierających się do nas samochodami, aby zadbali o swoje pojazdy. Opony muszą być zimowe i mieć odpowiednio głęboki bieżnik. Warto też zabrać ze sobą łańcuchy i przede wszystkim rozsądek – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Czasami w telewizji oglądamy obrazki jak w dużych miastach kilkucentymetrowa warstwa śniegu paraliżuje ruch, u nas tego śniegu wciągu jednej doby spadło ponad pół metra i wciąż pada.

Dobrze trzeba się też ubrać. W dniu zawodów zapowiadane są dalsze opady śniegu oraz silny wiatr. Ponieważ będzie padać mokry śnieg, trzeba pomyśleć o tym, aby buty i ubrania szybko nie przemokły. Ciepłe napoje i jedzenie będzie można kupić na Polanie Jakuszyckiej zaraz obok trybun.

Polana Jakuszycka nazywana jest polską alaską między innymi ze względu na swój wyjątkowy mikroklimat. Śnieg w tym miejscu utrzymuje się od listopada do maja. Wyjątkowe ukształtowanie terenu pozwoliło stworzyć w Szklarskiej Porębie narciarskie trasy biegowe zarówno dla zawodników jak i amatorów, których kilka tysięcy biega tam w weekendy. Na tych samych trasach latem spotkać można kolarzy MTB oraz coraz bardziej liczną grupę osób uprawiającą nordic walking. Szklarska Poręba w roku 2013 będzie gospodarzem Pucharu Świata w biegach górskich.

(Organizator)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~19625 16-02-2012 17:36
a Euro taxi 196 25 - ma przepustke i dojezdza na sama polane...:)
~T.S. 16-02-2012 19:29
Bardzo mocno trzymam kciuki by wszystko się udało i aby matka natura pozwoliła na te piękne historyczne zawody w moich Jakuszycach ukaochanych..:-)
~Apel 16-02-2012 20:45
Słuchajcie mam apel do wszystkich.... O ile pogoda przeszkadza w jakims stopniu Justynie i organizatorom, to bardziej Justynie przeszkadzają nachalni kibice zajeżdżający Jej trase ciągle proszący o fotke.... jak chcemy żeby wygrała musimy Jej pomóc- nie przeszkadzając..... dziękuję :) KIbic
~ksw 16-02-2012 20:51
a w week ma deszcz padac:)
~Obywatel RJ 16-02-2012 22:17
ale żenada - nadmiar śniuegu? faktycznie to dziwne , że spadł śnieg w szklarskiej porębie i jakuszycach! Miasto sobie nie radzi z odśnieżanie jak co roku, może jak dziennikarze obsmarują przed całym światem jak nieudolne w tak prostej sprawie są osoby za to odpowiedzialne to może w przyszłym roku będzie można dojechać rano np, do pracy. szkoda tylko, że już nigdy nikt nic u nas nie zorganizuje.
~ddt 16-02-2012 23:39
Ludzie maja problem z dojazdem , no to jeszcze pociagi zawiesili. Gratuluje pomyslu.
~Do obywatela 16-02-2012 23:49
Panie RJ może złapałbyś za łopatę trzeba pomóc a nie tylko krytykować. Jak to jest, że przyjeżdża wielu turystów, którzy z podziwem patrzą na walkę z żywiołem a ty miejscowy s....sz we własne gniazdo. Tej wielkości opady latem powodują powodzie i podtopienia. Także w krajach dużo bogatszych (Austria, Francja, ...) jak napada tak dużo śniegu to pewne ulice o mniejszym znaczeniu są odśnieżane później. Tak już jest. Ja nie pamiętam aby kiedyś miasto było tak dobrze odśnieżane jak teraz, to jest po prostu obiektywna prawda.
~do obywatela 17-02-2012 7:24
jestaś tak toksyczny i dziwny w tym swoim zmęczontm wpisie, że aż można straćić humor na chwilę..:-/ trudno sie nawet odnieść do takich twoich czarno negatywnych frustracji... Jak to jest? że jak ktoś zaczyna wypowidz od słow "żenada" to prawie zawsze jesy to jakiś czubek!!! Czowieku świat jest piękny, puchar swiata w JAKU to zaszczyt i wielka radość. Szkoda życia na frustracje, to nic nie daje. Uśmiechnij się więc, i uwierz, że jutro będzie lepiej. A z matką naturą jeszcze nikt nie wygrał, czasem trzeba pokornie przyjąć, czym nas doświadcza... Pozdrawiam;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group