Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 11168
Zalogowanych: 44
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Wakacje pełne przygód!

Poniedziałek, 9 lipca 2018, 7:47
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2018, 9:18
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Wakacje pełne przygód!
Fot. Użyczone
Dzieci ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich bardzo ciekawie rozpoczęły wakacje. W pierwszym tygodniu letniej laby siedemnaścioro dzieci z opiekunami wyruszyło na dwudniową wycieczkę do Chatki Górzystów w Górach Izerskich.

Wycieczka była zorganizowana wspólnie ze Szkolnym Kołem Turystycznym „Brzask” ze Szkoły Podstawowej nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju we Wrocławiu. Wspólne gry i zabawy zintegrowały wrocławskie i janowickie dzieci. Atrakcją wycieczki było spotkanie młodych turystów z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym janowickie dzieci miały już okazję się poznać podczas realizacji projektu „Śmieci skrzydeł nie mają”. Tym razem odbyła się ekologiczna lekcja w Chatce Górzystów, gdzie została też przymocowana tabliczka z tytułowym hasłem akcji. Kolejną tabliczkę w drodze powrotnej przymocowano w stacji turystycznej „Orle”. Mimo padającego deszczu posprzątany też został szlak między schroniskami.

Następna wyprawa odbyła się do Wałbrzycha. Tym razem dzieci z Janowic wyruszyły wspólnie z grupą dzieci z Japonii ze szkoły Kusunoki, the school in forest, które wraz z opiekunami przez miesiąc przebywają w Mniszkowie, w Fundacji Czarodziejska Góra. Pierwszym celem wycieczki była fabryka Toyota. Starsi uczestnicy wycieczki zwiedzili hale produkcyjne, usłyszeli wiele interesujących informacji na temat powstawania silników do samochodów produkowanych w fabryce. Po zwiedzaniu odbyło się spotkanie z menagerami ze strony polskiej i japońskiej, którzy odpowiadali na pytania dzieci.

Następnie dzieci udały się do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, na finałowy spektakl wałbrzyskiej edycji festiwalu Brave Kids. Ten projekt edukacyjny goszczący w Polsce od 2007 roku, w tym roku odbywał się w ośmiu polskich miastach. Jednym z nich jest Wałbrzych, a tegoroczna edycja była piątą z kolei. Dzięki współpracy Krystyny Pisarskiej ze świetlicy „Rudawy” z koordynatorką wałbrzyskiego Brave Kids – Magdaleną Sawicką, dzieci z janowickiej świetlicy każdego roku jeżdżą do Wałbrzycha, aby obejrzeć prezentacje rówieśników z różnych, często egzotycznych krajów.

M. Sawicka wraz z ekipą organizatorów zaprosiła w tym roku gości: z Hong Kongu, Maroka, Pakistanu, Indii, Buriacji i Czech. Przez ponad dwa tygodnie rodziny wałbrzyskie gościły w swoich domach małych artystów, którzy podczas swojego pobytu brali udział w rozmaitych warsztatach i przygotowali artystyczne prezentacje. Finałowy pokaz na scenie w Starej Kopani był bardzo barwny i urozmaicony, trwał blisko dwie godziny i zebrał wielkie brawa. Niespodzianką był krótki występ wspomnianych już dzieci z Japonii – uczestników wspólnej wycieczki.

- Sezon wakacyjny dla dzieci z janowickiej świetlicy rozpoczął się atrakcyjnie, ale to dopiero początek – mówi K. Pisarska. - W planach są jeszcze wycieczki zarówno w góry, jak też do miejsc, w których dzieci będą mogły się pobawić i zrelaksować.

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
898
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group