Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8209
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: W Wojanowie zabrzmi oryginalny „Faust”

Niedziela, 26 lutego 2012, 10:31
Aktualizacja: Wtorek, 28 lutego 2012, 9:45
Autor: Agrafka
Po prawie 200 latach dzieło Goethego, które napisał w Pałacu w Ciszycy, wraca do swoich źródeł i zostanie wystawione po raz pierwszy w Polsce, w całości i w języku niemieckim w Pałacu w Wojanowie.

Dzieło księcia Radziwiłła, który stworzył muzykę do opery „Faust”, było pierwszą na świecie muzyczną adaptacją dzieła Goethego. W wydarzeniu wystąpi m.in. orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz połączony chór artystów z Sing-Akademie zu Berlin i chórzyści z Poznania.

W rolach scenicznych pojawią się śpiewacy operowi z Polski i Niemiec, a cały zespół artystów liczyć będzie ok. 90 osób. Reżyserem jest Beata Redo-Dobber, która w swoim dorobku inscenizacje spektakli operowych m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie. Prapremiera opery „Faust” w Pałacu Wojanów odbędzie się 15 sierpnia 2012 roku. Dzień wcześniej obejrzeć będzie można film „Pruska miłość”, poświęcony nieszczęśliwej miłości w rodzinie Radziwiłłów, nakręcony w roku 1938 w Pałacu w Ciszycy. Wystawiony zostanie również rękopis partytury „Fausta” A. H. Radziwiłła. Będzie też wernisaż wystawy obrazów Krystyny Radziwiłł-Milewskiej.

- Każdy amator sztuki powinien zobaczyć tę operę i to najlepiej w mało znanej wersji z muzyką księcia Radziwiłła – radzi Grażyna Kolarzyk, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która zajmuje się organizacją prapremiery.

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego założoną w 2005 roku. Głównym celem jej działalności jest ochrona zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych oraz promocja Kotliny Jeleniogórskiej, pod nazwą „Dolina Pałaców i Ogrodów". Dzięki staraniom Fundacji jedenaście rezydencji z Doliny Pałaców i Ogrodów zostało wpisanych we wrześniu 2011 roku na prestiżową listę Pomników Historii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group