Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 8955
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W weekend dwa wypadki i kilka kolizji

Poniedziałek, 23 października 2017, 14:23
Aktualizacja: Wtorek, 24 października 2017, 6:30
Autor: 112
Region: W weekend dwa wypadki i kilka kolizji
Fot. Użyczone/KMP Jelenia Góra
W miniony weekend w regionie jeleniogórskim doszło do dwóch wypadków oraz kilku kolizji drogowych, których główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

21 października około godziny 8.50 w Starej Kamienicy doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 21-letni kierujący pojazdem marki Fiat Seicento, najprawdopodobniej na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków na drodze przez co doprowadził do dachowania pojazdu. W wyniku zdarzenia 21-latek w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

Do kolejnego wypadku doszło 22 października na przełęczy kowarskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 19-letni kierujący pojazdem marki Opel, z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze, wpadł w poślizg i dachował. Do szpitala przewieziono dwóch 17-letnich pasażerów pojazdu. Kierowca odniósł ogólne potłuczenia. Był trzeźwy.

Jeleniogórska policja apeluje o ostrożność i rozsądek na drodze. Kierowcy - noga z gazu. Jest ślisko. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków.

Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.

Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!

Ponadto jeleniogórscy policjanci zachęcają do zmiany opon z letnich na zimowe. Jeżeli kierowca jeździ autem na, tzw. „łysych oponach” grozi mu mandat karny oraz utrata dowodu rejestracyjnego. - Pamiętajmy, że minimalna grubość bieżnika opon w autach osobowych to 1,6 mm, jednak funkcjonariusze zachęcają , aby grubość ta była co najmniej 3 mm.

Według statystyk policyjnych to właśnie zły stan ogumienia oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze są powodami ponad połowy wypadków i kolizji. Dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – przypomina podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1767
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Karkonosze
Sztuczne płuca po wycieczce na Śnieżkę
 
Aktualności
Licytowali w KANS
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group