Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12330
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W uzdrowisku… kozy kują

Poniedziałek, 19 lipca 2010, 14:30
Aktualizacja: Wtorek, 20 lipca 2010, 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W uzdrowisku… kozy kują
Fot. TEJO
Postać Koziołka Matołka stała się inspiracją do widowiska, które Teatrzyk Jelonka Górskiego przygotuje w ramach rozpoczętej dziś w Zdrojowym Teatrze Animacji kolejnej edycji „Lata w teatrze”, warsztatów pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie.

– Bez teatru nie wyobrażam sobie wakacji – powiedział zadowolony z imprezy Mirek Zagulski. W LWT uczestniczy już po raz trzeci i zapisał się na tegoroczną edycję jeszcze zanim było wiadomo, że zostaną na nią przyznane środki. Takich młodych ludzi jak Mirek jest kilkoro, między innymi, Zuzanna Rzemińska, Kasia Skóra, Weronika Topolewska, Angelika Rams. Jednak spora część uczestników LWT w Zdrojowym Teatrze Animacji to nowicjusze. Przyszli trochę z ciekawości, trochę z braku innego pomysłu na wakacje. Instruktorzy zakładają, że adeptów sceny uda się zarazić teatrem.

W tym roku dzieci będą pracowały i bawiły się pod okiem aktorek: Lidii Lisowicz (to już trzecie warsztaty tej znakomitej artystki ZTA), Doroty Fluder oraz studentki PWST we Wrocławiu Diany Jonkisz. Przygotowaniami muzycznymi zajmie się świetna mezzosopranistka i pedagog Anna Skóra. Zadaniami promocyjnymi zajmie się Beata Brzozowska. Koordynacja artystyczna projektu znajduje się w rękach Bogdana Nauki. Opiekunką wszystkich jest Małgorzata Nauka z ZTA.

– Więc Koziołek, mądra głowa, udał się do Pacanowa – te słowa z popularnej bajki Kornela Makuszyńskiego zna chyba każde (nie tylko) dziecko. To właśnie ta bajkowa postać jest bohaterem tegorocznego widowiska Teatrzyku Jelonka Górskiego. „W 45 minut dookoła parku z Koziołkiem Matołkiem” – taki jest tytuł spektaklu, który powstanie w ciągu najbliższych 12 dni.

Sztuka wymaga poświęceń. To powiedzenie będzie nie tylko metaforycznym w przypadku tegorocznej przygody z teatrem. Sala Teatru Zdrojowego jest bowiem w remoncie. Rewitalizowany jest też Park Zdrojowy, wokół którego miał ganiać nasz Koziołek. Ale te niedogodności organizatorów nie przeraziły. Dwa namioty, łąka i foyer teatru z zapleczem sanitarnym wystarczą na razie jako miejsce działań. W razie brzydkiej pogody warsztatowicze przeniosą się do sali II LO im. Norwida. Dwa pokazy sztuki zaplanowano 31 lipca i 1 sierpnia w muszli koncertowej.

Dziś, w pierwszym dniu LWT, nie obyło się bez zabaw integracyjnych i przełamywania lodów nieufności. Podstawą działania instruktorów jest także zbudowanie zespołu, który będzie potrafił skutecznie pracować i wzajemnie wspierać się. Dziewczęta i chłopcy zobaczyli także kilka odcinków animowanej bajki „Koziołek Matołek”. Potem – pierwsze scenki, zadania aktorskie i maszyna teatralna powoli ruszyła. Dzieci także rysowały swoje wyobrażenie Koziołka, a ich zadaniem będzie wymyślenie przygód, jakich bohater ich widowiska mógłby przeżyć w Cieplicach.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group