Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13344
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W trosce o najmłodszych

Poniedziałek, 4 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 września 2006, 11:30
Autor: Sylwia Lercher
Jelenia Góra: W trosce o najmłodszych
Fot. Sylwia Lercher
Jeleniogórska Akcja Bezpieczna Droga - pod taką nazwą powstała fundacja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa, głównie dzieci.

Założycielem jest Mariusz Synówka, pomysłodawca m.in. montażu przy przejściach dla pieszych tabliczek z napisem "Tylko na zielonym dajesz przykład dzieciom".
- Chcemy uświadomić pieszym, jak ważna jest profilaktyka bezpieczeństwa - mówi Mariusz Synówka. - Uszkodzony w wypadku samochód można naprawić w jeden dzień, do zdrowia natomiast wraca się miesiącami, a nawet latami.

Fundacja chce służyć głownie dzieciom, które nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą za sobą nieodpowiedzialni kierowcy czy niebezpieczne przejścia.
- Na wsiach zdarza się, że nie ma chodnika, a dzieci wracają po zmroku ze szkoły poboczem. - mówi Synówka. - W samej Jeleniej Górze na wielu przejściach nie ma sygnalizacji świetlnej, a ruch jest bardzo duży. W takich miejscach o wypadek nietrudno.

Fundacja będzie współpracować z policją, głownie sekcją ruchu drogowego, Strażą Miejską, władzami miejskimi i samorządowymi, a także Szpitalem Wojewódzkim i Dolnośląskim Kuratorium we Wrocławiu. Z pomocą tych instytucji Mariusz Synówka zorganizował już wiele akcji. Dzięki niemu odbyła się licytacja bombek choinkowych ozdobionych przez artystów, pod hasłem "O uśmiech dziecka". Za uzbierane pieniądze zakupiono pompę infuzyjną na oddział dziecięcy jeleniogórskiego szpitala. Mali pacjenci otrzymali też kilkaset maskotek. Kolejne działania to rozdanie dzieciom z okolicznych gmin odblaskowych opasek, aby były dobrze widoczne na drodze. W szkole podstawowej nr 8 wybudowano antypoślizgową nawierzchnię na podjeździe dla wózków inwalidzkich.

Fundacja jest w trakcie przygotowań do kilku dużych projektów.
- Prowadzę ostatnie rozmowy ze sponsorami. Dopóki nie zapnę wszystkiego na ostatni guzik, nie chcę za dużo mówić, żeby nie zapeszać - mówi Mariusz Synówka. - Mogę powiedzieć, że pierwsza akcję po szyldem fundacji przeprowadzimy jesienią – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1070
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group