Wtorek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 7128
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Teatrze Animacji prapremiera “Cienia bestii”

Poniedziałek, 14 września 2020, 8:03
Autor: Manu
Jelenia Góra: W Teatrze Animacji prapremiera “Cienia bestii”
Fot. ZTA
“Cień bestii” autorstwa Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka to najnowsza propozycja Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Prapremierę spektaklu w reżyserii Przemysława Jaszczaka zaplanowano w najbliższą niedzielę (20.09).
Kiedy zaczęła się pandemia byliśmy tydzień przed premierą spektaklu “Cień bestii” w Zdrojowym Teatrze Animacji. Pierwsze wystawienie tejże sztuki miało mieć miejsce 15 marca br. – mówi scenografka Aleksandra Starzyńska.

Jak informują twórcy, przedstawienie “Cień bestii” podejmuje temat bezmyślnego podążania za wyobrażeniami na czyjś temat. Są to najczęściej wyobrażenia nieprawdziwe i krzywdzące. A nasze osądy, pomówienia czy plotki mogą wyrządzić wielkie spustoszenie oraz łatwo zmanipulować masową wyobraźnię i nakłonić ludzi do nienawiści. Stąd zaproszenie na poszukiwania bestii, której cień zawsze będzie większy od niej samej.

W królestwie Króla Aleksego pojawiają się kolejne doniesienia o grasującej w okolicy bestii z lasu. Tajemniczy potwór jest obiektem licznych plotek, a jego zgładzenie staje się obsesją Króla. Każda z postaci, w tym królewny - Alicja i Wiktoria, ma inną motywację, by odnaleźć bestię i przywrócić upragniony spokój. Czy odwagą będzie w tym wypadku siła i determinacja do walki czy też przełamanie strachu i nawiązanie dialogu z nieznanym? Czy na pewno to bestia stanowi główny problem Króla, czy może bestią okaże się ktoś zupełnie inny?

Reżyserem i współautorem scenariusza “Cienia bestii” jest Przemysław Jaszczak (rocznik 1990), absolwent Filii we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 2013 debiutował “Brzydkim Kaczątkiem” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Reżyserował potem w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze i Teatrze im. Andersena w Lublinie. W Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze w 2015 zrealizował “Wymyślone podróże Mo” Agaty Biziuk, czwarty odcinek edukacyjnego cyklu “Teatr od Kuchni, czyli 4 lekcje o teatrze”. Ma na koncie przede wszystkim spektakle familijne oraz młodzieżowe. Swoje przedstawienia najczęściej opiera o klasyczne baśnie albo współczesną dramaturgię poruszającą tematy tabu. Jest też współtwórcą norweskiego teatru Open Window Theatre w Bergen i założycielem Teatru Gløsoli – kolektywu niezależnych twórców, grupy zadaniowej realizującej projekty artystyczne podejmujące tematykę praw człowieka.

Scenografię opracowała Aleksandra Starzyńska (rocznik 1992), laureatka wielu nagród za projekty scenograficzne, autorka scenografii w teatrach w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Wałbrzychu i Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem kostiumów oraz scenografii teatralnej i filmowej. Jest asystentem w Pracowni Projektowania Scenografii Lalkowej na ASP w Warszawie.

Muzykę przygotowała Urszula Chrzanowska, absolwentka Akademii Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Ukończyła II stopnień Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie wiolonczeli. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Debiutowała w 2014 w Teatrze Wierszalin spektaklem “Złoty deszcz” w reżyserii Piotra Tomaszuka. W 2015 rozpoczęła współpracę z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, gdzie zagrała Julię w “Romeo i Julii” w reż. Katarzyny Deszcz i “Rewizorze” w reż. Jacka Jabrzyka. Współpracuje także z teatrami niezależnymi (Teatr Klepisko, Stowarzyszenie Twórcze SztukPukSztuka w Rzeszowie, Teatr Latarnia). Skomponowała i nagrała muzykę m.in. do “Szczątków” (Kooperacja Flug), “Stypy” (Teatr Klepisko), “Sekretnego życie Friedmanów” (Teatr Ludowy) i “Nadchodzi chłopiec” (Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie). W 2019 wraz z zespołem aktorskim spektaklu “Hańba” z Teatru Ludowego w Krakowie otrzymała Grand Prix Zespołowe 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej oraz statuetkę Wojciecha.

Występują: Radosław Biniek, Diana Jonkisz, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Zuzanna Łuczak i Jacek Maksimowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

12
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
1002
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group