Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2101
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W szpitalu na dymka?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 stycznia 2011, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Agrafka
Fot. ......
Mimo zakazu palenia w miejscach publicznych, jeden z naszych czytelników poinformował nas, że w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze pali się papierosy, trując tym samy innych pacjentów.

- W dniach 12 i 13 stycznia przebywałem na oddziale urologii w szpitalu przy ul. Ogińskiego. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń co do poziomu opieki lekarskiej. Problem jednak w tym, że w szpitalu pali się papierosy. Jest to coś niesłychanego, że mimo ustawowego bezwzględnego zakazu palenia, zakaz ten jest łamany i to nawet na oddziałach. Proszę sobie wyobrazić jaką męczarnie przeżywa osoba niepaląca kiedy musi leżąc w sali i wdychać papierosowy dym.

– Za rękę nikogo nie złapałem, ale nie mam najmniejszej wątpliwości, że palono w ubikacjach/łazienkach, być może też w salach przeznaczonych personelowi, sytuację zaś pogarsza fakt, że na oddziałach leżą chorzy ludzie i otworzenie okna, by przewietrzyć salę jest praktycznie niemożliwe. Na dodatek przepis zabraniający palenia jest także łamany w pomieszczeniach oddzielających oddziały, tam gdzie, o ile się nie mylę, nie ma wstępu żaden pacjent, a gdzie znajdują się pomieszczenia lekarzy, dyżurnych, smród papierosowego dymu snuje się po korytarzach. Problem jest moim zdaniem naprawdę poważny biorąc pod uwagę skutki biernego palenia, tym bardziej jeśli dotyczy to osób ze schorzeniami układu oddechowego czy chorób serca – napisał do nas Czytelnik.

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze przypomina o kategorycznym zakazie palenia na terenie całego obiektu, a także na jego terenie, czyli również na schodach przed wejściem do budynku szpitalnego oraz na terenie zielonym przylegającym do szpitala.

– W szpitalu miały miejsce różne incydenty związane z paleniem papierosów, które tępimy. Dyrektor placówki Górze podjął kroki, aby przypomnieć pacjentom oraz personelowi szpitala o zakazie palenia papierosów na terenie należącym do szpitala. W tym celu na każdy oddział trafi pismo przypominające o zakazie. Nie da się niestety upilnować wszystkich i mieliśmy przypadki, kiedy pacjent lub osoba z personelu faktycznie paliła papierosa np. na schodach w szpitalu, czy też na terenie zielonym – poinformowała Beata Bokiej, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Władze szpitala nie były jeszcze zmuszone do podjęcia skrajnych kroków, czyli wezwania policji, czy też straży miejskiej, aby ukarali osobę nie przestrzegającą przepisów. Jak na razie ograniczają się do zwracania uwagi, jednak jeśli sytuacja się nie zmieni potrzebne będą radykalne sposoby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~! 19-01-2011 8:59
Regularna palarnia dla personelu SORu znajduje się w korytarzu prowadzącym do stacji dializ (wejście między wjazdem dla karetek a izbą przyjęć pediatrii). Nie przed budynkiem - w korytarzu! Mimo, iż pojemnik na odpadki znajduje się 0,5m od drzwi dookoła leży pełno kiepów.
~DO WYŻEJ 19-01-2011 9:43
PRZESTAŃ SIĘ MAZAĆ
~Iza 19-01-2011 10:04
OK, ja rozumiem, że na oddziałach i w poradniach znajdują się ludzie, którzy są tam poniekąd przymusowo i mają prawo do świeżego powietrza. Rozumiem nawet, że strefa zadymiona przy wejściu nie jest pożądana. Natomiast za nic nie mogę zrozumieć, dlaczego dyrekcja woli tracić czas na ściganie osób palących na świeżym powietrzu oraz sprzątanie po nich zamiast wyznaczyć (i odpowiednio zagospodarować) konkretne miejsce dla palących. Ostatecznie palenie w tym kraju jest nadal legalne. Czyżby dyrekcja się nudziła i z nudów wymyślała przepisy wewnętrzne niemożliwe do wyegzekwowania? A w ramach walki z nudą zamierzała patrolować tereny zielone szpitala 24/7/365, czy aby nikt tam sobie nie stoi z papierosem? Ja jestem zdyscyplinowanym palaczem i palę tam, gdzie wolno, ale jeśli nie wolno również tam, gdzie nikomu to nie przeszkadza (na środku 100-metrowego trawnika na przykład), to moje zdyscyplinowanie niestety nie wytrzymuje próby. Czynność rysowania kółka na czole nieodmiennie łączy się z łam
~Iza c.d. 19-01-2011 10:09
... z łamaniem d...lnych zakazów. Wyznaczcie miejsce do palenia, to wszyscy cywilizowani palacze grzecznie tam podrepczą. W przeciwnym razie będą palić gdziekolwiek (i śmiecić przy okazji), bo i tak wszędzie grozi im to samo... czyli w praktyce niewiele.
~nunka 19-01-2011 10:31
też miałam "okazję"biernie palić na sali poporodowej,pech chciał że mój pokój sąsiadował z toaletą,kobiety opanujcie się!!!!
~? 19-01-2011 10:56
"Rzucić palenie? Nic trudnego, setki razy to robiłem, zawsze mi się udawało." - George Bernard Shaw
~cwaniaczek 19-01-2011 11:15
no to powinni zrobić pomieszczenie do palenia tzw. palarnie i po kłopocie, nie powinno się nikogo do niczego zmuszać, ciężko jest, aby osoba która pali papierosy ot tak nagle przestała palić (mówię to o tych co nie mają zamiaru rzucić). Zrobić dla nich "izolatkę" i już, przecież nie wymaga to Bóg wie jakiego nakładu finansowego żeby coś takiego zrobić.
~Ekolog 19-01-2011 11:23
W kraju produkują specjalne kabiny dla palaczy. Podobno idą jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. W szpitalu byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie. Bo w dniu dzisiejszym to dym papierosowy (chociaż sam kopcę) czuć niemalże w każdym zakątku tego wielkiego gmaszyska. I przyznam, że ta sytuacja jest bardzo denerwująca.
~Anka*** 19-01-2011 12:15
Tyle ze mentalnosc Polakow pozostawia wiele do zyczenia, nawet jak pod nos gotowe podasz to i tak beda utyskiwac, ze nie pasuje. Wyznaczysz miejsca do palenia, to i tak beda palic i wyrzucac kiepy gdzie popadnie, a co! Zachwycamy sie czystoscia w innych krajach a sami smiecimy na potege nie patrzac ani na stosownosc zachowania ani na miejsce, czy to szpital, czy przystanki... A zwroc uwage, to sie czlowieku dopiero nasluchasz...
~`` 19-01-2011 12:40
lekarze i pielęgniarki same palą dokładnie tam gdzie napisał ktoś dający pierwszy komentarz! sama widziałam!!!!
~ataeb 19-01-2011 12:52
a widzieliście te pacjentki w CIĄŻY,zaciągające się przed wejsciem do szpitala?to dopiero patologia
~xxx 19-01-2011 13:11
Niech ktos przejdzie sie na ortopedje tam to pacjenci dopiero pala i to w ubikacji a personel na bezczelnego w swoim pokoju na pzreciwko sal Czy naprawde tego nikt nie czuje i nikt o tym nie wie Dziwne to jest
~cwaniaczek 19-01-2011 13:17
no właśnie, masa ludzi gada o czystości, że np. sprzątaczka źle posprzątała (choć dobrze posprzątała, ale głupie ludzie chyba wymagają żeby im barwę płytek zmieniła :) ) ale sami to są brudasy, wystawiają worki ze śmieciami na klatkę i inne szpargały, a ściany na klatce to wyglądają jakby ktoś po nich chodził, kur*** tacy z nich czyścioszki, rzygać się chce, wystarczy się przejść po jednym czy drugim z blokhałzów żeby takie obrazy zobaczyć! Taka to prawda o polakach (a przynajmniej 99% polaków)
~enm 19-01-2011 15:36
Na wstępie chciałem podziękować Redakcji za podjęcię tematu, jestem naprawdę bardzo wdzięczny. Jeszcze raz chciałem podkreślić, że mój list do Redakcji nie był w żadnym wypadku wymierzony personalnie w kogokolwiek, Panie pielęgniarki, lekarze, cały personel, bardzo miły, życzliwy, spokojny, opanowany, słowem z mojego punktu widzenia, pacjenta - pełen profesjonalizm, naprawdę trudno by było mieć najmniejsze nawet zastrzeżenia. Niestety jeśli chodzi o ten jeden, jedyny aspekt - dla niepalącego pacjenta to KOSZMAR. Całą noc przeleżałem z poduszką na głowie, dym pali w gardle, w nosie, człowiekowi robi się słabo, niekiedy niedobrze. Bardzo proszę palaczy, żyjcie i pozwólcie żyć innym, nie zatruwajcie życia niepalącym, nie depczcie tak lekko dóbr osobistych jakim jest zdrowie każdego z nas, każąc nam wdychać śmiertelną truciznę jaką jest papierosowy dym, tym bardziej w takim miejscu jak szpital. Pozdrawiam.
~@ enm 19-01-2011 16:14
Ależ palacze wcale nie chcą robić Ci wbrew, tylko zwyczajnie nie mają innego wyjścia! Dokąd KONKRETNIE mają pójść zapalić? Pacjent w kapciach i piżamie ma wyjść daleko poza teren szpitala, na ulicę? Pracownik szpitala również? Na lotniskach korzystam ze specjalnych kabin - mieszczą się tam z trudem cztery osoby, czyli ile powierzchni może mieć taka kabina? 2x2 metry? Spokojnie by się taka kabina zmieściła w holu, a problem zniknąłby jak ręką odjął. Ale po co dErekcja ma się wysilać, lepiej wydawać bzdurne, bo nieskuteczne, rozporządzenia...
~Hmm 7-03-2019 9:30
do: ~@ enm (16:14)
Taaa a ja jestem uzalezniona od ogladania tv... I co, mam rzucic na czas pobytu w szpitalu? Bede sobie wrzucac kase i ogladac szpitalny tv do poznej nocy? Bo MUSZE?? Jestes uzalezniony od fajek - nie idziesz do szpitala, a jesli ktos lamie prawo powinien wyleciec z hukiem. Moze jeszcze bar dla alkoholikow tam urzadzic?? Kazdy ma swoje slabosci, ale regulamin to regulamin. Amen
~ 19-01-2011 16:26
Na porodówce, kardiologii leżałam i paliłam w kiblu. Niestety jak ktoś uzależniony od tego dziadostwa to w każdym miejscu zapali-no chyba,że faktycznie z korzyścią dla niepalących wyznaczą miejsca do palenia-jestem za tym choć bym miała z szóstego piętra po schodkach wchodzić i schodzić.
~Hmm 7-03-2019 9:33
do: ~ (16:26)
Uzalezniony nie idziesz do szpitala. Trzeba bylo myslec zanim sobie wybrales TEN nalog
~swercru 19-01-2011 17:38
Co za młot .. dla mnie ten cały przepis jest bez sensu ten kto chce palić niech pali sobie ile wlezie ten co nie chce niech nie pali problemu nie ma po co zakazywać palenia papierosów skoro państwo na tym zarabia to raz dwa to moje życie i jak chcę sobie zapalić to sobie zapalę nikt nie będzie mi tu rządził z barami też jest ciekawie zapraszam drogich redaktorów niech pochodzą po barach i zobaczą ile ludzi było za czasów kiedy można było sobie zapalić aa ile jest teraz nie dosyć że państwo zrobiło krzywdę nam palącym to jeszcze sobie na akcyzach sprzedanych fajkach alko itp samobójcy
~Hmm 7-03-2019 9:34
do: ~swercru (17:38)
Wyjarales sobie mozg :))
~ 19-01-2011 17:50
Szpital to w ogóle jaja sobie robi ze wszystkiego- w oddziałach! U nas profesorki przed szkółkę grzecznie..
~enm 19-01-2011 18:02
do czytelnik - równie dobrze można napisać, że palacz to potencjalny morderca, na razie jesteś w stanie umysłu takim a nie innym, więc stać Cię na napisanie dosyć mało merytorycznego komentarza, moja matka zmarła na raka płuc, wiem co to jest za koszmar i dla osoby chorującej i dla rodziny. Zawsze słyszę, że na coś trzeba umrzeć - dobrze, ale daj mi wybór. Bierne palenie mi takiego wyboru nie daje, ktoś brutalnie, nie dając sobie rady z własnymi słabościami, nałogami każe mi robić to razem z nim. Nie ma mojej zgody na to i nie będzie. 16.14 - "Ależ palacze wcale nie chcą robić Ci wbrew, tylko zwyczajnie nie mają innego wyjścia! Dokąd KONKRETNIE mają pójść zapalić? Pacjent w kapciach i piżamie ma wyjść daleko poza teren szpitala, na ulicę? ". Dokładnie tak. Leżałem kiedyś w Legnicy. Ludzie wychodzili w piżamach poza teren szpitala. Nikt nie palił na oddziale.
~takatam 20-01-2011 3:59
Wszystko pikuś....ale jak na OIOM-ie dziecięcym siekierę można powiesić bo się lekarzom tyłków ruszyć nie chce z budynku to już przegięcie :/
~olo 20-01-2011 13:35
kapuś
~nn 20-01-2011 14:07
bzdury i jeszcze raz bzdury. Chętnie bym wział za dupę tych popaprańców co pomawiają o palenie papierosów na terenie szpitala i tego redaktora, który bez sprawdzenia tych informacji pisze aby pisać. Osobiście nie palę, ale bywam codziennie w tym szpitalu na różnych oddziałach z racji wykonywanego zawodu i wiem, że to są bzdury
~_LM 20-01-2011 18:05
tak to jest jak ktoś wstanie lewą nogą ,lub nie zroboino mu obiecanego badania
~bierny palacz 29-01-2011 21:20
To nie są bzdury tylko fakty, na oddziałach się pali, w niektórych miejscach siekierę można powiesić i nie mam na myśli tylko pacjentów. Osoby niepalące są stawiane przed faktem dokonanym i nikt ich nie pyta czy im to przeszkadza. Palacze legalnie sobie palą a wyjście na papierosa co kilkadziesiąt minut jest jakby wpisane w angaż.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group