Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 4278
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Łamisłówka na LWT 2011

Środa, 6 lipca 2011, 13:04
Aktualizacja: 19:53
Autor: Organizator
JELENIA GÓRA: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Łamisłówka na LWT 2011
Fot. Organizatorzy
Ćwiczenia na dykcję, która odgrywa bardzo ważną rolę ogólnie, a przy interpretacji wierszy Tuwima w szczególności była poświęcona większość kolejnego dnia warsztatów „Lato w Teatrze”, podczas których młodzi adepci sceny z Jeleniej Góry i okolic przygotowują na deskach Teatru im. Norwida sztukę „Medioracja”.

– Za często mówimy niedbale, a osoba, u której nie stwierdzono wady wymowy, nie powinna mieć z ortofonią żadnego kłopotu – powiedział uczestnikom LWT w trzecim dniu warsztatów Tadeusz Wnuk, aktor Teatru im. Norwida i koordynator akcji. Ponieważ młodzież bierze „na warsztat” wiersze Tuwima – pełne różnorodnej gry słów i będące zarazem zabawą językiem – praca nad dykcją jest koniecznością.

Stąd też tematyka dzisiejszych zajęć tyczyła dykcji właśnie. Młodzież „ćwiczyła” rozmaite zbitki samogłosek w różnych tekstach, nie zawsze z sensem, ale zawsze z pewnym „problemem”, którego opanowanie gwarantuje poprawność językową na scenie. Był więc już standardowy „Chrząszcz brzmi w trzcinie”, ale także wiele innych „łamisłówek”. Tadeusz Wnuk podzielił także teksty Tuwima, które będą werbalnym tłem spektaklu „Medioracja”. – Ruch i obraz są w nim niezwykle istotne, ale słowo jest również kluczowe. Dopełnia całości – mówił koordynator LWT i zarazem współautor koncepcji spektaklu.

Dziś także – podczas porannej rozgrzewki, którą poprowadziła Anna Szopa, solistka baletu Opery Wrocławskiej – młodzież powoli wdrażała się w część układu choreograficznego, na którym będą opierały się sekwencje spektaklu. Była też praca sceniczna nad pierwszymi elementami „Medioracji”. Teatr jest sztuką powtarzania, dlatego też im więcej prób i działań scenicznych, tym większa pewność powodzenia całości.

Są też efekty pracy grupy marketingowej. Powstały już plakaty zapowiadające sztukę i promujące LWT. Omówiono też zaplanowane działania w zakresie marketingu. Będzie to najpewniej „flashmob” na ulicach Jeleniej Góry. Kolejny dzień warsztatów – jutro.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group