Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 4648
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W skansenie pamiętają o wojsku

Poniedziałek, 19 maja 2008, 9:20
Aktualizacja: 9:21
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: W skansenie pamiętają o wojsku
Fot. ROB
Mundury, medale i odznaczenia żołnierzy, rozkazy dowódców z lat 40., wycinki prasowe – to wszystko można obejrzeć na otwartej w sobotę (17 V) wystawie pn. „Karkonoskie militaria”. Mieści się ona w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego, oddziale Muzeum Karkonoskiego przy ul. Sudeckiej.

– Staraliśmy się przybliżyć historię wojska w Jeleniej Górze, od czasów piastowskich po 2004 rok, kiedy rozwiązano garnizon – mówi Stanisław Wilk, kierownik skansenu. – Najszerzej przedstawiliśmy okres pruski, kiedy to był tutaj I Śląski Batalion Strzelców nr 5.

Zachowało się też sporo pamiątek z czasów powojennych, kiedy stacjonowała w Jeleniej Górze 10 Sudecka Dywizja Piechoty, a także w czasów najnowszych – czyli szkół radiotechnicznych.
Na wystawie można zobaczyć m.in. elementy umundurowania, notatki żołnierzy, rozkaz dowódcy z 1945 roku pisany ręcznie. Jest też mapa Jeleniej Góry oraz plan miasta z lat 20. ubiegłego wieku.

– Na planie doskonale widać, jak rozwijało się wojsko – mówi Stanisław Wilk. – Nie ma tam zaznaczonej jednostki przy ul. Sudeckiej, bo jeszcze wtedy jej nie było. Z kolei druga jednostka jest niewielka, sięga tylko od ul. Grunwaldzkiej do torów kolejowych.

Wystawę „Karkonoskie militaria – dzieje wojskowości w Karkonoszach” otwarto na zakończenie konferencji naukowej pn. Rola wojska w rozwoju intelektualnym Jeleniej Góry, zorganizowanej przez Kolegium Karkonoskie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku, choć organizatorzy starają się, by była to stała ekspozycja w skansenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group