Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8966
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Rzemiosłach nie próżnują

Poniedziałek, 22 marca 2021, 8:50
Aktualizacja: 8:54
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W Rzemiosłach nie próżnują
Fot. Przemek Kaczałko
Brak stacjonarnych zajęć lekcyjnych z uczniami nie sprawił, że w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych nic się nie dzieje. Trwają remonty w budynkach szkoły, a także wyposażanie sal lekcyjnych w nowy sprzęt. Ciekawie prezentuje się również wystawa prac dyplomowych absolwentów szkoły.

W holu budynku głównego odnawiana jest intarsja, renowacji poddawane są również niemal 120-letnie drzwi do sal lekcyjnych.

Oprócz tego zmiany następują w pracowniach. Ruszyły też projekty unijne i mamy nowy sprzęt dla informatyków oraz nowe komputery dla technika przemysłu mody - wkrótce będziemy mieć programy do komputerowego tworzenia kolekcji strojów - wymienia Anna Szydłowska-Robak, dyrektorka Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. - Drzwi były pokrywane farbą olejną, ale chcemy, żeby miały naturalny wygląd i jesteśmy już prawie na finiszu. Moment powstania szkoły to 1902 rok i od wtedy są te drzwi - jak mówią nasi fachowcy, są one nietypowe, bo każde mają inny wymiar, więc to precyzyjna praca - dodała A. Szydłowska-Robak.
Intarsja to technika zdobienia polegają na wykorzystywaniu okleiny z naturalnych gatunków drewna, na zasadzie kontrastów. W holu mamy wykorzystywane z drewna jesionowego oraz orzechowego. Do XVIII wieku okleiny były pozyskiwane ręcznie, więc niejednorodne w swojej strukturze i grubości, a teraz jest to robione mechanicznie i okleina jest grubości 0,8 mm. Usuwając mechanicznie stary lakier nie możemy mieć pewności jakiej grubości jest okleina, więc trzeba zachować ostrożność - opowiada Ireneusz Kulikowski, nauczyciel z Rzemiosł.

Ze względu na obostrzenia rządowe placówki oświatowe nie mogą organizować dni otwartych w tradycyjny sposób, ale za pośrednictwem Facebooka szkoła ma okazję pochwalić się dziełami wykonywanymi przez uczniów.

Przygotowaliśmy kilka niespodzianek - będą filmiki dotyczące kierunków, wirtualny spacer po szkole, a każdy uczeń zainteresowany naszą szkołą będzie miał możliwość skontaktowania się z nauczycielem danego kierunku i jeśli będzie potrzeba, będziemy to powtarzać - powiedziała dyrektorka.

Przy współpracy z nauczycielami, młodzież z klas czwartych ma okazję dokończyć prace dyplomowe. Ponadto odbyła się próbna matura, a także konsultacje dla tegorocznych maturzystów.

W szkolnej galerii można podziwiać prace dyplomowe uczniów z poprzednich lat. Trzeba przyznać, że robią wrażenie i są najlepszym dowodem, jak wiele można się nauczyć i rozwinąć talent w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Twoja reakcja na artykuł?

38
86%
Cieszy
3
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
861
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group