Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7829
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W rocznicę urodzin Gerharta Hauptmanna

Niedziela, 13 listopada 2016, 9:20
Aktualizacja: 9:24
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: W rocznicę urodzin Gerharta Hauptmanna
Fot. Robert Czepielewski
Z okazji 150. rocznicy urodzin Gerharda Hauptmanna, wczoraj (12.11) w Muzeum Miejskim jego imienia w Jagniątkowie odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej „Gerhart Hauptmann i jego światy plastyczne” połączonej z walnym zebraniem członków niemieckiego Stowarzyszenia Gerharta Hauptmanna, na które zostały zaproszone polskie stowarzyszenia kultywujące twórczość tego noblisty.

Jesienią tego roku w Jagniątkowie i w Brandenburgii odbyły się plenery artystyczne polskich i niemieckich twórców, którzy inspirując się pisarzem tworzyli obrazy jego plastycznych światów. W plenerze wzięło udział siedmiu artystów. Ze strony polskiej byli to: Janusz Jaremen, Janusz Konecki i Marcin Znamienkiewicz. Niemieckich artystów reprezentowali: Brigida Bottcher, Wolfgang Bottcher, Sylvia Hagen oraz Erika Sturmer – Alex.

W części oficjalnej dyrektor Muzeum Miejskiego im. Gerharta Hauptmanna Izabela Julita Zaprucka przyznała prestiżowe wyróżnienie przewodniczącemu Towarzystwa Gerharta Hauptmanna w Erckner dr. Wolfgangowi de Bruyn. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Muzeum Miejskie za szczególne zasługi na rzecz promocji i wspierania działalności Muzeum.

G.H. Wolfgang de Bruyn od początku działalności tej instytucji jest inicjatorem i współorganizatorem wielu wspólnych przedsięwzięć. To właśnie on zapoczątkował współpracę pomiędzy stowarzyszeniami i przyjaciółmi Gerharta Hauptmanna z Polski i Niemiec.

Izabela Julita Zaprucka zapytana jakie kwestie będą poruszane podczas walnego zebrania powiedziała: Chcemy podjąć tematy dotyczące naszej wspólnej przyszłości. Jak możemy razem działać w kierunku, żeby to, co się nazywa polsko - niemieckim dialogiem kulturowym rzeczywiście istniało. Będziemy zastanawiali się jak możemy pozyskiwać środki finansowe do prowadzenia naszej działalności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group