Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 4340
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W poszukiwaniu świadectwa pokuty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 lutego 2010, 12:34
Aktualizacja: 13:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Aktyw Biblioteczny Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” – oto zbiorowy laureat kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie, gdzie w Jeleniej Górze znajdują się krzyże pokutne.

Te mroczne „pamiątki” z dawnych wieków to świadectwo odkupienia win przez zbrodniarzy. Wykute z kamienia, bardzo z narzędziem zbrodni przedstawionym na krzyżu, miały za zadanie przestrzegać lud przed konsekwencjami łamania prawa. Ustawiane w miejscach popełnienia zbrodni (najczęściej były to morderstwa), bywały w przeszłości przenoszone w inne zakątki. Do dziś pozostały symbolem pokuty. Nie przez przypadek ich dotyczyła ta edycja konkursu. Wczoraj środą popielcową rozpoczął się bowiem Wielki Post, który potrwa aż do wielkanocnej niedzieli.

Tym razem – ku naszemu zaskoczeniu – laureat konkursu jest zbiorowy. To grupa dziewcząt: Małgosia, Magda i Karolina z Aktywu Bibliotecznego „Mechanika”. – Dwa krzyże wmurowano w północnym murze zewnętrznym prawosławnego kościółka św. Apostołów Piotra i Pawła, od strony ul. 1 Maja. Umieszczone zostały w narożniku bliższego portalu wejsciowego.

Kolejny krzyż wmurowano w ścianę kościoła znajduje się na zewnętrznej ścianie kaplicy św. Anny. Jest tuż przy samym chodniku wyłożonym kostką granitową.Jest jeszcze jeden krzyż pokutny w Jeleniej Górze przeniesiony ze swego pierwotnego miejsca i osadzony w zewnętrznej stronie muru cmentarnego przy kościele św. Wojciecha - piszą laureatki.

Dodajmy jeszcze w uzupełnieniu informację od pani Anity Zarębskiej, która wyliczyła miejsca, gdzie można zobaczyć krzyże pokutne w regionie. Są one w Miłkowie (w murze kościoła 2 łacińskie, jeden maltański), w Marczycach (podobnie), w Siedlęcinie (niekompletny), w Dziwiszowie, dwa w Czernicy, jeden w Strzyżowcu, a także w Wojcieszycach, Jeżowie Sudeckim (w kierunku Płoszczynki).

Laureatkom gratulujemy! Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w konkursie! Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co wtorek przedstawiamy pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 18-02-2010 13:00
Nie ma czegoś takiego, jak kościół św. Jerzego, stojący w cieniu kościoła św. Wojciecha! Kościółek św. Wojciecha BYŁ kiedyś (do 1945r.) pod wezwaniem św. Jerzego. Nie ma podziału "stary kościółek" to św. Jerzy a "nowy" to św. Wojciech! Nie zawsze teksty skopiowane z sudety.it są miarodajne:)
~teesa 18-02-2010 14:05
Są też krzyże pokutne we Wleniu...
~Cień 18-02-2010 14:39
A co z krzyżami pokutniczymi, które ja wskazałem na wzgórzach za obwodnicą Zabobrza? Dlaczego mój projekt nie wygrał? Czy ktoś mógłby mi powiedzieć o co tu chodzi??
~Anita 18-02-2010 15:41
~Cień - w losowaniu do nagrody nie miałeś szczęścia, a może za mało danych?
~Dziwne 18-02-2010 16:40
~ 19-02-2010 5:29
sa jeszcze 2 w Kowarach
~Bolko z Piastowiczów. 19-02-2010 8:25
Dwa krzyże pokutne w Komarnie, przy kościele katolickim.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group