Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3277
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Pankracym prawie jak w niebie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 października 2008, 11:56
Aktualizacja: 19:57
Autor: Angela
Fot. TEJO
W minioną niedziele w Kościele pw. św. Erazma i Pankracego po raz pierwszy włączono nowe ogrzewanie, które zamontowano dwa tygodnie temu. Wierni byli nim zachwyceni. Ale to nie koniec pozytywnych zmian jakie pojawią się w świątyni. Już niebawem zakończy się renowacja ołtarza Matki Bożej a pod koniec listopada konserwacja organów.

Nowoczesne ogrzewanie ławkowe kosztowało 80 tysięcy złotych, ale jak się okazało, ciepło podczas nabożeństw jest dla wiernych bezcenne. Całą sumę na nowe ogrzewanie zebrali sami parafianie. Dzięki temu zamiast starego podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, pojawił się nowoczesny system składający się ze specjalnych listew grzewczych przymocowanych do spodu ławek.

Jak mówi proboszcz kościoła pw. św. Erazma i Pankracego, nie ma jeszcze konieczności włączania ogrzewania, ale system pierwszą próbę już przeszedł i to bardzo pozytywnie.
Kościół dla wiernych jest drugim domem, o który dbają jak potrafią – mówi ks. Bogdan Żygadło. Mimo sporej kwoty jaką wydaliśmy na tą zmianę, całość pokryli parafianie, którzy przychodzili, pytali i pomagali jak mogli. Teraz ciepło leci bezpośrednio na ludzi a nie w powietrze. Bardzo miłą reakcją parafian był uśmiech. Podkreślali, jak wiele to dla nich znaczy.

Wcześniej kościół ocieplany był kaloryferami, które ogrzewały powietrze, a to z kolei było wydmuchiwane przez okratowane wyloty w podłodze. Było to nie tylko nieekonomiczne, ale również szkodliwe dla zabytku.
Ciepło było niemal nieodczuwalne, bo przy tak dużym budynku jak kościół wszytko unosiło się do góry, a rachunki za c.o. były ogromne – mówi ks. Bogdan Żygadło. Poza tym wydmuchiwane powietrze powodowało, że kurz osadzał się na rzeźbach, ołtarzach, obrazach i innych elementach kościoła niszcząc go.

Obecnie trwa jeszcze konserwacja organów, na który pieniądze, około 315 tysięcy złotych, pozyskano z Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego. Wykonuje ją firma z Poznania. Organy do kościoła mają powrócić 30 listopada. Wcześniej, bo do 17 października zakończona zostanie renowacja ołtarza Matki Boskiej. Pieniądze na ten cel przekazał Urząd Miasta Jeleniej Góry oraz Fundacja KGHM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

piipi 8-10-2008 13:46
~Do ks.pralata Bogdana Zygadlo,..a kto posprzata kosciol,gdzie jest KURZU ..tak wiele !!.
~_ojdiridirachciach___ 8-10-2008 14:21
No jak to "...jak w niebie" ? Przecież im wyżej tym zimniej ...a najcieplej jest w piekle ! ;)
~sz 8-10-2008 15:43
ks Bogdan to człowiek który zmienił moje podejście do kościoła
~Mefi 8-10-2008 16:36
Nawet z tego starego ogrzewania proboszcz nie korzystał i ludzie marzli w kościele a potem miał pretensje,że chodzą do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Momentami mimo mrozu cieplej było na zewnątrz niż w kościele. Nie polecam siadać na "chórze" bo tam ogrzewania nie będzie.
~darkel66 8-10-2008 17:04
~do Piipi~Weż szmatę, wiadro i miotłe i szuruj sprzątać kościół, zamiast pisać głupawe posty!
~ 8-10-2008 18:59
Dobrze,moja teściowa chodzi 2 razy dziennie do kościoła i ja mogę spokojnie korzystać z kuchni i jest wtedy wyłączone Radio Maryja a gra 24 godziny na dobę.AJ
qość 8-10-2008 20:52
Konserwacja organów jest robiona? A remont generalny sprzed bodajże 10 lat to gdzie się podział? Czyżby bracia Broszko się nie spisali?
~Sabath 8-10-2008 21:27
kto słucha Radia Maryja ten jest tym prawdziwym a co do tego ogrzewania to fajnie aż chce się siedzieć
~xxx 8-10-2008 22:02
po co ogrzewanie na chorze tam przychodza malolaty bo musza miec podpis do bierzmowania i na co to komu dla gowniarzy poza tym wszysstkie nagatywne opinie do Ks. sa nieuzasadnione ciekawe czy wy macie czysto w domach na krzeslach stolach czy szafkach sprawdzcie to a moze otworzcie szuflady od kompa na ktorym siedzicie i takie bzdury piszecie i zobaczcie ile kurzy bedzie na szufelce ten Ks. zrobil tyle ile wam by sie nie udalo zrobic gdybyscie mieli taka kase lepiej ze cos robi niz kupuje audi A6 / Q7 szacunek
~kmam 8-10-2008 22:51
do malkontentów: Jeszcze się taki nie narodził, który wszystkim dogodził.
kazimierzp 9-10-2008 1:29
"W Pankracym jak w niebie!" Tytuł bardzo zachecający i oddajacy wiele z tego co w tym kościele, w tej parafii się dzieje! Po pierwsze: nastał ksiądz proboszcz który kieruje się miłością bliźniego- to znaczy kocha swych parafian takimi jakimi są, a nie chce ich "nawracać ogniem i mieczem", ale dobrym przykładem! Jest On po prostu Chrześcijaninem!!! Po drugie zaczął dbać o świątynię, o Farę aby była ona przyjazna, przytulna dla wiernych! Aby kościół parafialny (czyli Fara) była znowu ich przyjaznym domem. Po trzecie przyciągnął do współpracy ludzi wątpiących, ludzi będących obok kościoła - wiem coś o tym!;-) Przez te parę lat posługi księdza Bogdana Żygadło w naszej parafii wykonano: remont kapitalny pokrycia całego dachu wraz z wymianą zniszczonej więźby! Wykonano remont prospektu organowego, tak aby dzieło Caspariniego dla oglądających lśniło pełnym blaskiem. Połozono najpierw dywaniki na wszystkich ławkach aby było pierwsze odczucie komforu dla "tych części ciała"" (wstydliwych, a ważnych). Następnie wymyślono jak w sposób bezinwazyjny dla zabytku wprowadzić nowoczesne i skuteczne dogrzewanie wiernych. Potem zachęcono wiernych do złożenia się na te prace. Stąd ten artykuł pod którym wypisujemy swe posty! Znaleziono, zdobyto środki finansowe na remont i wymianę instrumentarium organów, aby znowu zabrzmiały one tak jak zaprojektował to w XVIII wieku organmistrz (to co było 10 lat temu to była jedynie bieżąca konserwacja).Zaczęto stopniową konserwację zabytkowych ołtarzy. W tym roku dwa, w nastepnych kolejne! Kościół pw. św. Erazma i Pankracego to światynia która nieprzerwanie od 1308 roku (tak podają najstarsze źródła pisane) służy katolikom Jeleniej Góry. Była wielokrotnie przebudowywana, palona, odnawiana. Wymaga jeszcze: scalenia i naprawy murów kamiennych, wraz znaprawą lica tych murów (sypią się na wiernych). Remont okien z częściową wymianą. Osuszenie fundamentów i położenie izolacji pionowej. Wyczyszczenie i odmalowanie wnętrza świątyni. Odbudowa i i udostepnienie chóru mieszczańskiego (nawa nad zakrystią z częściowo odsłoniętym wnętrzem poprzez krużganek z lewej strony prezbiterium). Remont i naprawa uszkodzonych epitafiów. Poza tym wszystko w kościele jest już w dobrym stanie. Starajmy się pomagać księdzu Żygadle, aby udało mu się jak najwięcej dokonać i oby jak najdłużej służył naszej społeczności.
~organista 9-10-2008 10:33
Do gościa: 10 lat temu nie było żadnego generaknego remontu organów jedynie w 1990r. zostały wymienionr niektóre elementy i tyle.
~wiarygodny 9-10-2008 12:24
Nie ma tematu na którym by się nie znał pan KAZIMIERZ PIOTROWSKI. Tylko dlaczego ja jako podatnik mam dokładać do remontu kościoła katolickiego?
kazimierzp 9-10-2008 19:30
Są tematy których nie znam lub nie chcę znać i w nich się nie wypowiadam!;-) Nie dokładasz jako podatnik do remontu kościoła katolickiego! Jako podatnik dbasz o stan zabytków kultury które w wielu budowlach (w kosciołach katolickich takoż) są! Dlatego podatnicy dopłacają do remontu świątyń róznych wyznań jeżeli dotyczy to zabytku! Po to, aby wiernym było wygodnie siedzieć w zabytku w czasie Mszy Św. to musieli sami poprzez zbiórkę pieniędzy za to zapłacić!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group