Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6213
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W ogniu pytań Jelonki.com – 2. ZUS i emerytury

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 października 2015, 9:10
Aktualizacja: Środa, 14 października 2015, 10:09
Autor: MT
Fot. MT
Poprosiliśmy „do tablicy” kandydatów do parlamentu z naszego powiatu, by zadać im po dziesięć, naszym zdaniem, kluczowych pytań o przyszłość Polski i regionu. Tylko Zofia Czernow (PO), Anna Dudek (Kukiz’15) i Rafał Mazur (PO) nie znaleźli czasu, by odpowiedzieć Czytelnikom Jelonki.com na te pytania.

Podczas nagrywania programu Bartosz Rudolf (PSL) oraz Paweł Szczepański (KORWiN) przebywali za granicą, a Krzysztof Wiśniewski (PSL) wystąpi od trzeciego odcinka.

Codziennie będziemy publikować odpowiedzi kandydatów do Parlamentu w zbliżających się wyborach na jedno z dziesięciu pytań.
Wcześniejsze odcinki:

W ogniu pytań Jelonki.com – 1. Podatki i diety

W drugiej części pytamy o ZUS i wiek emerytalny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ 13-10-2015 9:37
do filolożki polskiej co to nam jeszcze chce podnosić wiek emerytalny : a nie widzisz że duże bezrobocie jest ? i to większe niż statystyki podają bo nie wszyscy się rejestrują w pup-ie ???? i ty jeszcze chcesz żeby stanowiska pracy były dłużej zajęte ?? a kasa i tak pójdzie jak nie na emerytury to na zapomogi dla bezrobotnych ,,,, mówisz wydatki cywilizacyjne a może konkretniej ? a cywilizację to chyba po to ludzkość stworzyła żeby współpracować i lepiej żyć a nie tyrać na garstkę bogaczy zagarniających dla siebie bogactwa całego świata automatyzacja wchodzi wszędzie więc właśnie wiek emerytalny powinien być coraz niższy a owoce pracy rozdzielane pomiędzy ludzi ... a ty polonistko lepiej zajmij się tą dziedziną który studiowałaś bo widzę że moje podatki na twoje studia zostały zmarnowane
~szok 13-10-2015 9:46
1. Komercja - działalność nastawiona jedynie na osiągnięcie zysku; też: produkty takiej działalności. 2. Kobieta i świat nie mają lat.
~agh55 13-10-2015 10:08
Pan Mazur odpowiada na pytania na spotkaniach z wyborcami szkoda ze inni nie organizuja spotkan tylko wieszaja sie na bilbordach i cos nieco powiedza za posrednictwem internetu wiecej spotkan i kontaktu osobistego z wyborca
~true 13-10-2015 10:20
za 20-30 lat emerytury to będzie farsa w wysokości max.kilkuset złotych,kto jest kumaty wie o tym że musi innymi sposobami sam się zabezpieczyć finansowo na stare lata.
~dziadyga_polski 13-10-2015 10:20
Nie zawracajcie głowy posłance Czernow. Posłanka Czernow nie znalazła czasu, bo posłanka Czernow nie jest od odpowiadania na pytania kluczowe dla przyszłości Polski, i ludzi.
~do 9:37 13-10-2015 10:40
no właśnie dzieci do szkoły szybciej się wysyła struszków do roboty się goni od zagranicznych koncernów nasz rząd nic nie umie wyciągnąć , a studia no cóż prawi wszyscy na nie idą czy się nadają czy nie na dodatek profesorki by mieć dużo studentów a więc i ciepłą posadkę przeciągają nawet olewatorów i tłumoków i intere za nasze podatki i lata pracy się kręci -- kieedy w końcu szkolnictwo wyższe postaawi na jakość a nie ilość ? Na dodatek studeńci zaoczni mimo iż słono płacą i studiują solidnie bo łapanek do wojska już nie ma to otrzymują o wiele mniej
~Natalia Zatka 13-10-2015 11:07
Do 9:37: Dziękuję za zwrócenie uwagi na moją wypowiedź. Pan/Pani nie zgadza się ze mną, ja nie zgadzam się z Panem/Panią. Różnica zdań nie przeszkadza w porozumieniu i szukaniu dobrych rozwiązań. Uściślę: bezrobocie w Jeleniej Górze jest najniższe od kilkunastu lat, w lipcu wyniosło 5,7%. Pytania zadane kandydatom były ogólne i znając przynależność kandydata do konkretnej partii, z góry można było założyć jak każdy z kandydatów odpowie. W pierwszym pytaniu, dotyczącym podatków, każdy z kandydatów .Nowoczesnej odpowiedział podobnie. Jestem za pytaniami bardziej szczegółowymi. Przykład: Na swoim blogu umieściłam tekst dotyczący likwidacji małych wiejskich bibliotek i rozbudowy biblioteki na ul. Sygietyńskiego. Czy jest Pan/Pani za likwidacją wiejskich bibliotek i wspieraniem osiedlowych?
~do 11:07 13-10-2015 12:01
W dobie internetu i ebooków biblioteki (nie ważne wiejskie czy miejskie) mają taki sens jak używanie mieczy i machin oblężniczych przez współczesne wojsko.
~socjolog 13-10-2015 12:05
Bezrobocie w Jeleniej Górze jest jedno z najwyższych, proszę nie posługiwać się propagandą i nie liczyć to co zarejestrowane jest w PUPie. Oficjalne dane nie uwzględniają niezarejestrowanych i tymczasowych emigrantów. Jak ktoś robi na czarno, to też jest bezrobotny. My żyjemy krócej niż Niemcy, mamy, zwłaszcza starsi, mniejsze szanse pracy. Jak firma potrzebuje pracownika, to kogo przyjmie, dziadka z protezą czy laskę w miniówie operującą językiem francuskim? Pieniądze sprzeniewierzyli i sprzeniewierzają rządzący, politycy, funkcjonariusze. Podnieśli wiek emerytalny, bo brakuje im na szwedzkie stoły. Złodzieje nie dają emerytury i nie dają szansy pracy. Nowoczesna to wydmuszka PO.
~do 11:07 13-10-2015 13:00
oczywiście że się nie zgadzam dlatego zagłosuję na kogoś innego tym bardziej za wręcz bezczelną próbę odwrócenia uwagi tematem bibliotek, bo coś w końcu trzeba zrobić a przynajmniej natychcmiast zacząć z tymi co bogactwa całego świata zagarniają dla siebie a my na nich mamy tyrać to co może jesteś nawet za całkowitym zlikwidowaniem emerytury a może jeszcze wszystkie dni wolne anulować a tylko bogate dzieci niech chodzą do szkoły a reszta do roboty jak tylko z kołyski wyjdzie ?????? pasowałoby ci pewnie takie finansowanie cywilizacji prawda ??
~ 13-10-2015 13:04
czemu kandydaci nie są poddawani podstawowemu egzaminowi z ekonomii i zarządzania oraz badani przez psychiatrę na choćby odrobinę empatii wobec szarych ludzi ????
~Natalia Zatka 13-10-2015 13:22
Do 12:01: Największy dystrybutor książek w Wielkiej Brytanii Waterstones wycofał ze sprzedaży czytnik e-booków Kindle. Sieć ta odnotowała w 2015 roku znaczący wzrost sprzedaży książek drukowanych.
~Natalia Zatka 13-10-2015 13:26
Do socjolog: Jest Pan niezadowolony z rządzących. Ja jestem niezadowolona z rządzących i z opozycji. Nie jestem politykiem. Nigdy nie byłam związana z żadną partią. Nie mam nic wspólnego z PO. Chcę zmienić jakość uprawiania polityki w Polsce, ale też zająć się problemami, o których nie jest głośno w mediach, np. likwidacją barier architektonicznych dla niepełnosprawnych w przestrzenni miejskiej. Uznałam, że jedynym sposobem, by poprawić to, co mi nie odpowiada, jest zaangażowanie się w politykę. Dlaczego Nowoczesna? Na jej listach nie ma żadnego obecnego posła. Kandydaci to ludzie przedsiębiorczy, młodzi oraz z doświadczeniem zawodowym. Interesuje mnie to, co myślą ludzie, dlatego codziennie wychodzę z domu i rozmawiam z nimi o ich problemach.
~ 13-10-2015 13:30
przy niektórych wypowiedziach nóż w kieszeni się otwiera , jescze podwyższyć wiek emerytalny ?? Może nas jeszce w obozach koncentracyjnych byście chcieli kalai tyrać śmierci z wycieńczenia ??? Przynajmniej byśmy nie tracili pieniędzy i czasu na uciążliwy dojazd do pracy, gdzie są owoce naszej pracy ??? Nie dajcie sobie wmówić że pracujemy za mało i nic nam się nie należy i że burżujstwo powinniśmy całować za to że łaskawie nam pozwolą tyrać
~ 13-10-2015 13:56
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-policja-badala-cie-alkomatem-to-niezgodne-z-prawem,nId,1902723
~lo lo 13-10-2015 14:15
droga Natalio, odwracanie uwagi od głównego problemu nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Jesteś młoda i daleko ci do emerytury, ale strzelasz sobie samobója. Dom buduje się od zdrowego fundamentu. Trzeba zburzyć przyczyny to nie będzie złych skutków. Dofinansowanie partii, za wysokie diety, kominowe płace baronów, premie, zanik polskiego przemysłu... Przykleiłaś się do nowotworu i nie wiesz w co wdepnęłaś. Trzeba zacząć od rzeczy istotnych, prostych. Praca, chleb, godne życie, a nie od kozich bródek.
~fakss 13-10-2015 16:10
Sami medrcy, tylko zapomnieli ze trzeba zaplacic takze Tym co pracowac juz nie moga, renty zasilki itd. Dla nich ktos musi ta kase dolozyc. Przy glodowych pencjach to emerytura ni emoze byc inna, Tylko poprawa warunkow placowych moze uzdrowic sytuacje. Z pustego i Salomon nie naleje ...
~~ 13-10-2015 17:03
I to własnie proponuje Nowoczesna. Najpierw trzeba zająć się ekonomią żeby w rezultacie na wszystko pieniądze były. Z pustego jak poprzednik zauwazył.... W Niemczech według mojej wiedzy po 5 latach pracy mozna iść na tzw. bieda emeryturę tj. 700 euro. I to jest własciwa droga. Daleka, ale właściwa..
~ 13-10-2015 17:32
Najpierw trzeba zająć się etyką i prawami człowieka. Pieniądze są, tyko odpowiedzialności za głupa rżnięcie i niegospodarność nie ma. Jak rzucisz kamieniem, to albo trafisz w g... albo w ekonomistę...
~do fakss 13-10-2015 18:01
a o całej armii urzędasów z których tylko niewielki procent na prawdę pracuje i najniższej krajowej to na pewno nie dostają, obiadkach dla polityków za 1500 i całej masie innych rzeczy zapomniałeś ?
~Iga 13-10-2015 19:25
Można odnieść wrażenie, że kandydaci PO i Nowoczesnej mają trudności ze zrozumieniem i rozróżnieniem prostych komunikatów o fakultatywnym a nie obligatoryjnym wieku przechodzenia na emeryturę !!! Ponadto, jako ofiary propagandy medialnej pomijają istotne fakty o jednostronnym zerwaniu przez rządzących umowy społecznej dotyczącej nie tylko wieku emerytalnego, ale również faktu przejęcia środków gromadzonych na indywidualnych kontach OFE. Stąd bełkot na temat bliżej niedoprecyzowanej reformy ZUS, likwidacji KRUS i podniesieniu wieku przechodzenia na emeryturę ze względu na nieco dłuższy niż w komunie średni okres życia !!! Usprawiedliwieniem może być tylko brak wiedzy o systemach emerytalnych w innych krajach, niewielkie doświadczenie zawodowe i młody wiek niektórych z tych kandydatów!!!
~~ 13-10-2015 19:45
Dodaj proszę jeszcze, jak juz bełkoczesz, że za komuny więcej dzieci sie rodziło. Społeczeństwo się starzeje, przyrost naturalny maleje, coraz więcej emerytów coraz mniej pracujacych. Więc kto ma płacic składki na przyszłe emerytury? Zasponsorujesz moze? Ja odniosłem wrażenie ze na szkołe kamieniami rzucałeś a teraz zaczałes dopiero bełkotać. Jedni gaworzą a inni bełkoczą...
~do 19:45 13-10-2015 20:18
a po co mają się rodzić skoro dla obecnych jest cigle za mało pracy i do wszystkiego ciągle za dużo chętnych, technika niszcy robotnika, czasy się zmieniają wię czas najwyższy zacząć zmieniać system społeczny na taki w którym maszyny na ludzi pracują i dobra wypracowane są odpowiednio rozdzielane a tylko niewielka część pracuje nad konserwacją tych maszyn mogą się zmieniać by sprawiedliwie było a nie tak jak dotychczas że wszyscy na garstkę burżujów pracują i się jeszce wmawia ludziom że za mało
~Pigs 13-10-2015 21:22
K.MRóz: "Nie możemy pracować de facto do śmierci".
~Pigs 13-10-2015 21:33
A. Smoliński: "Wydaje mi się, że przez tyle lat funkcjonował ZUS, myśmy się już do tego przyzwyczaili, w jakimś sensie wdrożyliśmy ZUS w nasze życie". Ręce opadają.
~do 19:45 13-10-2015 22:47
no i dalej przyrost będzie malał jak przedszkola będą płatne i otwarte tylko w godz urzędowania urzędów podczas gdy rodzice muszą za.....ć o każdej porze doby
~do 12.01 13-10-2015 23:57
Niby szanowne ma racę, ale...świat na młodych się nie kończy !!! Choć odnoszę wrażenie , tak ogólnie,że młodzi się boją,że powietrza dla nich zabraknie...Istnieje jeszcze ,obok osób młodych rzesza osób starszych, powiedzmy 50 plus.I te osoby albo słabo umieją korzystać z "kompa", albo lubią zapach ksiązki i są częstymi bywalcami bibliotek.Wiejskich,osiedlowych czy miejskich. Ważne,żeby były.Biblioteki. Bo ja akurat z kompem niekoniecznie za pan brat, a lubię szelest kartek...
~ellka 14-10-2015 8:20
To jest tak bez sensu, wymyśleć to musiał Miedziński
~Paweł Paszkowski 14-10-2015 9:03
Panie i Panowie Hejterzy :) Jakże miło i przyjemnie jest pisać negatywne opinie i komentarze pod adresem kogoś, kogo tak naprawdę się nie zna - prawda ? :) Do tego jeszcze zapewne siedząc sobie w wygodnym fotelu i zajadając paprykowe chipsy ! Czepiacie się młodej dziewczyny, która jednak w przeciwieństwie do Was ma zdrowe i niezakłamane intencje, by coś zmienić w tym Kraju. Co prawda być może Pani Filolog nie ma jeszcze pełnego doświadczenia,obycia w brudnym świecie kampanii wyborczej i mocy, by zburzyć ten chory system, ale ma to, co odróżnia Ją od Was - Hejterów - odwagę... Odwagę, której Wam - Osobom ukrywającym się pod różnymi dziwnymi " NICK-ami" na pewno bardzo brakuje. Może więc zatem warto spotkać się i porozmawiać na żywo? To przecież najlepsza możliwość poznania i oceny Osoby..
~ 14-10-2015 9:20
zielną wyspę zostawić nie ruszać!!
~do 9:03 14-10-2015 9:56
słuchaj no : jesteśmy szarymi ludźmi zajętymi pracą oraz obowiązkami i w przeciwieństwie do was nie mamy czasu na jakieś jałowe dyskusje co najwyżej żeby coś tam na forum skrobnąć , płacimy olbrzymie podatki i chodzi nie tyle finanse lecz o liczbę godzin które musimy przepracować dla państwa a nie dla siebie , więc wobec powyższego płacimy tak wiele że mamy prawo żądać nawet cudów i nie musieć się tym przejmować jak to zrobicie bo jako podatnicy jesteśmy waszymi chlebodawcami i w prywatnej firmie za takie dyskusje jak ty prowadzisz wylecielibyście wszyscy już pierwszego dnia na zbity pysk (popracuj sobie u prywaciarza który żąda konkretnych wyników) , a że się tej pani czepiamy to się nie dziw bo za wygrażanie podniesieniem wieku emeryt. czepianie się to i tak najłagodniejsza odpowiedz
~lew 14-10-2015 10:00
Jeżeli ktoś mówi, że wiek emerytalny w bandyckiej Polsce należy zostawić, a nawet podnieść, to sam sobie opinię wystawia. Wysokość emerytury powinna zależeć od uczciwej wysokości średniej krajowej, a nie od lat pracy. ZUS nie należy reformować. Reformować należy ludzi. W Polsce nie ma niestety systemu kontroli, nadzoru i odpowiedzialności za złe zarządzanie. Nad czym tu dyskutować.
~fan sekty po 14-10-2015 20:43
wybraliśta se ryżego to i pretensje do niego a on wam ofe zajumał i jeszcze 67 każe zapier...ć..a ja se na luzaku na siebie sam zarabiam, nie lubię niewolnictwa ,u byznesmenów z J G

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group