Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6400
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: W obronie H. Tomaszewskiego

Piątek, 15 listopada 2019, 8:04
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2019, 15:49
Autor: WAC
Karpacz: W obronie H. Tomaszewskiego
Fot. UM Karpacz
Nie milknie wywołany przez członków Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Rady Miejskiej spór toczący się w Karpaczu wokół osoby Henryka Tomaszewskiego. Do dyskusji włączył się Wrocławski Teatr Animacji – którego twórcą był słynny artysta sceny – publikując list otwarty w tej sprawie.

Przypomnijmy. Jakiś czas temu radni z Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Rady Miejskiej Karpacza wystąpili do Burmistrza Miasta z wnioskiem o zlustrowanie zmarłego w 2001 roku i pochowanego na cmentarzu przy Kościele Wang twórcy. Jednocześnie pojawiły się sugestie o konieczności pozbawienia mającego w swoim życiorysie epizod współpracy z PRL – owskim wywiadem H. Tomaszewskiego tytułu Zasłużonego dla Miasta Karpacza oraz propozycje zamknięcia lub przeniesienia dużo mniejszej siedziby Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. Wszystko to się dzieje krótko przed przypadającymi 20 listopada obchodami setnej rocznicy urodzin H. Tomaszewskiego.

Głos w sprawie zabrali pracownicy Wrocławskiego Teatru Animacji, którzy w liście otwartym do Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Rady Miejskiej Karpacza bronią dobrego imienia swojego twórcy. Stanowczo sprzeciwiają się także decyzji Miasta w kwestii niedofinansowania działań Muzeum Zabawek związanych z uczczeniem 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego oraz planom przeniesienia Muzeum Zabawek.

Podsycanie opinii publicznej informacjami na temat powiązań Henryka Tomaszewskiego z SB, bez znajomości źródeł i posiadania wiedzy, że sprawa ta została zbadana i wyjaśniona już w 2007 roku, świadczy o manipulacji i działaniu na szkodę Muzeum Zabawek, wrocławskiej pantomimy i pamięci o Henryku Tomaszewskim. Wyrażamy swój sprzeciw wobec tak prowadzonej polityce historycznej. Mamy nadzieję, że radni Karpacza zdają sobie sprawę z tego, że Muzeum Zabawek jest dobrem nas wszystkich - czytamy w liście pracowników Wrocławskiego Teatru Animacji.

Dodajmy, że burmistrz Karpacza Radosław Jęcek stanowczo zapowiedział, że nie zamierza podejmować żadnych działań lustrujących przeszłość H. Tomaszewskiego. Nie ma też zamiaru przenosić siedziby Miejskiego Muzeum Zabawek.

Twoja reakcja na artykuł?

4
29%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
14%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
7
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
437
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group