Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4337
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Norwidzie będzie się działo

Sobota, 16 maja 2015, 8:17
Aktualizacja: 10:35
Autor: Mea
Jelenia Góra: W Norwidzie będzie się działo
Fot. Mea
Plany remontu, Kongres Kultury, Noc Muzeów, Teatry Uliczne, wakacje z teatrem, a nawet wyjazd do Japonii – to będzie się działo w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida.

Skompletowana została już dokumentacja dotycząca remontu placówki. – Chcemy, teatr by stał się najnowocześniejszą i najpiękniejszą instytucją kultury w naszym kraju. Miasto Jelenia Góra pilotażowało całe przedsięwzięcie. Teraz będziemy ubiegać się o dofinansowanie na remont z Unii Europejskiej lub z Funduszy Norweskich. Koszty remontu głównego budynku, który nie był poddany renowacji od 100 lat, szacowane są na ok. 5 mln euro. Trzeba również wyremontować zaplecze oraz teren wokół. Naszą instytucję należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz przepisów przeciwpożarowych. Powstanie więc widna wewnętrzna oraz pochylnie. Pojawią się nowoczesne rozwiązania technologii sceny, by kolejne sto lat widzowie mogli cieszyć się jeleniogórskim teatrem – mówi dyrektor Teatru im. C. K. Norwida Piotr Jędrzejas.

Ponadto trwają zabiegi o zorganizowanie w jeleniogórskim teatrze Regionalnego Kongresu Kultury. To inicjatywa posłanki Zofii Czernow, Niny Hobgarskiej, dyrektora jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych oraz Piotra Jędrzejasa. Minister Kultury Małgorzata Omilanowska wyraziła już chęć uczestniczenia w takim spotkaniu i wspiera tę ideę. – Będzie to spotkanie dotyczące funkcjonowania instytucji kultury, ich problemów oraz przyszłości. Wstępnie planowane jest na koniec sierpnia lub początek września – informuje Piotr Jędrzeja.

A w najbliższych planach - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który odbędzie się w pierwszy weekend lipca. – Stawiam duży nacisk na jakość organizowanych imprez. Zapraszamy teatry z Francji, z Holandii, a nawet z Meksyku. Będą też klauni, artyści, którzy potrafią zawładnąć fragmentem przestrzeni miejskiej. Bowiem teatr ulicy to nie tylko wielkie widowiska, ale również drobniejsi animatorzy – podkreśla dyrektor.

– Przez ten sezon odwiedziło nas 10 tys. widzów. Przez dwa lata prowadzenia przeze mnie placówki, teatr otrzymał siedem nagród. Piętnastą premierą - spektakl „Nadobnisie i Koczkodany, czyli Zielona pigułka" - nie kończymy naszych wydarzeń. Przed nami Noc Muzeów, podczas której zaprezentujemy Witkacego Baj Najt. Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w ramach fotografii witkacowskiej. Ponadto odbędą się premiery dwóch projektów międzynarodowych, realizowanych z Teatrami w Libercu i Zittau przy współpracy z młodzieżą. W czerwcu odbędzie się więc premiera „Klubu 27” oraz sztuka trójjęzyczna „CUDOWNIE, WUNDERVOLl, ÚŽASNY”. A już 12 maja zaczynamy próby do następnej sztuki Szekspira, realizowanej na Jeleniogórskie Spotkania Teatralne (koniec września, początek października) które dotowane będą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkania potrwają osiem dni. Planujemy też wyjazd do Japonii, a dokładniej do Okinawy z „Łódeczką” na festiwal dziecięcy. Z kolei „Karskiego historia nieprawdziwa” rozpoczyna wkrótce tournee po Polsce zaczynając od Wałbrzycha, po Rzeszów, Lublin i Kraków – wylicza Piotr Jędrzejas.

Warto też podkreślić, że w teatrze nie będzie przerwy wakacyjnej.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group