Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4058
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W niezwykłą podróż z Jelonką.com

Czwartek, 18 sierpnia 2016, 7:57
Aktualizacja: 8:01
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek/ Zbyszek Leszek
Jelenia Góra: W niezwykłą podróż z Jelonką.com
Fot. Zbyszek Leszek
Zapraszamy na kolejną wakacyjną wycieczkę po regionie z Jelonką.com. Tym razem celem wyprawy będzie Czarny Kocioł Jagniątkowski. Tradycyjnie poprowadzi nas Zbyszek Leszek, prezes Towarzystwa Izersko–Karkonoskiego, pasjonat odkrywania niezwykłych miejsc, a także „Zwykły – niezwykły Jelonki.com”.

Zaczynamy od Jagniątkowa, dzielnicy Jeleniej Góry, do której możemy dojechać autobusem MZK nr 15. Wysiadamy przy ulicy Agnieszkowskiej i idziemy nią do góry. Przed mostkiem na Wrzosówce skręcamy w lewo i ścieżką podchodzimy na grupę skał zwanych „Kotliska”. Jest to kolejny punkt widokowy naszego miasta, zapomniany i zarośnięty, od niedawna w granicach KPN – szkoda, bo z niego wspaniale byłoby widać Śnieżne Kotły i Czarny Kocioł Jagniątkowski, który jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Na miejscu polecam policzenie wszystkich kociołków zwietrzeniowych – ja naliczyłem ich 26 i jeden głęboki na 1,5m. Z „Kotlisk” idziemy dalej do góry, po około 50 m dojdziemy do szutrowej drogi, tu skręcamy w prawo i po około 10 minutach jesteśmy na czarnym szlaku, który prowadzi drogą po dawnym torze sań rogatych. Zjazdy saniami rogatymi na przełomie XIX i XX wieku były dość popularne jako zimowe rozrywki w Karkonoszach. W tym roku minęła 110 rocznica wizyty Księżnej Daisy z mężem z Zamku Książ, która dwukrotnie zjechała z Patrovki do Jagniątkowa.

Podchodzenie tą drogą jest może dość monotonne, ale mijane co chwilę różnorodne grupy skalne dają nam ciekawe widoki. Po około godzinnym wchodzeniu dochodzimy do miejsca zwanego „Nawracalnią” - jest to schron turystyczny gdzie spokojnie możemy odpocząć i coś przekąsić. Z tego miejsca po około 300 m dochodzimy do zielonego szlaku zwanego „Ścieżka nad Reglami”.

Szlak przebiega dnem kotłów polodowcowych w Karkonoszach, a jego całkowita długość wynosi 28 km. Ścieżka nie jest trudna ze wzglądu na to, że prowadzi trawersem i ma niewielkie wywyższenia, a malownicze kładki dodają jej uroku. Idąc tą drogą możemy w prześwitach podziwiać widoki na kotlinę. Po przeszło 40 minutach dojdziemy do celu naszej dzisiejszej wycieczki - do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Jak informuje KPN, leży on z dala od zatłoczonych tras turystycznych, wcięty we schodni stok Śmielca. Górna krawędź kotła znajduję się na wysokości 1325m n.p.m. , zaś dno kotła na wysokości 1130-1150m n.p.m. Wysokogórski wygląd nadaje temu miejscy otoczenie granitowych ścian. Fragment dna kotła zajmuje tak zwana „Jaworowa Łąka” - nazwa pochodzi od rosnącego w tym miejscu starego jawora. Każdego lata na „Jaworowej Łące” można podziwiać kwitnącą arnikę górską. Musimy pamiętać że Czarny Kocioł Jagniątkowski leży w ścisłym rezerwacie KPN i schodzenie ze szlaku jest zabronione.

Po kładkach schodzimy w dół czarnym szlakiem wzdłuż rzeki Wrzosówka (szlak jest bardzo malowniczy). Dochodzimy nim do szlaku niebieskiego, który poprowadzi nas do Jagniątkowa. Wycieczka nie należy do łatwych – dużą trudność może stanowić podchodzenie, ale widoki, które zobaczymy zrekompensują nasz trud. Czas jaki musimy sobie zarezerwować to około 5 godzin. Polecamy na wycieczkę tę część Karkonoszy, które administracyjne leżą w Jeleniej Górze, nie jest zatłoczona i mało znana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group