Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6895
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W niezwykłą podróż z Jelonką.com

Czwartek, 4 sierpnia 2016, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2016, 8:27
Autor: Zbyszek Leszek/ Angelika Grzywacz– Dudek
Region: W niezwykłą podróż z Jelonką.com
Fot. Zbyszek Leszek
Zapraszamy na kolejną wakacyjną wycieczkę z Jelonką.com, w tym tygodniu do tajemniczego Zamku Księcia Henryka na górze Grodna. Stąd rozpościerają się wspaniałe widoki na Karkonosze i okolice. Tradycyjnie poprowadzi nas Zbyszek Leszek, prezes Towarzystwa Izersko–Karkonoskiego i „Zwykły – niezwykły Jelonki.com”.

Wycieczkę możemy rozpocząć w Uzdrowisku Cieplice. Wysiadamy na przystanku MZK przy „Koronie” i zaczynamy wycieczkę idąc ulicą Krośnieńską, szlakiem zielonym, cały czas do góry mijając nowy cmentarz komunalny i poletka doświadczalne należące do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmiany w Branży Roślin w Jeleniej Górze. Po niespełna godzinnym spacerze docieramy do Staniszowa, gdzie w okolicy kościoła wypatrujemy żółtego szlaku, który poprowadzi nas na szczyt góry Grodna (504 m n.p.m). Na wzgórzu wzniesiono w 1806 roku zamek myśliwski nazwany Heinrichsburg - Zamek Księcia Henryka. Jak czytamy w starych kronikach: „Zaledwie ćwierć mili od Stansdorfu ( od Staniszowa), dokąd mila nieuciążliwa prowadzi droga, na górze okrytej lasem (…) stoli mały zamek naśladujący w budowie doskonałe średniowieczne burgi. W takim też guście jest mały salonik sklepiony, z którego okien szybami malowanemi zdobionych na Olbrzymie góry (Karkonosze), a z wieży na całą tę niezamierzoną przestrzeń górami ograniczoną, zasianą miastami, wioskami, lasami, polami i pagórkami, szczególnie przy świetle zachodzącego słońca, obszerny, piękny, zachwycający jest widok”.

Od niedawna urokliwy zamek jest własnością Fundacji Zamku Księcia Henryka. Od samego jego przejęcia prowadzone są tam prace remontowe. Już odremontowana została wieża, na którą wybudowano nowe kręcone schody, a i w samym zamku widać postęp prac przy zabezpieczaniu okalających zamkowych murach. Wycięto drzewa, które zasłaniały widoki, a na przedmurzach zamkowych odbywają się imprezy okolicznościowe i warsztaty z rękodzielnictwa. Wieża widokowa udostępniona jest zwiedzającym od maja do października w godz. od 10:00 do 17:00.

W powrotną drogę do Uzdrowiska Cieplice poprowadzi nas niebieski szlak, przechodzący przez Marcyce, a bliżej Cieplic przechodzimy obok kościoła Miłosierdzia i ulicą PCK dochodzimy do „Korony”.

Wycieczka bez pośpiechu na około sześć godzin nie jest wymagająca – jedyna trudność to zejście niebieskim szlakiem z samego zamku (około 50 m), dalej już droga spokojna.

Polecamy trasę na rodzinną wycieczkę z dziećmi, które na pewno nie będą się nudzić na Zamku Księcia Henryka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group