• Piątek, 28 lutego 2020
  • Godz. 22:49
  • Imieniny: Hilarego, Lecha, Romana
  • Czytających: 7306
  • Zalogowanych: 14
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W mieście bez plastików

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 sierpnia 2019, 11:11
Aktualizacja: 16:23
Autor: UM Jelenia Góra (komunikat)
Od 15 lipca obowiązują zapisy zarządzenia Prezydenta Jeleniej Góry regulujące kwestie używania opakowań z tworzyw sztucznych podczas imprez dofinansowywanych przez Miasto, lub mających patronat Prezydenta Miasta.
Novum polega na tym – wyjaśniono nam w Wydziale środowiska – że wspomniane wyżej przedsięwzięcia, organizowane przez różne instytucje, stowarzyszenia bądź firmy, które korzystają z publicznych pieniędzy, są dofinansowywane z budżetu Jeleniej Góry, albo których organizatorzy starają się o patronat Prezydenta Jeleniej Góry muszą wyeliminować jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych do jedzenia i napojów. Ktoś, kto tego rygoru nie dotrzyma – nie będzie mógł liczyć na dofinansowanie, a jeśli zadeklaruje, że nie będzie używał i złamie tę obietnicę – nie otrzyma dofinansowania w kolejnym roku.
Chcemy realnie wpłynąć na przyzwyczajenia organizatorów imprez – powiedział prezydent Jerzy Łużniak. – Jesteśmy dalecy od werbalnego deklarowania woli poprawy sytuacji, a chcemy uzyskać tę poprawę rzeczywiście. To bywa trudne, bo wystarczy pójść do sklepów, żeby zobaczyć, że zdecydowana większość napojów serwowana jest w jednorazowych „plastikach” i – póki co – producenci wód i napojów nie spieszą się ze zmianą w technologii opakowań, bo to dla nich jest droższe i bardziej kłopotliwe. Ale narzędzia ekonomiczne ich do tego będą skłaniać. W praktyce Urzędu, zobowiązanego – jak każdy pracodawca – do zapewnienia wody dla pracowników (a w przypadku Urzędu – także klientów) w okresie upałów radzimy sobie inaczej. Zamiast wody butelkowanej, z zakupów której się wycofujemy, instalujemy w korytarzach dystrybutory, z których mogą korzystać i pracownicy, i klienci. Zmiany w skali globalnej zajmą dłuższy czas, ale ktoś je musi zacząć, więc i nasz Urząd chce się do nich przyczynić - dodaje prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
1
10%
Dziwi
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Holender40 22-08-2019 11:31
Super! Kolejny krok to rowery dla urzędników i panele fotowoltaiczne na dachach urzędów.
~rom 22-08-2019 12:42
klient przyjdzie do dystrybutora stojącego na korytarzu ze swoim kubkiem ? czy jak w saturatorze , pani będzie myła kubeczku ???
~--.. 22-08-2019 15:43
Bardzo dobrze czekamy na następne zapisy dotyczące ograniczenia plastików .
~Schengen 22-08-2019 23:38
"...kto tego rygoru nie dotrzyma – nie będzie mógł liczyć na dofinansowanie, a jeśli zadeklaruje, że nie będzie używał i złamie tę obietnicę – nie otrzyma dofinansowania w kolejnym roku." To wystartuje pod firmą żony, syna itp. ZA ZŁAMANIE UMOWY - ZWROT KASY. Po co ta furtka Panie Prezydencie ?
~BS 24-08-2019 15:26
Zaczęłam od siebie.Nie kupuję już wody mineralnej(piję przegotowaną)Nie kupuję już reklamówek,Na zakupy biorę wielorazową torbę z tkaniny, lub fajny koszyk kupiony może 15 lat temu(leżal w szafie, i czekał)wytłoczki po jajkach zawsze oddaję do sklepu.Nie kupię już sera bialego w plastiku tylko na wagę w papierze.Tyle na początek.
~Xiz 27-08-2019 13:35
I bardzo dobrze, trzeba produkować mniej śmieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group