Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7165
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W mieście bez plastików

Czwartek, 22 sierpnia 2019, 11:11
Aktualizacja: 16:23
Autor: UM Jelenia Góra (komunikat)
Od 15 lipca obowiązują zapisy zarządzenia Prezydenta Jeleniej Góry regulujące kwestie używania opakowań z tworzyw sztucznych podczas imprez dofinansowywanych przez Miasto, lub mających patronat Prezydenta Miasta.
Novum polega na tym – wyjaśniono nam w Wydziale środowiska – że wspomniane wyżej przedsięwzięcia, organizowane przez różne instytucje, stowarzyszenia bądź firmy, które korzystają z publicznych pieniędzy, są dofinansowywane z budżetu Jeleniej Góry, albo których organizatorzy starają się o patronat Prezydenta Jeleniej Góry muszą wyeliminować jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych do jedzenia i napojów. Ktoś, kto tego rygoru nie dotrzyma – nie będzie mógł liczyć na dofinansowanie, a jeśli zadeklaruje, że nie będzie używał i złamie tę obietnicę – nie otrzyma dofinansowania w kolejnym roku.
Chcemy realnie wpłynąć na przyzwyczajenia organizatorów imprez – powiedział prezydent Jerzy Łużniak. – Jesteśmy dalecy od werbalnego deklarowania woli poprawy sytuacji, a chcemy uzyskać tę poprawę rzeczywiście. To bywa trudne, bo wystarczy pójść do sklepów, żeby zobaczyć, że zdecydowana większość napojów serwowana jest w jednorazowych „plastikach” i – póki co – producenci wód i napojów nie spieszą się ze zmianą w technologii opakowań, bo to dla nich jest droższe i bardziej kłopotliwe. Ale narzędzia ekonomiczne ich do tego będą skłaniać. W praktyce Urzędu, zobowiązanego – jak każdy pracodawca – do zapewnienia wody dla pracowników (a w przypadku Urzędu – także klientów) w okresie upałów radzimy sobie inaczej. Zamiast wody butelkowanej, z zakupów której się wycofujemy, instalujemy w korytarzach dystrybutory, z których mogą korzystać i pracownicy, i klienci. Zmiany w skali globalnej zajmą dłuższy czas, ale ktoś je musi zacząć, więc i nasz Urząd chce się do nich przyczynić - dodaje prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group