Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9033
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: W labiryncie oznakowań

Niedziela, 29 listopada 2009, 8:56
Aktualizacja: 8:58
Autor: KAM
REGION: W labiryncie oznakowań
Fot. KAM
Jak ujednolić wygląd znaków na szlakach turystycznych w Euroregionie „Nysa”? Mówiono o tym podczas trójstronnego spotkania ekspertów, które odbyło się w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza.

W czasie ponad trzygodzinnej debaty uczestnicy zapoznali się z całym systemem znakowania szlaków turystycznych w krajach Euroregionu „Nysa”. Każda ze stron przedstawiła szczegółowy system tworzenia szlaków turystycznych w danym państwie.

Zarówno Polska jak i Niemcy oraz Republika Czeska posiadają własny system znakowania szlaków (rowerowych, pieszych, konnych, wodnych i narciarskich), a szczegółowe wytyczne regulują przepisy prawne każdego z państw. Spotkanie miało na celu opracowanie systemu, który pozwoli na sprawną wymianę informacji na temat szlaków między państwami członkowskimi Euroregionu „Nysa”.

– Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają szlaki turystyczne w danym państwie. W Polsce jest to rozwiązane wprowadzone w sposób kompleksowy poprzez rozporządzenia kilku ministrów. W innych krajach jest już nieco inaczej. Najlepiej pod tym względem zorganizowani są Czesi – mówi sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Lwówku Śląskim, Jan Serafin. Czesi na szlakach liczą kilometry, które pozostały do celu. W Polsce liczy się szacunkowy czas dojścia.

W czasie konferencji próbowano znaleźć formułę ujednolicenia oznakowania szlaków. Niestety, z uwagi na system prawny i przepisy, które regulują oznaczenia w każdym z państw Euroregionu „Nysa” jest niemożliwe, aby wszędzie znaki były identyczne, chociaż byłoby to najlepsze rozwiązanie.

Ustalono, że ze środków unijnych organizowane zostaną spotkania dla informacji turystycznych, bo tam goście dowiadywać się będą o różnicach. – Jeśli turysta z Polski jest w górach na terenie Niemiec, dzwoni do tamtejszej informacji turystycznej z zapytaniem, co oznacza dany szlak. Informator wówczas powinien wiedzieć, że np. czarny szlak to teren bardzo trudny i na tym szlaku trzeba uważać – mówi Jan Serafin

Do każdego programu tych szkoleń dołączony zostanie także system oznakowania szlaków państw Euroregionu „Nysa”. Mowa jest tutaj o całym systemie szlaków, nie tylko pieszych. Punkty informacji turystycznych w gminach Lwówek Śląski, Złotoryja, Lubań czy Gryfów Śląski, posiadają już mapy z oznaczeniami wszystkich szlaków turystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group