Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 7904
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W KSON–ie dzieje się

Środa, 8 lipca 2020, 5:50
Aktualizacja: Czwartek, 9 lipca 2020, 8:40
Autor: KSON
Jelenia Góra: W KSON–ie dzieje się
Fot. Archiwum
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, mimo okresu pandemii i trwającego od połowy marca generalnego remontu siedziby, przez cały ten okres działa, choć oczywiście w znacznie ograniczonym zakresie. – Kontynuujemy wszystkie rozpoczęte w ubiegłym roku projekty tj. w ramach programu „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”, projekt „Praca–niezależność–sukces”, projekt „Międzyregionalne Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych” oraz projekt „Wydawanie Biuletynu Niepełnosprawni Tu i Teraz” – mówi Monika Żak, koordynatorka projektów z KSON–u.

Stale są dostępni: doradcy konsultanci oraz prawnicy, psycholog, edukator żywieniowy, społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych i pacjentów ziemi jeleniogórskiej oraz doradca do spraw socjalnych. Wystarczy wybrać numer 757524254 lub napisać na biuro @kson.pl, aby umówić się na poradę z jednym z wyżej wymienionych doradców. W ostatnim okresie jest bardzo duże zainteresowanie poradami prawnymi, które dotyczą głownie problemów z zatrudnieniem oraz spraw mieszkaniowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również porady psychologa.

Oprócz Centrum Informacji realizowane są projekty dotyczące aktywizacji zawodowej, płatnych staży i pośrednictwa w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Najważniejszymi projektami realizowanymi obecnie przez KSON są projekty PFRON, które polegają na zorganizowaniu płatnych staży dla 240 osób niepełnosprawnych w jednostkach administracji publicznej na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Pracodawcami organizującymi staże są ministerstwa, jednostki policji, straży granicznej i określonych wydziałów urzędów wojewódzkich. Okres pandemii i pracy zdalnej w ministerstwach ograniczył w pierwszym półroczu liczbę staży mimo dużego zainteresowana ze strony potencjalnych uczestników. Już na obecnym etapie można stwierdzić, że to bardzo perspektywiczne projekty otwierające rynek pracy największego w kraju prawodawcy jakim jest administracja rządowa. Śladem administracji rządowej podążają również jednostki samorządu terytorialnego co oznacza, że wkrótce pojawią się oferty zatrudnienia niepełnosprawnych w urzędach miast, powiatów i gmin, gdzie bezrobocie wśród niepełnosprawnych jest największe.

Obecnie w Sejmiku, jak już wspomniano, trwa generalny remont realizowany w ramach programu zintegrowanych inwestycji terytorialnych przez UM w Jeleniej Górze. Prace polegają nie tylko na wymianie podłóg, tynków, instalacji, ale również na wymianie pokrycia dachowego i ocieplenia budynku, co przyczyni się do oszczędności w opłatach eksploatacyjnych. Prace idą sprawnie - mówi wiceprezes KSON Marek Dębski - i są na ukończeniu. Na zapleczu KSON trwają prace przy montażu zewnętrznych urządzeń rekreacyjnych, dedykowanych mieszkańcom miasta.
Nieprzerwanie od dwóch lat nadaje radio Kson (www.radiokson.pl). W marcu br. uruchomiliśmy nowocześnie wyposażone studia, a nadawany program dotyczy najbardziej istotnych problemów naszego środowiska, ale także informuje o lokalnych wydarzeniach, przedstawia ciekawych ludzi, historie i atrakcje turystyczne regionu. Radio na bieżąco informuje o sytuacji jeleniogórskiego hotelarstwa, gastronomii i turystyki w okresie pandemii. Nową formą łączności ze słuchaczami są audycje realizowane przy współpracy z kołem przewodników sudeckich. Studio radiowe otwarte jest również dla pasjonatów różnych dziedzin życia. Oprócz ciekawych katechez religijnych ks. Norberta, już wkrótce zaprezentujemy muzyczny program autorski Dominiki Łukasiewicz. Pracujemy również nad studiem Karkonoskiej Telewizji Integracyjnej - mówi wiceprezes Marek Dębski.

W opracowaniu są nowe kolejne numery cieszącego się dużym zainteresowaniem Biuletynu Informacyjnego Niepełnosprawni Tu i Teraz, który w roku bieżącym obchodzić będzie 15 – lecie. Już wkrótce, po kolejnym „odmrażaniu” ograniczeń w ruchu turystycznym, ruszymy z wycieczkami, spotkaniami w nowo wyposażonej świetlicy KSON – z zapleczem kuchennym i z życzliwą jak zwykle od 19 lat pomocą i wsparciem.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.kson.pl, gdzie zapoznać się będzie można z naszymi propozycjami wycieczek zagranicznych, w tym m.in. do Grecji, planowaną na wrzesień br. Wznowione zostaną wyjazdy autokarowe do Francji - Port Grimaud od dnia 28.07.2020 r. Szczegółowych informacji związanych z wyjazdem udziela biuro Fundacji Instytut Rewalidacji i Ekonomii Społecznej mieszczące się w siedzibie KSON.

Informujemy, że jeszcze w lipcu otworzymy naszą wyremontowaną siedzibę na jedynej zamieszkałej wyspie w mieście przy ul. Osiedle Robotnicze 47 a.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
438
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group