Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9018
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W kolejce po pieniądze na zdrowie

Środa, 6 stycznia 2010, 8:17
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: W kolejce po pieniądze na zdrowie
Fot. TEJO
W miniony poniedziałek, pierwszy dzień składania wniosków na dofinansowanie do rehabilitacji osób niepełnosprawnych z PFRON, przed budynkiem MOPS w Jeleniej Górze od piątej rano ustawiła się około 130 osobowa kolejka. Wszystko przez coroczny brak pieniędzy na rehabilitację wszystkich potrzebujących oraz przekonanie, że środki otrzymają ci, którzy pierwsi złożą wnioski.

Wnioski na dofinansowanie rehabilitacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w tym roku można składać od minionego poniedziałku (4.01) przez cały rok. O środki mogą się starać wszystkie osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Pieniądze przyznawane są na turnusy rehabilitacyjne, likwidowanie barier wszelkiego rodzaju, sprzęty rehabilitacyjne czy środki ortopedyczne i pomocnicze, a także na działalność gospodarczą i na stanowiska pracy. Problem w tym, że w minionym roku na 700 złożonych wniosków przykładowo na turnusy rehabilitacyjne pomoc przyznano zaledwie 200 z nich. Podobnie ma być w tym roku. Dlatego chętni do skorzystania z dofinansowania przyjęli zasadę: kto pierwszy, ten lepszy. Od wczesnych godzin porannych nie zważając na niskie temperatury i swoją niepełnosprawność stanęli w kolejkach.

– W pierwszym dniu składania wniosków do godziny 14.30 złożonych zostało 140 wniosków na turnusy rehabilitacyjne, 30 na zlikwidowanie barier architektonicznych, jeden wniosek na działalność gospodarczą, 25 na przedmioty ortopedyczne – mówi Sylwia Myślicka, kierownik działu rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. – Wszystkie wnioski przyjmujemy cały rok, nie ma obaw, że jakiś wniosek nie zostanie przyjęty. Obawa może być jedna: niewielkie środki, które nie wystarczą dla wszystkich.
Jaka będzie kwota na dofinansowania dowiemy się dopiero na przełomie lutego – marca br., kiedy otrzymamy informację z Warszawy, jaki limit w tym roku otrzyma Jelenia Góra.

Wbrew ogólnemu przekonaniu niepełnosprawnych miejsce w kolejce czy złożenie wniosku w pierwszym dniu nowego roku nie gwarantuje przyznania pomocy.
– W minionym roku pieniądze były przyznawane według pewnego kryterium. W pierwszej kolejności pomoc otrzymały niepełnosprawne dzieci, młodzież ucząca się do 24 roku życia i pierwsze grupy. Następnie środki otrzymywały drugie oraz trzecie grupy i w tym przypadku braliśmy pod uwagę kolejność wpływu wniosków – mówi Sylwia Myślicka. Podobnie będzie w tym roku.

Wysokość dofinansowania określana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za trzeci kwartał 2009 roku, kiedy wynosiło ono 3113, 86 zł. Na jaką pomoc mogą więc liczyć wnioskodawcy? Dla pierwszych grup inwalidzkich, dzieci i młodzieży jest to 27 procent wynagrodzenia czyli 840, 74 zł, dla drugich grup 25 procent czyli 778, 46, dla trzecich grup 23 procent czyli 716, 19 zł. Opiekunowie i osoby niepełnosprawne zatrudnione w zakładach pracy chronionej mogą liczyć na 560, 49 zł.

By jak największa grupa osób skorzystała z pomocy, MOPS chce podobnie jak w roku ubiegłym skorzystać z możliwości dawanej przez prawo i obniżyć o 20 procent wypłacane dofinansowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group