Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11864
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W kobietach siła, czyli konferencja bizneswoman w Jeleniej Górze

Sobota, 13 kwietnia 2013, 8:02
Aktualizacja: Niedziela, 14 kwietnia 2013, 6:13
Autor: Mea
Jelenia Góra: W kobietach siła, czyli konferencja bizneswoman w Jeleniej Górze
Fot. Mea
Konferencja Kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą w różnych branżach, odbyła się wczoraj (12.04.) w restauracji Euforia w Jeleniej Górze. – Kobietom jest trudniej prowadzić firmę, dlatego chciałyśmy wspólnie zastanowić się, jak możemy im w tym pomóc – powiedziała posłanka Zofia Czernow, współorganizatorka konferencji.

W spotkaniu wzięło udział dziesięć pań z miasta Erfstadt oraz piętnaście z powiatu jeleniogórskiego, które prowadzą m.in. przedszkole, biura turystyczne, rachunkowe, zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, pensjonat dla osób starszych, a nawet myjnię samochodową. Była też wystawa prac regionalnych artystek, które tworzą biżuterię czy obrazy.

- Od stycznia tego roku prowadzę własną działalność gospodarczą. Pomógł mi ją otworzyć Urząd Pracy. Za dotację kupiłam potrzebny sprzęt. Tworzę wyroby rękodzielnicze, czyli galanterię użytkową, artystyczną, ogrodową oraz biżuterię i różne ozdoby np. z makaronu. Sprzedaję je zarówno przez Internet, jak i podczas kiermaszy- mówiła Iwona Żbik.

- Nie jest łatwo prowadzić własną firmę, rynek rękodzielniczy jest trudny, ale wreszcie robię to, co kocham. Chciałabym poszerzyć działalność o ogrodnictwo i stworzyć w przyszłości nowe miejsca pracy, a takie konferencje działają bardzo motywująco. Można było też dowiedzieć się, jak w Niemczech kobiety prowadzą firmy – dodała.

- Prowadzę własne studio urody już od ponad dwóch lat, ale borykam się z różnymi problemami. Niestety coraz więcej osób wyjeżdża z Jeleniej Góry, często w poszukiwaniu pracy. Podczas konferencji mówiono o tym, jak można tych ludzi zatrzymać i zmotywować, by realizowali to, co potrafią - twierdziła Anna Mielcarek z Cieplic.

O szansach i możliwościach pozyskiwania źródeł finansowych na własny biznes dla kobiet w regionie jeleniogórskim mówiła m.in. dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy Urszula Filipczuk oraz przedstawicielka Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Justyna Balicka. Mówiono również o trudnościach z łączeniem funkcji zawodowych z rodzinnymi oraz o tym, jak sobie z nimi poradzić.

- Chcemy, by panie działały odważnie, gdyż posiadają szeroką wiedzę, są bardzo aktywne, a często nie mogą znaleźć ciekawej dla siebie pracy. Mam nadzieję, że po konferencji przedsiębiorcze kobiety będą zacieśniać ze sobą współpracę, również z naszymi partnerkami z Niemiec, gdzie jest łatwiej otworzyć działalność gospodarczą – podkreśliła Zofia Czernow.

Od 22. lat trwa intensywna współpraca miasta Erfstadt z Jelenią Górą. – Z Erfstadt przybyło dziesięć bizneswoman, by podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami. związanymi z otwieraniem firm – mówiła Aleksandra Kaczmarek, przewodnicząca Stowarzyszenia Miast Partnerskich Erfstadt – Jelenia Góra.

- Omawiałyśmy sposoby połączenia obowiązków rodzinnych z prowadzeniem firmy. Kobiety z własną działalnością gospodarczą mają o wiele łatwiej, bo mogą sobie same regulować czas pracy. Kobiety w Niemczech najchętniej realizują się w branżach usługowych, ale są również panie prowadzące duże firmy, choć wciąż jest ich mniej na znaczących stanowiskach, niż mężczyzn – powiedziała Katharina Pfeilschifter z Erfstadt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
810
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group