Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10562
Zalogowanych: 47
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W kleszczach Wolności

Piątek, 30 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: W kleszczach Wolności
Fot. Arek
Zaledwie pół metra mierzy szerokość chodnika w niektórych miejscach przy ruchliwej ulicy Wolności. Rowerzyści i piesi ryzykują kolizją z szybko jadącymi samochodami najdłuższym traktem w mieście. Poszerzenia trotuarów nie wzięto pod uwagę podczas przeprowadzonego dwa lata temu remontu.

– Często jeżdżę do Cieplic. Wolę nie korzystać z jezdni: wygodniej i bezpieczniej chodnikiem. Ale z duszą na ramieniu przejeżdżam rowerem po tych zwężeniach – mówi Marta, jeleniogórska cykliskta.

Tych zwężeń jest kilka: jedno przy dawnym zajeździe, inne – przy kamienicach. Zdaniem policji to niebezpieczne miejsca nie tylko dla rowerzystów, ale i pieszych oraz… mieszkańców tych domów.
– Kierowcy bardzo często przekraczają dozwoloną tam prędkość (50 km na godz.) – mówi podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik jeleniogórskiej drogówki. Ulica Wolności jest wypadkowym traktem.

– Łatwo stracić panowanie nad pojazdem, wjechać na chodnik i uderzyć w dom. Piesi i rowerzyści są przy takim zagrożeniu bez szans. A ulicą Wolności jeżdżą też potężne tiry i autobusy – dodają policjanci.

Funkcjonariusze przyznają, że przymykają oko na rowerzystów, którzy jadą tam chodnikiem. To rzeczywiście jest bardziej bezpieczne, zwłaszcza, że nie wytyczono żadnej ścieżki rowerowej w Jeleniej Góry do Cieplic. Tylko te zwężenia przerażają.
Zapomniano o poszerzeniu tych miejsc podczas przeprowadzonego ostatnio kompleksowego remontu ulicy Wolności. Nie są one nawet specjalnie oznakowane.

Rowerzyści wciąż postulują wytyczenie specjalnego szlaku dla pojazdów na dwóch kółkach z Jeleniej Góry do Uzdrowiska. Jak dotąd – bezskutecznie. Do Cieplic można dojechać bocznymi uliczkami, ale nie są one oznakowane jako rowerowa ścieżka.
Miejski Zarząd Dróg i Mostów nie ma pieniędzy na taką inwestycję.

Cała sytuacja to „zasługa” poszerzenia ul. Wolności w latach 70-tych ubiegłego wieku. Powstała wówczas czteropasmówka, która w niektórych miejscach ledwo co się mieściła między zabudowaniami. Pierwotnie ulica Wolności była normalnym traktem z tramwajowym torowiskiem po lewej stronie (patrząc na Cieplice). Otoczona była także pasmem zieleni i ogrodów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
754
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group