Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8883
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W kleszczach buldożerów

Poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 10:30
Autor: TEJO
Jelenia Góra: W kleszczach buldożerów
Fot. Dudyński, archiwum K. Piotrowski
Zamiast dawnych warsztatów będzie duży market?

Znika z powierzchni Cieplic gmach na ulicy Cieplickiej. Teraz jest kupa gruzu i buldożery. Co będzie później? Do końca nie wiadomo. Mówi się o pierwszym w uzdrowiskowej części miasta sklepie o dużej powierzchni.

Budynek został kupiony od miasta i przejęty przez prywatnego inwestora we wrześniu ubiegłego roku. Na początku rozważano możliwość remontu placówki, będącej w nieciekawym stanie technicznym. Obiekt niszczał w zatrważającym tempie. Pobliscy wandale malowali ściany sprejem. Do tego wybijane szyby i coraz gorsze zabezpieczenie dachu przed wilgocią.

Los gmachu został przesądzony. Ciepliczanie zastanawiają się, co powstanie w tym miejscu. Nie ukrywają, że to niezła lokalizacja dla dużego sklepu, którego w uzdrowiskowej części miasta brakuje. – Robimy „wycieczki” do Jeleniej Góry do hipermarketów po większe zakupy. To bywa dość uciążliwe. Dlatego taki sklep bardzo by się przydał – mówią Marzena i Jacek z osiedla Orle.

Jeśli sklep tam powstanie, na pewno nie będzie to hipermarket, ale placówka zbliżona wielkością do, na przykład, pawilonów Lidla. Na taką nie musi zgodzić się rada miejska.
Konkurencji już obawiają się właściciele sąsiednich mniejszych sklepów. – Na pewno ludzie chętniej pójdą tam na zakupy niż do „Liczyrzepy”, starego pawilonu na Orlim – mówi Damian Sawka.
Mieszkańcy są przekonani, że zarówno mniejsze sklepy jak i ten, który ewentualnie powstanie, znajdą klientów. Sądzą, że na zakupy będą przyjeżdżać mieszkańcy Sobieszowa, a nawet ludzie z okolicznej gminy Stara Kamienica.

<b> Co będzie z dawną szkołą? </b>
Budynek po byłym Zespole Szkół Zawodowych, który kształcił, między innymi, techników i pracowników cieplickiej Fampy, również został sprzedany. Niszczejący, jeszcze stoi na rogu Cieplickiej i Rataja. W latach świetności była tam restauracja w pobliżu nieistniejącego już browaru. W dawnej sali konsumpcyjnej zachowały się resztki ozdobnego stropu drewnianego. Później była tam sala gimnastyczna.
Wiele wskazuje na to, że i ten budynek zostanie zburzony. Ostatnie zdjęcia przedstawiają stan obiektu przed 1945 rokiem. Obok był park, a restauracja należała do najbardziej popularnych wyszynków w dawnym uzdrowisku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group