Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5323
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Jeleniej Górze przybywa pojemników na psie odchody. Będzie coraz czyściej?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 marca 2013, 7:34
Aktualizacja: Czwartek, 21 marca 2013, 7:59
Autor: Mea
Fot. Mea
Coraz więcej jeleniogórzan sprząta nieczystości po swoich pupilach. Z pewnością przyczyniły się do tego specjalne kosze, tzw. psie pakiety. Miasto kupiło 100 takich koszy. Bardzo fajnie, że jest ich tyle, a powinno być jeszcze więcej – mówi pan Edward z Jeleniej Góry, właściciel psa Aksela. Dodaje, że dobrze by było, gdyby częściej je opróżniano.

- Chciałem posprzątać po swoim psie, ale nie miałem po prostu gdzie wyrzucić worka z zawartością, bo w tym specjalnym koszu nie było już miejsca. Musiałem więc skorzystać ze zwykłego śmietnika. Noszę przy sobie własne woreczki, ale tu, z tyłu kosza, również są czarne worki na nieczystości, z których można korzystać za darmo – dodał.

Cezary Wiklik, rzecznik jeleniogórskiego Urzędu Miasta poinformował, że w latach 2010-2012 r. rozpoczęto wyposażanie ulic i placów w dwa rodzaje pojemników na psie odchody: pojemnik „Dingo Max” umieszczony na metalowym słupku zakończonym „wąsem”, koloru pomarańczowego ( 27 szt.) oraz pojemnik „Szarik” – prostokątny, zielony (68 szt.). Średni koszt zakupu jednego pojemnika to około 360 zł.

Opróżnianie tych pojemników realizowane jest w kolejnych okresach zgodnie z umowami, zawartymi z firmami, które wygrywają przetargi na letnie i zimowe oczyszczanie Jeleniej Góry. Obecnie odbywa się to w poniedziałki i czwartki.

Pojemniki są łatwe w montażu i opróżnianiu. Nie są wyposażane w pakiety sanitarne (woreczki czy łopatki papierowe) ponieważ z dotychczasowego doświadczenia wynika, że mieszkańcy zainteresowani sprzątaniem po swoich psach zabierają je na spacer ze sobą. Natomiast woreczki pozostawiane przy pojemnikach były z reguły zrywane całymi pakietami i rozrzucane w okolicy.

- Wprawdzie wciąż obserwujemy, że nie wszyscy właściciele psów mają zwyczaj po nich sprzątać, ale sukcesywnie ten stan ulega poprawie. Z jednej strony – ostracyzm społeczny, z drugiej – wzrost poczucia obowiązku, a z trzeciej - świadomość możliwości kary sprawiają, że obserwuje się nie za szybką, ale wyraźną poprawę tego stanu – dodaje Cezary Wiklik.


Gdzie ustawiono pojemniki? Znajdziemy je m.in. w miejscach: ul. 1-go Maja - ciąg pieszy w okolicach Kościółka, ul. Armii Krajowej, ul. Chełmońskiego - okolice Muzeum, ul. Cieplicka - w pobliżu Muflona, ul. Dembowskiego - teren zielony, ul. Drzymały, ul. Dworcowa - teren zielony, ul. Elsnera/Bacewicz - teren zielony, Fabryczna/ Plac Piastowski - teren zielony, ul. Forteczna - teren zielony, ul. Głowackiego - teren zielony, ul. Karkonoska - teren zielony, ul. Jelenia 2 a, ul. Karłowicza - ścieżka rowerowa przy Gim. nr 4, ul. Karłowicza 2, ul. Karłowicza 3 -31 na ciągu pieszych, ul. Karłowicza 25-25 a tzw. „górka”, ul. Kiepury – parking, ul. Kochanowskiego w okolicy skrzyżowania z ul. Kraszewskiego, ul. Kolberga 1-3 z Moniuszki, ul. Kolberga/Komedy Trzcińskiego - ścieżka rowerowa, ul. Komedy Trzcińskiego - teren zielony między blokami, ul. Kubsza w okolicy schodków, ul. Moniuszki - teren zielony, ul. Moniuszki 1 - Moniuszki 10, ul. Morcinka - teren zielony za Przedszkolem nr 1, ul. Nowowiejska, ul. Nowowiejska (przy parku poniżej Policji), ul. Obrońców Westerplatte, ul. Okrzei 2, ul. Orla - teren zielony przy torach, ul. Skargi - teren zielony naprzeciwko SP nr 1, ul. Paderewskiego 12, Park Norweski–Cieplice, park przy Wolności (skrzyżowanie z Wyspiańskiego), park ul. Bronka Czecha, park ul. Cieplicka/ Romera, park ul. Lipowa (Park Żiżki), park ul. Morcinka, park ul. Różyckiego 4 przy tzw. „dołku”, park ul. Studencka, park ul. Zamenhoffa, park ul. Tkacka - naprzeciwko Urzędu Skarbowego, park Wzgórze Kościuszki, park za budynkiem Różyckiego 13, Park Zdrojowy - przy przejściu do parku w okolicy restauracji, ul. PCK – park, ul. Pijarska 2-5 (przy parkingu), Plac Energetyka, Plac Kombatantów, Plac Niepodległości, Plac Zdrojowy, Podgórze ( przy poj. na PCV), Podwale - teren zielony, ul. Powstańców Śląskich 4 ( przy parkingu), ul. Ptasia (skwer przy parkingu), Rataja - przy Campingu (działka nr 26), ul. Słowiańska/Ziemowita, Różyckiego 23, ul. Sygietyńskiego - parking przy Kościele, ul. Sygietyńskiego - teren zielony przy Poczcie Polskiej, ul. Szymanowskiego, ul. Świętojańska- skwer, ul. W. Stwosza – parking, ul. Teatralna 14, ul. Wiłkomirskiego - teren zielony, ul. Wojska Polskiego - chodnik w okolicy Mercedesa, ul. Wojska Polskiego 4 ( przy parkingu), ul. Wojska Polskiego/Wolności - przy fontannie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~taktak 20-03-2013 8:00
" Karłowicza - ścieżka rowerowa przy SP nr 4" HAHA, ile już lat jest tam gimnazjum? Wprowadzono reformę oświaty, zmieniono status, ale jednak dalej mamy w tym miejscu szkołę podstawową ;) Chyba redaktor Mea jest emerytem, albo nie sprawdził, co napisał.
~ 20-03-2013 8:08
w koncu nie wdepne niespodzianke ,aniolka z ul.UROCZEJ niech sprzata po swoim pupilku bo pelno klockow pod oknami od jej pupilka!!!!!!
~Leo 20-03-2013 9:02
Miasto tak na potęgę szuka pieniędzy to może wysłać straż miejską. Jak zaprowadzam dziecko do przedszkola na Karłowicza to rozpoczyna się super slalom między psimi odchodami. Do tego te psiaki bez kagańców puszczane wolno przez swoich właścicieli. Podbiegają, straszą dziecko a po zwróceniu uwagi właścicielowi można zobaczyć kwaśną minę i odpowiedź, że jego piesek jest przyjacielsko nastawiony do ludzi. Oczywiście do czasu, kiedy ten pierwszy raz pogryzie kogoś.
~Stasio 20-03-2013 9:25
Bedzie wiecej pojemnikow na psie goowna i tyle . Wy jestescie niereformowalni . Wam trzeba wprowadzic nauke ludzkich cech i zachowan przez cala szkole srednia tak , ze po jej ukonczeniu mielibyscie jakies marginalne pojecie o zyciu . Pojemniki zas...ych trawnikow nie oczyszcza i nie zmienia , jedynie swiadoma edukacja poprawi wyglad zasranego ( od psich odchodow ) miasta . Myslenie nie boli , polecam uzywac .
~18 sqandal 20-03-2013 9:38
narescie coś się ruszyło w tej sprawie i teraz gdy wlasciciel psa nie posprząta po nim powinien być surowo ukarany . A kto zauważy ze wlasciciel pieska to olewa powinien zwrócić uwage a najlepiej zrobić zdjęcie telefonem kom. i przekazać do straży miejskiej a ta na podstawie zdjęcia naklada srogie mandaty , inaczej nie wychowamy ludzi ktorzy uwazają ze po psie nie trzeba sprzątac
~rumcajs54 20-03-2013 10:03
Widziałem kiedyś jak na ul. Pocztowej pewna starsza pani o mało co nie wrzuciła listu do takiej czerwonej "skrzynki" :-)
~pikuś 20-03-2013 10:27
Przecież nawet male dzieci są edukowane, że "kupa" to niebezpieczna i -przede wszystkim- brudna rzecz! Zawiera szkodliwe i chorobotwórcze bakterie i inne świństwo. Do "kupy" nie należy się zbliżać! Nawet kontakt wzrokowy tylko - zobowiązuje do natychmiastowego umycia rąk, bo ... . A do tego jeszcze PSIA KUPA! To siedlisko groźnych dla życia mikrobów! Kto wie z kim taki PIES sie zadawał?*** Nie oczekujmy więc od ŚWIADOMYCH obywateli-właścicieli psów, że będą narażać własne życie, żeby sprawić frajdę jakimś estetom-terrorystom!
~łubudubutoja 20-03-2013 10:49
Trzeba wprowadzić amerykańskie prawo >właściciel psa musi być wyposażony w sprzęt do zbierania kupki,przy sobie zaś. o szczepieniu,i opłatach ,podatek.Nie ma pies do schroniska i utrzymanie na koszt właściciela .
~ja 20-03-2013 10:57
Wrescie poniewaz jak sie idzie chodnikiem miedzy szkola 11 a kosciolem to bierze obrzydzenie tak jest napaskudzone .Powinny bac kary za niesprzatanie po piesku jak sie idzie to strach patrzec jak sa zabrudzone chodniki .Tak samo jest kolo przedszkola Promyk i Kubus Puchatek na przeciwko jest plac zabaw owszem jest tabliczka zkaz wyprowadzania psow a co tam wlasciciele przychodza na plac z pieskami a gdzie maja sie bawic dzieci .
~ 20-03-2013 11:06
panie Edwardzie ja to przez "pół" miasta niosę woreczek i jakoś nie narzekam , ale prawda jest taka że jest tych pojemników za mało
~jajajak 20-03-2013 11:19
:-)
~www 20-03-2013 11:51
Ludzie i tak będą udawać że to nie ich psy srają! Np. na ulicy Bacewicz szanowni właściciela piesków prowadzają je na kupkę w miejsce, gdzie dzieciaki grają w piłkę, a teraz zjeżdżają na sankach. Wstyd!! Normalnie przejść po chodniku się nie da żeby w jakieś goowno nie wejść!
~ja 20-03-2013 12:04
Na ul,Powstancow Wielkopolskich sa kubelki na smieci przymocowne do latarni i sa pelne i nikt ich nie oproznia .Ludzie wrzucaja tu woreczki z odchodami psimi ale sa pelne i rzucaja obok .Moze ktos oprozni te kubelki bo wiosna tuz tuz a to niestety i smierdzi i brzydko wyglada .
~pisior 20-03-2013 12:29
Pojemnikow przybywa a psow ubywa spuznione o 20 lat
~LUIS 20-03-2013 12:29
czego się dupki czepiacie wielcy KATOLICY pies to stworzenie BOŻE przecież i tak wam katole przeszkadza????
~LUIS 20-03-2013 12:35
jesteśćie żałośni jak tak to specjalnie w góry jedziecie ążeby slalom uprawiać a w mieście kupki pieska się nie chce ominąć
~luis 20-03-2013 12:37
a mnjwiększym zagrożeniem jest właściciel psa rasy york z ul karłowicza ten pies wsiowy jak jego pan
~LUIS 20-03-2013 12:44
naj większym zagrożeniem dla zabobra jest FRA... ze WSI i jego pies KILER OBYDWEAJ ZASR... Z WIOCHY eksponat z karłowicza można oglądać ok godz 11 jak go codziennie wyprowadza na spacerek w godzinach pracy ciekawe co na to pracodawca a oprłócztego codziennie przyjeżdża służbowym autem które parkuje na osiedlowym parkingu
~luis 20-03-2013 12:47
oj ten KILER jak on kituje na tym Zabobrzu oj
~ 20-03-2013 13:00
temat poważny ,temat istotny, jestem za istnieniem i funkcjonowaniem kubełkow . Tylko sz.red MEO - związek frazeologiczny, "coś ulega porawie" jest niewłaściwy,coś się poprawia.Ulegać może tylko !pogorszeniu. Zatem : coś (np.sytuacja, stan) ulega pogorszeniu.
~jelgor 20-03-2013 13:53
Zapraszam SM i przedstawiciela Jelonki na parking (końcowy przystanek autobusowy)tam nikt nie sprząta po swoich pupilach(jedynie trzy osoby z"simetowskich "domów).Na zwracaną uwagę reakcja jest bardzo nieprzyjemna i to tyle w tym temacie.
~12358 20-03-2013 14:34
no wiec temat jak najbardziej godny uwagi,jestem rodzicem malego brzdaca i jak widzę wlascieleli pieskow ktorym ciezko jest sie schylic po gowno to zwyczajnie,grzecznie zwracam uwage, ze warto bylo by posprzatac po piesku,zazwyczaj cisza lub porunujący wzrok w moim kierunku a najlepsze jest to jak puszcza sie pieseczka miedzy blokami a tu wlasnie zwierzatko składa sie do dwójeczki a wlasciciel wlasnie odwraca sie tylem udaje ze nie widzi...ZENADA
~jeżozwierz1 20-03-2013 14:43
"Lepiej nie ściągajcie mi kagańca i kolczatki, bo nie odpowiadam za siebie. Coraz więcej koszyków na moje kupki?. I co z tego?. Zapytajcie moich kumpli, co ląduje w tych koszykach. Nocną porą ludzie w nich śmiecą, a potem pyskują. Czasem znajdzie się frustrat, który sprawdza moc kopniaka ... na koszyku. Eh, może lepiej nauczyć się siadać na sedesie? No dobra, jestem fotogeniczny, czy nie? Buziaki."
~ 20-03-2013 15:35
w parku granizonowym to chyba trzeba postawić kilka pojemników... to miejska toaleta dla psów, i oczywiscie jednoczesnie plac zabaw dla dzieci , gdzyż czesto przychodza dzieci przedszkolne.... ale może maja szczęście:))) jestem za karaniem bynajmniej nie psów, ale własciwie to i tak one na tym stracą, bo Pan zamiast kawał mięsa kupić , zapłaci mandat...... na marginesie uwielbiam psy (kalendarz:)
~ 20-03-2013 16:11
Kosze są a gdzie są woreczki które miały też tam być !!!!!!!!!!!!!!!
~ccc 20-03-2013 16:31
Na ul.Transportowej nie ma ani jednego takiego kosza.To co ja mam nieść kupke do miasta?
~trrrrr 20-03-2013 16:45
Mimo ze za poczta na Sygietynskiego jest smietnik a nawet dwa to nikt go nie oproznia. Do tego psy robia kupy doslownie pod smietnikiem i wlasciciele tego nie sprzataja. Dla przykladu : pani ze spasionym labradorem, albo facet ktory podjezdza zielonym oplem corsa, wypuszcza wilczura bez kaganca i smyczy !!!!!
~alexpand52 20-03-2013 17:34
Ta wiadomość bardzo cieszy i przynosi ulge. Bo od dawna idąc pieszo nawet od Maciejowej do Jagniątkowa nie ma ani jednej publicznej toalety. Wreszcie gdy przyciśnie będzie można rąbnąc klocka.
~Zabobrze 20-03-2013 17:55
Prosze nie zapomniec o Zabobrzu.Hamstwo nauczone jast mieszkac w gnoju.Prosze Straz Miejska by od czasu do czasu wpadli na Zabobrze przypomniec o wysokosci mandatu.
~jool 20-03-2013 18:55
Gościu z Zabobrza, lepiej pracuj ze słownikiem ortograficznym, bo Ci post wybitnie nie wyszedł ;-). A co do psich kup - nie to społeczeństwo, można każdemu dać taki pojemnik za darmo, na plecy, a i tak psy będą fajdały gdzie popadnie. Pozdrawiam wszystkich, którzy sprzątają po swoich pieskach, szczególnie Panią, która spaceruje z dużym owczarkiem niemieckim, klasa!
~Jas Fasola 20-03-2013 19:18
Może by tak w Kowarach władze pomyślały coś w tym temacie.... Bo to chyba już najwyższa pora całe miasto zasrane....
~piotr 123 20-03-2013 20:26
Zapraszam strażników miejskich na ul.Noskowskiego mamy tutaj KUPĘ kasy na placach zabaw. Prosimy o piesze patrole
~Zabobrze 20-03-2013 20:45
Do jool.No bo widisz,ja rozgraniczam dwa rodzaje chamstwa -pierwsze H...dotyczy tych ,do których nic nie dociera i brak im kultury-drugie CH...dotyczy ludzi krnabrnych którzy mają wiedzę ale za grosz kultury.
~AMOR!!!! 20-03-2013 21:42
A na Zabobrzu po własnym psie KOMPLETNIE NIKT NIE SPRZĄTA!!!!! Bu ha ha ha. I śmieszne jest to że na Zabobrzu jest posterunek Policji i co z tego skoro wokół komisariatu jest tak nasrane że głowa mała.... BU HA HA HA, BU HA HA HA............
~ 20-03-2013 21:46
Nie będzie czyściej, za to będzie więcej pojemników. Przecież tak paniusia nie podniesie z chodnika odchodów swojego * genetycznie pieska,którego dumnie prowadza na sznurku. Bo to wstyd, odraza, a jeszcze nie daj co torebka na psie odchody będzie nieszczelna i się g... pod tipsy dostanie
~strzelec wyb 20-03-2013 21:48
niech mnie miasto zatrudni, to będę śrutem w dupsko traktował właścicieli i ich pupilków i będzie czysto.
~do strzelca/ 20-03-2013 21:58
W dupsko nie pieskowi tylko jego panu.Bo kto tu kogo na smyczy trzyma.Puszczaja luzem i bez kaganca,wyjdzie przed klatke i piesek zalatwiony.
~miss@ 21-03-2013 7:30
Do rzecznika p.Wiklika . KTO jest zobowiazany do oprózniania pojemników ??? Cienko widzę w tym zadaniu MPGK Sp.z o.o. Jakiś czas temu zakupili odkurzacz do psich ekstrementów i zrobili popisówę przez miesiąc , kasa wydana, odkurzacz leży. Zagonić do sprzątania działaczy TOZ oddz. jelenia góra i Okręgu TOZ jelenia góra. podobno tacy SPOŁECZNICY .
~jool 21-03-2013 9:00
Do "Zabobrze": aaa :-), w takim razie zwracam honor. Ciekaw jestem, którego z nich (chamstw/hamstw) jest więcej, i które jest gorsze, hehe. Pozdrawiam Zabobrzanina.
~... 23-03-2013 1:23
Podatek od 1 psa w JG to 50 zł na rok. Przez 1. rok zwolnione z podatku są osoby, które adoptowały psa ze schroniska w JG. W ustawie nie ma wzmianki, co się stanie, jak podatek nie zostanie uiszczony. Zakładam, że to dlatego, iż psy nie są rejestrowane w Urzędzie. Urząd powinien współpracować z lecznicami weterynaryjnymi w mieście, wtedy miałby pełen wgląd ile psów i jakich ras mieszka w JG. Ja osobiście mam psa groźnej rasy ale jest u mnie na socjalce od niemal roku więc ani za niego nie płacę podatku ani nie zostało zgłoszone do Urzędu pozwolenie na posiadanie psa. Pies ma wszystkie szczepienia, czip, jest szkolony i socjalizowany, wyprowadzany na smyczy i w kagańcu. Swoje kupy pies zostawia w lesie (tam mam najbliżej) a potem w miasto idziemy z workiem w kieszeni (tak w razie wu).
~... 23-03-2013 1:35
cd. Dodam, że ten pies to nie jedyny mój podopieczny, mam jeszcze kilka innych psów, również na socjalce, i tak samo nie płacę za nie podatku, bo nie wiem czy jutro na przykład nie znajdzie się dla psa nowy dom. A do wszystkich Zabobrzan mam jeden apel... jak ktoś prowadzi psa w mieście, to nie zawsze dlatego, że nie chce mu się iść z psem na łąkę by się wybiegał - pies musi nauczyć się także funkcjonowania wśród ludzi, samochodów, jadących rowerów, piszczących i biegających dzieci, wałęsających się zwierząt, itp. Jeżeli pies biegający tylko w odosobnieniu w razie przymusu będzie musiał kiedyś przejść przez miasto, w którym nigdy nie bywał, zaczynają się kłopoty z jego zachowaniem wśród ludzi (lęki, agresja). Tak więc zamiast z góry tworzyć gorzkie historie, proszę najpierw pomyśleć.
~... 23-03-2013 1:47
cd. Poza tym wiele dużych ras psów bardzo dobrze czuje się w mieszkaniach w blokach (o ile nie są to psy w typie husky albo malamuta, te potrzebują warunków rodem z Alaski do prawidłowego funkcjonowania), o ile są dostatecznie dużo wyprowadzanie na dwór. Pies dużej rasy potrzebuje przynajmniej dwóch spacerów dziennie, przy czym jeden powinien być przynajmniej dwugodzinny albo godzinny ale intensywny (np. bieg przy rowerze), ewentualnie można psu zapewnić dodatkowy ruch w domu na bieżni (dobry sposób rozładowywania energii). Osobiście dla mnie znęcaniem jest zostawianie psa na podwórkach przydomowych, bo takie psy nigdy nie chodzą na spacery ze swoimi właścicielami. Te zwierzęta są jak w większym kojcu i tylko wydeptują ścieżki przy ogrodzeniu nabawiając się fobii ujadając zza płotu.
~... 23-03-2013 1:57
cd. także posiadanie jakiegokolwiek innego psa i traktowanie jego potrzeb po macoszemu jest karygodne, bo nawet taki York ma potrzebę, by się wybiegać a wyprowadzanie psa na trawnik koło klatki, by załatwił co trzeba i do domu, to tylko marnowanie zwierzęcia. Najważniejszym jednak jest pomyśleć, ZANIM weźmiemy do domu jakiegokolwiek zwierzaka. Zwierzę to odpowiedzialność i wydatki. I ostatni apel... dajcie szansę zwierzętom ze schronisk. One też chcą mieć dom.
~ 24-03-2013 23:19
Bardzo się cieszę z pojemników na odchody zwierzęce ,bo jest ich za mało na zabobrzu -wstyd to jest w tedy kiedy nie posprzątasz a nie w tedy kiedy kupka zostanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group