Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11199
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Jeleniej Górze obchody Święta Niepodległości od dzisiaj, główne uroczystości – w niedzielę

Piątek, 9 listopada 2012, 8:43
Aktualizacja: 8:45
Autor: UM
W niedzielę, od godz. 11.00 oficjalnie rozpoczną się uroczystości obchodów Dnia Niepodległości w Jeleniej Górze na Placu Ratuszowym. Ale już dzisiaj zaplanowano "Otwartą lekcje historii", pokaz filmów, koncert i spektakl. Także w sobotę odbędzie się kilka okolicznościowych imprez.

Podczas głównych uroczystości, w niedzielę, po podniesieniu flagi na maszt i krótkim wystąpieniu prezydenta miasta nastąpi akt przekazania sztandaru z 1919 - Związku Inwalidów i Kombatantów (z miejscowości Lidy, województwo nowogródzkie). Jeleniogórscy przedstawiciele współczesnego Związku Inwalidów Wojennych przekażą sztandar do zbiorów Muzeum Karkonoskiego. Płk Michał Sumisławski opowie o historii tego sztandaru i odczyta akt przekazania. W trakcie uroczystości przewidywane jest także nadanie odznak, rozdanie wśród mieszkańców flag narodowych, a ok. godz. 11.40, po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbędzie się „Piknik Służb Mundurowych”.

W ramach „Pikniku” przewidziano organizację tzw. miasteczka służb, w tym: Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Inspekcji Ruchu Drogowego, Inspekcji Celnej, Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Rybackiej, i in. – Zaprosiliśmy także inne służby, w tym GOPR, SOK, itp. do prezentacji charakteru swojej działalności na rzecz mieszkańców i naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział prezydent Marcin Zawiła.

Tradycyjnie odbędzie się także przemarsz zgromadzonych, kolumna poprzedzona zostanie orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi. Wymarsz planowany jest na godz. 12.20 z Placu Ratuszowego do Kościoła Łaski (Garnizonowego), gdzie o godz. 13.00 rozpocznie się Msza w intencji Ojczyzny. Po dotarciu kolumny pod kościół, pod Pomnikiem Niepodległości zostaną złożone kwiaty.

W dniu 11 listopada odbędą się także Msza w kościele św. Marcina w Sobieszowie (godz. 12.00, po niej – występ cieplickiego chóru i mini-degustacja „sobieszowskich marcinków”) oraz wernisaż wystawy – „Przyroda Kresów” (Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach, godz. 16.00, wstęp wolny).

Natomiast już dzisiaj - „Otwarta Lekcja Historii” i panel dyskusyjny n.t. historii Polski w sali JCK przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze. Początek – godz. 13.00. W tej sali odbędą się też później projekcje kilku filmów: „Przesłuchanie” (godz. 14.30), „Czarny Czwartek” (godz. 16.30) , a spektakl „Dzień Niepodległości”, zorganizowany zostanie w Zdrojowym Teatrze Animacji (godz. 18.00). Na wyżej wspomniane imprezy – wstęp wolny.
W Filharmonii Dolnośląskiej o godz. 19.00 odbędzie się koncert z okazji Dnia Niepodległości (impreza biletowana).

W sobotę – 10.11. – odbędzie się z okazji Święta kilka imprez, w tym V Dolnośląski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej (sala JCK przy ul. Bankowej, godz. 11.00, wstęp wolny), później – godz. 16.00 – otwarte zebranie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (JCK, Klub Relaks, ul. 1 Maja, godz. 16.00).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
885
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group