Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 9101
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Jeleniej Górze nie ma kolejek na operację zaćmy

Środa, 10 stycznia 2018, 7:36
Aktualizacja: Czwartek, 11 stycznia 2018, 5:49
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: W Jeleniej Górze nie ma kolejek na operację zaćmy
Fot. Paweł Guszała
W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej niemal od ręki można przejść operację usunięcia zaćmy. Najpoważniejsze przypadki są operowane nawet z dnia na dzień– takie zapewnienia usłyszeliśmy na Oddziale Okulistycznym w WCSKJ.

Zaćma to obecnie najczęstsza choroba oczu. Zmaga się z nią blisko 800 tysięcy Polaków. Nie ma reguły - chorują na nią młodsi i starsi. Gdy dostrzeżemy pogorszenie jakości widzenia warto udać się do lekarza specjalisty. Najskuteczniejszym sposobem jej leczenia jest operacja, a na tę w Jeleniej Górze czeka się wyjątkowo krótko.

- W zasadzie kolejki na operację są sztuczne. W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy określony czas oczekiwania do marca 2019 roku, czyli niespełna rok. Przy czym jest to kolejka dla osób całkiem dobrze widzących. Dla pilnych przypadków kolejek nie ma, a jak już, to maksymalnie do trzech miesięcy. Dlatego gorąco zachęcamy pacjentów, aby zgłaszali się do nas – mówi Leszek Joński, ordynator Oddziału Okulistycznego w WCSKJ.

Operacja zaćmy trwa średnio 20 minut. W jej trakcie wszczepiana jest do oka soczewka. - Te soczewki, które wszczepiają wszystkie polskie placówki publiczne są średniej jakości. Wynika to z wyceny Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety ustawa na dzisiaj nie pozwala na zakup dobrych soczewek, ale trzeba wiedzieć, że pacjenci, którzy jeżdżą na zabiegi do Czech i płacą za soczewki nie są wcale lepsze od tych, które my proponujmy. Standard jest porównywalny – przekonuje L. Joński.

Chirurgiczne usunięcie zaćmy to jeden z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów operacyjnych. Rekonwalescencja trwa od 4 do 6 miesięcy, ale polepszenie widzenia następuje zaraz po zabiegu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group