Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7296
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W „jedynce” kochają chemię!

Wtorek, 8 lutego 2011, 13:58
Aktualizacja: Środa, 9 lutego 2011, 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W „jedynce” kochają chemię!
Fot. TEJO
Największy entuzjazm wybuchł, kiedy chemicy zapowiedzieli, że "spalą" szkołę. Na szczęście ów zamiar okazał się jedynie zupełnie niegroźnym, aczkolwiek widowiskowym, doświadczeniem. Takich było znacznie więcej podczas dzisiejszych warsztatów chemicznych w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Ci, którym ten przedmiot kojarzy się z nudnymi wzorami, równaniami i symbolami pierwiastków, musieli zmieć zdanie po dzisiejszych warsztatach chemicznych przeprowadzonych z fantazją i humorem przez Emilię Dobrowolską i Piotra Wróblewskiego, pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w „jedynce”.

Warsztaty to skutek współpracy placówki z UMK, w którym działa Centrum Chemii w Małej Skali. To – z kolei – zapożyczona ze Stanów Zjednoczonych nowatorska metoda pracy z młodzieżą. – Nasza szkoła jako pierwsza i być może jedyna w Jeleniej Górze, wprowadziła ją do stałej praktyki szkolnej – informuje nas pani Magdalena Woźniak, koordynator placówki ds. kontaktów z mediami.

Sprawa to tym cenniejsza, że nowa podstawa programowa stawia jako obowiązek przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów chemicznych. Dzięki takim zajęciom dzieje się to w sposób bezpieczny (niewielka ilość odczynników) i całkowicie bezpieczny dla środowiska.

O tym, że chemia nie jest nudna, a wręcz przeciwnie – może być pasjonującym zajęciem, dziś młodzieży z „jedynki” nie trzeba było przekonywać. Dzięki zajęciom, które z pasją i jednocześnie sporą dawką humoru przeprowadzili asystenci na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, suche wzory znalazły się w cieniu ciekawych i efektownych doświadczeń.

Warsztaty podzielono na dwie części. Najpierw gimnazjaliści mieli lekcje w klasach, a później – odbył się ogólny pokaz w szkolnej auli. Chemiczne eksperymentowanie dostarczyło młodym ludziom nie tylko wiedzy, lecz także sporej porcji rozrywki. Na stole „laboratoryjnym” co rusz coś wybuchało, ziało kolorowym ogniem czy też wydzielało rozmaite zapachy. Okazało się, że dzięki chemii można „odtworzyć” niemal każdy naturalny aromat. Często jest to wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Najwięcej entuzjazmu zapanowało na sali, kiedy prowadzący zdradzili, że zamierzają… spalić szkołę. Szczęściem zapowiedź ta okazała się kolejnym niegroźnym aczkolwiek bardzo widowiskowym eksperymentem.

Jak nas informują panie nauczycielki chemii, ten przedmiot zyskał wielu pasjonatów wśród gimnazjalistów. Młodzież od lat chętnie uczestniczy w dodatkowych zajęciach kół chemicznych organizowanych przez panie: Krystynę Płonczkier i Magdalenę Woźniak. To z jej inspiracji i dzięki kontaktowi z UMK nawiązano współpracę i zorganizowano w grudniu 2009 pierwsze warsztaty SSC.

Organizatorką tegorocznej edycji warsztatów pani Krystyna Płonczkier, pod której opieką gimnazjalista Nikolas Barwicki został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Olimpus (I miejsce), zaś jego kolega Krzysztof Sadurski – finalistą wojewódzkiego etapu X Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego.

W dziedzinie poziomu nauczania chemii, w rankingach, nasze gimnazjum równa do najlepszych szkół w województwie, a pracowania chemiczna rozbudowuje się o nowe zestawy do pracy techniką SSC. Zestawy SSC pozwalają na wprowadzanie nowych metod pracy z uczniem i nowego sposobu organizacji nauki chemii. Dzięki temu oferta nauczania przedmiotów przyrodniczych w Gimnazjum nr 1 jest na najwyższym poziomie – zapewniono w Gimnazjum nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group