• Poniedziałek, 9 grudnia 2019
  • Godz. 6:06
  • Imieniny: Joanny, Leokadii, Wiesława
  • Czytających: 2332
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W „jedynce” kochają chemię!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 lutego 2011, 13:58
Aktualizacja: Środa, 9 lutego 2011, 7:46
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Największy entuzjazm wybuchł, kiedy chemicy zapowiedzieli, że "spalą" szkołę. Na szczęście ów zamiar okazał się jedynie zupełnie niegroźnym, aczkolwiek widowiskowym, doświadczeniem. Takich było znacznie więcej podczas dzisiejszych warsztatów chemicznych w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Ci, którym ten przedmiot kojarzy się z nudnymi wzorami, równaniami i symbolami pierwiastków, musieli zmieć zdanie po dzisiejszych warsztatach chemicznych przeprowadzonych z fantazją i humorem przez Emilię Dobrowolską i Piotra Wróblewskiego, pracowników naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w „jedynce”.

Warsztaty to skutek współpracy placówki z UMK, w którym działa Centrum Chemii w Małej Skali. To – z kolei – zapożyczona ze Stanów Zjednoczonych nowatorska metoda pracy z młodzieżą. – Nasza szkoła jako pierwsza i być może jedyna w Jeleniej Górze, wprowadziła ją do stałej praktyki szkolnej – informuje nas pani Magdalena Woźniak, koordynator placówki ds. kontaktów z mediami.

Sprawa to tym cenniejsza, że nowa podstawa programowa stawia jako obowiązek przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów chemicznych. Dzięki takim zajęciom dzieje się to w sposób bezpieczny (niewielka ilość odczynników) i całkowicie bezpieczny dla środowiska.

O tym, że chemia nie jest nudna, a wręcz przeciwnie – może być pasjonującym zajęciem, dziś młodzieży z „jedynki” nie trzeba było przekonywać. Dzięki zajęciom, które z pasją i jednocześnie sporą dawką humoru przeprowadzili asystenci na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, suche wzory znalazły się w cieniu ciekawych i efektownych doświadczeń.

Warsztaty podzielono na dwie części. Najpierw gimnazjaliści mieli lekcje w klasach, a później – odbył się ogólny pokaz w szkolnej auli. Chemiczne eksperymentowanie dostarczyło młodym ludziom nie tylko wiedzy, lecz także sporej porcji rozrywki. Na stole „laboratoryjnym” co rusz coś wybuchało, ziało kolorowym ogniem czy też wydzielało rozmaite zapachy. Okazało się, że dzięki chemii można „odtworzyć” niemal każdy naturalny aromat. Często jest to wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Najwięcej entuzjazmu zapanowało na sali, kiedy prowadzący zdradzili, że zamierzają… spalić szkołę. Szczęściem zapowiedź ta okazała się kolejnym niegroźnym aczkolwiek bardzo widowiskowym eksperymentem.

Jak nas informują panie nauczycielki chemii, ten przedmiot zyskał wielu pasjonatów wśród gimnazjalistów. Młodzież od lat chętnie uczestniczy w dodatkowych zajęciach kół chemicznych organizowanych przez panie: Krystynę Płonczkier i Magdalenę Woźniak. To z jej inspiracji i dzięki kontaktowi z UMK nawiązano współpracę i zorganizowano w grudniu 2009 pierwsze warsztaty SSC.

Organizatorką tegorocznej edycji warsztatów pani Krystyna Płonczkier, pod której opieką gimnazjalista Nikolas Barwicki został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Olimpus (I miejsce), zaś jego kolega Krzysztof Sadurski – finalistą wojewódzkiego etapu X Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego.

W dziedzinie poziomu nauczania chemii, w rankingach, nasze gimnazjum równa do najlepszych szkół w województwie, a pracowania chemiczna rozbudowuje się o nowe zestawy do pracy techniką SSC. Zestawy SSC pozwalają na wprowadzanie nowych metod pracy z uczniem i nowego sposobu organizacji nauki chemii. Dzięki temu oferta nauczania przedmiotów przyrodniczych w Gimnazjum nr 1 jest na najwyższym poziomie – zapewniono w Gimnazjum nr 1.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~xd 8-02-2011 15:02
JEDYNKA TO NAJLEPSZA SZKOŁA !!!!!!!!!!!
~alex. 8-02-2011 16:13
te warsztaty były genialne.! szczególnie piski jak dodawaliśmy sód do wody. ; D i racja. jedynka jest najlepsza!
~matmoska 8-02-2011 16:20
największy entuzjazm wybuchł, kiedy chemicy zapowiedzieli, że spalą szkołę...hahahaha...
~321 8-02-2011 17:15
Uczęszczałem do tej szkoły 20 lat temu, jest miło wspomnieć, w tamtych czasach była jedną z najlepszych szkół podstawowych, tak trzymać, pozdrawiam.
~majster 8-02-2011 17:39
Gdzie jest SKM ?
~erf 8-02-2011 19:23
po co to
~rodzic01 8-02-2011 19:49
Szkoda tylko że te zajęcia są jedynie dla tych, którzy wniosą stosowną opłatę, a nie dla wszystkich uczniów szkoły :-(
~ahaa 8-02-2011 20:16
Pamiętam, jak uczyła mnie w tej szkole pani Werner kilka ładnych lat temu (może już nawet kilkanaście...) To były czasy! Teraz mogę pochwalić się maturą z chemii zdaną na 5, bo właśnie przez panią Werner zaszczepiłem w sobie zainteresowanie tą nauką. Niestety studiów nie skończyłem (musiałem wyjechać) :((
~~_~ 8-02-2011 20:26
Też potwierdzam .... Jedynka Najlepsza :D
Piipi Jelonkowa 8-02-2011 20:38
.. oby swoich *doświadczeń chemicznych nie ..zabrali do domu ! ~**BUM ! ..**BUM ! .. domek zawsze może dostac *skrzydełek !
~ 9-02-2011 10:26
najlepsza szkoła!!!! Chyba zartujesz!!!
~ 9-02-2011 10:36
masz kase, to owszem.
~ 12-02-2011 23:16
Jedynka Najlepsza ........... ale tylko dla elity!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~gbg 15-02-2011 0:29
Hmm chodziłem do jedynki 4 lata temu . O szkole jako szkole nie moge nic złego powiedzieć bo była to najlepsza szkoła do jakiej chodziłem . Ale jeżeli chodzi o chemie to z panią W to powiem jedno kompletne zero nic nie umiałem nic sie nie nauczyłem co roku miałem z chemi piątke i kompletnie nic nie umiałem . Gdy poszedłem do liceum okazało się co wyniosłem z gimnazjum z chemi ( czyli nic ) jak sie potem okazało w wielu liceach nauczyciele sie skarżą że poziom chemi w jedynce był zerowy więc może coś z tym zrobić??
~___ 17-02-2011 19:09
i tak najlepszy byl fotograf i zosiek z pierwszej klasy hahahaha nie wiem co sie dzialo ale ona ma jakies wziecie
~Gość 6-03-2011 14:30
Ja osobiście bardzo żałuję że uczęszczam do tej szkoły. Niski poziom nauczania, zero komfortu. W szatni ścisk, na korytarzu uczniowie siedzą na podłodze. Kto by pomyślał że na całą szkołę mamy zaledwie 3-4 ławki ! Imprezy takie jak ta są jedynie dla uczniów którzy za to zapłacą. Doświadczenia chemiczne, które widnieją na zdjęciach były w większości pokazane w zeszłym roku !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group