Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 16481
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: W Janowicach będą zbierać śmieci

Piątek, 28 marca 2025, 13:36
Aktualizacja: 13:39
Autor: Izabela Maciejko–Osmańska/Oponeo.pl
Janowice Wielkie: W Janowicach będą zbierać śmieci
W sobotę wiosenne porządki w Janowicach Wielkich. Mieszkańcy wsi dołączają do ogólnopolskiej akcji "Kręci nas recykling" organizowanej przez potentata w sprzedaży opon samochodowych w Polsce, firmę Oponeo.pl.

Data: 29.03, od godz. 10.

Miejsce: Janowice Wielkie, zbiórka ul. 1 Maja.

Działania skupią się na terenie parku znajdującego się między ulicami 1 Maja, Kolejową oraz Parkową.

Do udziału w wydarzeniu, organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii Kręci nas recykling, zapraszają Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywne Rudawy” oraz Oponeo.pl.

Kampania odbywa się w tym roku po raz czwarty. Między 21 marca a 22 kwietnia wolontariusze z całego kraju organizują akcje sprzątania parków, lasów czy akwenów. Integrują się i wspólnie dbają o otoczenie, zbierając odpady, w tym porzucone zużyte opony.

Tylko w ubiegłym roku lokalne społeczności zebrały łącznie 69 ton śmieci.

Razem możemy więcej

- Zaangażowanie w takie wydarzenia jest ważne – dzięki niemu wszyscy będziemy żyli w czystszym, zdrowszym świecie - mówią przedstawiciele organizatora.

Za każde 4 zużyte opony, znalezione i posprzątane podczas akcji, Oponeo.pl posadzi jedno drzewo. Miejsce finałowego sadzenia oraz gatunki drzew zostaną wybrane w porozumieniu ze specjalistami.

Co więcej, część zużytych opon zabranych podczas kampanii zostanie poddana recyklingowi i przerobiona na granulat gumowy. Posłuży on do produkcji mat, które w przyszłości będą mogły zostać ponownie przetworzone. Jest to możliwe dzięki partnerowi strategicznemu kampanii – Grupie Recykl S.A., a także firmie Rekoplast Kompozyt.

Co zrobić ze starymi oponami?

W kampanii Kręci nas recykling istotny jest wymiar edukacyjny. Aby zużyte opony nie oddziaływały negatywnie na środowisko i ludzi, trzeba przekazywać je do prawidłowej utylizacji np. w najbliższym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Oddawane opony muszą pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń.

Przed udaniem się do punktu w swojej okolicy, warto najpierw poszukać informacji o zasadach i limitach obowiązujących w danym miejscu – te nie wszędzie są identyczne. Sprawdźmy m.in., jakie dokumenty będą potrzebne na miejscu. Najczęściej są to potwierdzenie płatności za wywóz śmieci lub rachunek za media.

Więcej informacji o kampanii oraz recyklingu opon można znaleźć TUTAJ.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jaki masz stosunek do zbiórek, akcji charytatywnych?

Oddanych
głosów
465
Staram się pomagać wszystkim
31%
Pomagam tylko osobom, które znam
36%
Nie biorę udziału w taki akcjach
33%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Tak wyglądały zimy w przedwojennej Polsce
Rozmowy Jelonki
Zwierzęta boją się huku petard 100 razy bardziej niż człowiek
 
Kilometry
Czy można przejeżdżać przez skrzyżowanie na pomarańczowym świetle?
 
Karkonosze
Śmierć za śmiercią na Śnieżce
 
Kultura
Orwellowski „1984” na scenie Teatru Norwida
 
Aktualności
Tajemnicze odgłosy –ponura kapliczka w Bukowcu
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group