Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9381
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Jagniątkowie rozliczają prezydenta miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 23 stycznia 2008, 7:33
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2008, 7:53
Autor: ROB
Fot. ROB
– Marek Obrębalski przed wyborami na piśmie obiecał, że naprawi drogę, jak zostanie prezydentem. A teraz nas zwodzi – mówią mieszkańcy ulicy Saneczkowej w Jagniątkowie. I zapowiadają protest pod ratuszem. – Dotrzymam obietnicy, ale jeszcze nie teraz – zapewnia szef miasta.

– Zawarliśmy porozumienie z prezydentem. Jednym z najważniejszych punktów jest remont ulicy. To chyba najgorsza droga w Jeleniej Górze – mówi Józef Gajewski, który występuje w imieniu mieszkańców.

Przy Saneczkowej mieszka około stu osób. Droga mieści się w centrum Jagniątkowa, dosłownie kilkadziesiąt metrów od kościoła. Co z tego, podjazd od strony świątyni jest tak stromy, że zimą wjechanie tędy graniczy z cudem. Mieszkańcy muszą jeździć na około, nadrabiając dobre dwa kilometry. Okrężna droga to jednak także nie lada wyzwanie.

Wjazd na Saneczkową zaczyna się w lesie, między Jagniątkowem a Michałowicami. Później leśny dukt zamienia się w lodowisko. Tafla jest grubsza niż na lodowisku miejskim w Cieplicach. – To dlatego, że pękła rura wodociągowa, prowadząca do ośrodka Grzybowiec – wyjaśnia Lucyna Woźniak. Później na zmianę są wertepy, zwężenia drogi, wystające skały. Na długich odcinkach nie ma szans, aby dwa samochody się bez kłopotu minęły.

Mieszkańców na dobre rozzłościło pismo zastępcy prezydenta Jerzego Łużniaka z grudnia 2007 roku, w którym informuje on, że remont Saneczkowej będzie możliwy najwcześniej w 2010 roku. Uzasadnia też, dlaczego stworzenie dokumentacji nie znalazło się w projekcie budżetu na 2008 rok.
– To przecież będzie praktycznie koniec kadencji. Kto nam zapewni, że prezydent się nie wykręci? – mówi Józef Gajewski.

I pokazuje porozumienie zawarte przed drugą turą wyborów. W zamian za poparcie, kandydat na prezydenta Marek Obrębalski zobowiązuje się w nim do zrealizowania 10 postulatów mieszkańców. Remont ulicy Saneczkowej wymieniony jest w punkcie 2. – My wywiązaliśmy się z danego słowa w stu procentach – mówi Józef Gajewski. – W pierwszej turze Marek Obrębalski przegrał w Jagniątkowie z Miłoszem Sajnogiem. W drugiej – wyraźnie wygrał.

– Dotrzymam słowa – uspokaja prezydent Marek Obrębalski. – Porozumienie zawierało więcej punktów. Z niektórych już się wywiązałem. Kadencja jeszcze trwa, więc mam trochę czasu. A co do ulicy Saneczkowej, to droga w trudnym terenie górzystym, bardzo specyficznym, jej remont będzie kosztowny. Samo sporządzenie dokumentacji to duży wydatek. Dlatego też nie umieściliśmy tego w projekcie budżetu na 2008 rok.

Prezydent jak dotąd zrealizował już remont ulicy Karkonoskiej, nadal istnieje i istnieć będzie szkoła podstawowa w Jagniątkowie – to też jeden z warunków umowy. Rozebrane zostały też szpecące ruiny Grunwaldu. To kolejny z punktów porozumienia. – Mieszkańcy mogą być spokojni o realizację kolejnych zobowiązań – mówi Marek Obrębalski.

Wydaje się, że sprawa ulicy Saneczkowej ruszy z miejsca. Józef Gajewski interweniował u klubów radnych opozycji. Na posiedzeniu komisji rozwoju wpisano remont tej ulicy do projektu budżetu na 2008 rok. Teraz jeszcze swoje poprawki może nanieść prezydent i pozostałe komisje. Na końcu budżet musi jeszcze przegłosować rada miejska. – To dobrze, że radni wpisali Saneczkową – powiedział Marek Obrębalski i zapewnił, że nie skreśli tej propozycji.

Dziesięć przykazań dla kandydata?
Porozumienie zawarte kandydata na prezydenta z mieszkańcami to nowatorski pomysł. I choć pismo nie ma mocy prawnej, mieszkańcy Jagniątkowa są w komfortowej sytuacji. Mogą rozliczyć skrupulatnie szefa przed kolejnymi wyborami. Co w skróconej wersji zawiera pakt Marka Obrębalskiego z mieszkańcami?
1. Opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego Jagniątkowa.
2. Budowa i modernizacja pięciu dróg (w tym wspomnianej Saneczkowej).
3. Wykonanie nowego, energooszczędnego oświetlenia ulicznego.
4. Budowa kładek dla pieszych przy mostach przy ul. Karkonoskiej i Michałowickiej.
5. Utrzymanie sześcioklasowej szkoły podstawowej i przedszkola w Jagniątkowie.
6. Utworzenie i finansowanie świetlicy dla młodzieży.
7. Likwidacja ruin w centrum Jagniątkowa, m.in. Grunwaldu i Fabryki Mebli.
8. Przyśpieszenie działań zmierzających do odzyskania nieruchomości po pogotowiu opiekuńczym. Utworzenie tam nowych miejsc pracy.
9. Sprawne przeprowadzenie remontu ulic Karkonoskiej i Michałowickiej.
10. Powołanie rady osiedla Jagniątkowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~jelgór 23-01-2008 7:49
Rady osiedli czy też dzielnic to w ogóle bylo jedna wielka ściema w stosunku do wyborców. Wszyscy o nich mowili przed wyborami, nawet p. Kusiak i p. Sajnog, a teraz cisza.W myśl zasady: jak potrzebujemy waszych głosów, to jesteśmy dla was, a jak wy potrzebujecie swoich radnych, to my nietutejsi. Brawo, Jagniątków, trzeba nauczyć wybrańców ludu, kto ich wybiera.
~10 rad byłego radnego 23-01-2008 8:11
1. Umiesz liczyć - licz na siebie. 2. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. 3. Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. 4. Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. 5. Nadzieja matka głupich. 6. Oko za oko, ząb za ząb. 7. Głupich nie sieją. 8. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. 9. Co miałeś zrobić wczoraj, zrób jutro. 10. Głosujcie na mnie...
~jeleniogórzanin 23-01-2008 8:15
I na co nam jeleniogórzanom był potrzebny Jagniatków? W takiej sytuacji jak jest ulica Saneczkowa jest wiele ulic na osiedlach Jeleniej Góry, Cieplic i Sobieszowa i to o wiele wiekszym dla komunikacji miejskiej znaczeniu! W Jagniatkowie z pieniedzy podatników porobiono w ostatnich latach proporcjonalnie dużo więcej niż w innych częściach miasta! Tylko dlatego, że maja to szczęście jakim dla nich - nie dla pozostałych części Jeleniej Góry, jest były radny Gajewski! Zastanawia formuła podpisania porozumienia z kandydatem na Prezydenta, że On zapewni. Przecież to nie Prezydent przyznaje środki tylko Rada Miejska! Miejmy nadzieję, że radni nie dadzą się zakrzyczeć tylko w sposoób racjonalny i wyważony rozdziela środki budżetowe na całe miasto, a nie tam gdzie głośniej krzyczą!
~ 23-01-2008 8:24
Na ulicy Saneczkowej można nakręcić nowy teledysk "Jożina z Bażin" bo to nie Jagniątków tylko "Bagniątków" ...
~karioka 23-01-2008 8:32
zapewniam, że są gorsze drogi w Jeleniej Górze. Nadbrzeżna (równoległa do Warszawskiej) to obecnie bagno!!!
~heheh 23-01-2008 8:36
tak tak najlepszy kandydat jakie tu pisaliscie komentarze itp smiech na sali kazdy obiecuje przed a pozniej niestety bywa roznie wiec umiesz liczyc licz na siebie
~Matematyk 23-01-2008 9:10
Z SLD w drugiej turze wyborów prezydent dostał 5 tysięcy głosów i na drugi dzień po wyborach o tym zapomniał. Tak też "zapomina" o dziesiątkach innych spraw w ogromnym przepracowaniu...
~wiarygodny 23-01-2008 9:16
Od dziś głosujemy na Grzegorza N.byłego radnego.A, swoją drogą co Pan porabia Panie Grześku?
~Zdumiony 23-01-2008 9:36
Uważam to za szczyt bezczelności,arogancji,nieskromności i sobiepaństwa, jeśli ktoś, kto nie wie jeszcze,czy będzie wybrany, zawiera pisemne zobowiązania zwane wyżej porozumieniem.Jak można takie rzeczy robić,nie mając gwarancji jak zachowa się Rada Miejska przy uchwalaniu budżetu miasta i planu inwestycji?A może takiego typu samorządności i demokracji uczą na niektórych wyższych uczelniach?
~reif 23-01-2008 10:56
Jagniątków w wiadomych czasach był perełką.Dziś nędza i rozpacz. Szkoda słów. Jedynie Dom Hauptmana jakoś wygląda. I setki turystów zmierzających do tego muzeum widzi ten nasz porządek w koło.
~Mieszkanie Jagniątkowa 23-01-2008 11:27
Bardzo żałuję że ludzie dali się nabrać na ten przedwyborczy popis pana Gajewskiego . Za poprzedniej ekipy wykonano wiele remontów w tym również stromych i górzystych ulic . Jakoś się dało panie Prezydencie Tak jest specyfika tego miejsca że ulice nie są płaskie Szkoda że Kusiak odszedł bo moja ulica wg jego planów miala być wyremontowana do 2007 roku Teraz czas już minął więc pewnie nigdy jej nie zrobią
~brrr 23-01-2008 12:15
W dokumentach CBA nie ma chyba bardziej klarownego, bardziej klasycznego i udokumentowanego przykładu korupcji politycznej: W zamian za wasze głosy ja wam wybuduję,ja wam pozostawię,ja wam zapewnię,itd. - oczywiście nie za swoje pieniądze...
~John 23-01-2008 12:28
Do ~Mieszkanie Jagniątkowa: Jaki przed wyborczy popis p. Gajewskiego? Weż sie zastanow. Piszesz ze podczas poprzedniej ekipy dla Jagniątkowa duzo zrobiono, ale stało sie tak nie przez Kusiaka, tylko przez to ze wlasnie Gajewski był radnym! I Jagniatków dalej by sie rozwijal gbyby w ostatnich wyborach nie startował pólgłowek z Karkonoskiej. Do ~jeleniogórzanin: A po co nam Zabobrze? tam tez pakuje sie ogromną kase, np na estakade czy skrzyzownanie Grunwaldzkiej z Jana Pawła, ile mozna by wyremontowac za to takich mniejszych dróg. Ale niestety ktos kiedys wymyslił Zabobrze, prl-owską zakałe Jeleniej Góry. Ta dzielnica wogóle nie pasuje do tego pieknego górskiego miasta.
~Rozczarowany 23-01-2008 12:30
Popieram inicjatywę mieszkańców Jagniątkowa.Nic nam Jeleniogórzanom nie stoi na przeszkodzie ,aby też włączyć się czynnie do pracy w grupach mieszkańców ,tak robią niektórzy mieszkańcy Sobieszowa i Cieplic. Utworzyli swoje stowarzyszenia , oni najlepiej wiedzą co w ich dzielnicach jest potrzebne i mogą swoje spostrzeżenia przekazać czy radnym ,czy do prezydenta.A nasi włodarze powinni być zadowoleni ,że społeczność się integruje.W takim wypadku można dla dobra miasta wspólnie dużo zdziałać.Na pewno tym mieszkańcom nie chodzi tylko o to, aby jak najwięcej dla siebie wyskrobać od Prezydenta,ale w ten sposób dbają oni, aby im a i przy tym innym mieszkało się lepiej. Prezydent i radni mają służyć swoją pracą mieszkańcom miasta tak, aby miasto się rozwijało a ludziom w nim mieszkającym żyło się dobrze./a tak na marginesie- biorą za to nie małe pieniądze/.A nam mieszkańcom nic nie stoi na przeszkodzie ,aby tak jak w Jagniątkowie zapytać pana prezydenta ,aby rozliczył się z swoich obietnic.Szanowny mieszkańcu, oddając głos masz prawo rozliczyć z danych Ci obietnic !!!
~Teo 23-01-2008 12:50
A tak na marginesie ulica Karkonoska owszem została wyremontowana,ale zrobiono to nie dbale .I niestety trzeba będzie na niej dużo zrobić poprawek.A jakby tak służby podległe panu Prezydentowi od razu interweniowały to i szybciej i porządniej ulica byłaby wyremontowana .Ile można by zaoszczędzić pieniędzy i czasu./ I tu mogłyby się znaleźć pieniądze i czas na wyremontowanie ulicy Saneczkowej./ Niech pan Prezydent się nie obraża na mieszkańców ,którzy jeśli zgłaszają problem to nie robią to z złośliwości tylko chcą pomóc.Mam do siebie trochę pretensji ,że do tej pory byłem tylko biernym mieszkańcem Jeleniej Góry i podziwiam pana Gajewskiego,że jest takim wielkim społecznikiem.
~jeleniogórzanka 23-01-2008 13:05
Do internautów: Potraficie tylko narzekać. Nie widzicie co już zostało zrobione.
~Anna 23-01-2008 13:06
Brawa ,brawa dla społeczności Jagniątkowa.Szanowni państwo jeśli my wszyscy dołożymy starań ,to każdemu z nas będzie się żyło lepiej w naszym małym mieście.Nie musimy tylko żądać od władz ,my sami postarajmy się żyć tak, aby nie utrudniać życia innym np: segregujmy śmieci,nie wywalajmy ich gdzie popadnie / do rowu,lasu czy rzeki/,sprzątajmy po naszych czworonogach,dbajmy o nasze posesje i teren w około.A od urzędników żądajmy ,aby nam w tym pomogli.Tu zaoszczędzimy pieniądze ,które będziemy mogli wydać np :na remont dróg w mieście.
~ 23-01-2008 14:16
nie zgadzam sie najgorsze ulice w jeleniej to nadbrzezna i objazdowa. na saneczkowej jest chociaz asfalt
~obserwatorIII 23-01-2008 14:43
Informacja bulwersująca.Kupowanie głosów zapominając o równomiernym rozwoju Jeleniej Góry.Czy jak w tej szkole zostanie 5 uczniów to też będzie trwała.Mieszkańcy Cieplic,Centrum i Zabobrza jesteście nieudacznikami głosowaliście za Obrembalskim za nic z przekonania ,sądząc że jest to uczciwe.Korupcja polityczna w klasycznym wydaniu
~keegan 23-01-2008 14:54
A to dopiero jaja. Facet składa obietnice choć kompletnie nie wie czy będzie w stanie je zrealizować. Przeciez dopiero po wyborze można przyjżeć sie w sposób właściwy sprawom miasta. A tak gościu będzie zaniedbywał być może ważniejsze sprawy aby wywiązać się z "kupna" głosów. A może zamiast zmieniać oświetlenie w Jagniatkowie na nowe energooszczędne, należałoby wybudować oswietlenie w miejscach gdzie go jeszcze nie ma. I co zrobi wtedy ten który bezmyślnie jka Pan Obrębalski kupuje głosy. Panie prezydencie głosy zdobywa się uczciwym solidnym programem i wizja strategiczną rozwoju miasta a nie naprawy jednej ścieżki i kilku latarń. Dobrze naiwniakom z Jagniątkowa swoje głosy przehandlowali za frajesrskie obietnice. Jak by mieli trochę oliwki w głowach to by wiedzieli, że o realizacji wiekszości tych punktów decydować będzie rada miasta a nie jakiś "skupowacz" głosów. Gdzie my żyjemy. Świadomość tych ludzi i tego gościa co kupuje głosy jest poniżej krytyki. Wyjeżdżam na Kubę.
~szkot 23-01-2008 15:15
na saneczkowej nie ma asfaltu :/
~do obserwatora III 23-01-2008 15:28
Jaka korupcja,wiadomo każdy kandydat na Prezydenta czy radnego mówi co chce dla miasta zrobić. Wiadomo,że mieszkańcy wybierają tego ,który w ich mniemaniu zrobi coś co dla nich będzie dobre.Jeśli oddają głos na niego to mogą później go rozliczyć- takie mają prawo.A wszędzie na całym świecie tak jest ,że każdy obiecuje czy tu w Polsce ,czy w Ameryce to się nazywa DEMOKRACJA, a ty masz wybór na kogo głosujesz.Nie mylić tego z korupcją !!!
~Agitator 23-01-2008 17:57
Za niecałe 3 lata wybory. Już dziś mieszkańcy ul.Nadbrzeżnej i Objazdowej idźcie do prezydenta i handlujcie! 1 głos = 10m2 asfaltu.
~karkonosz 23-01-2008 18:31
Moim zdaniem Jagniątków jest perełką Jeleniej Góry.Ostatnio dużo zrobiono dla tej miejscowości. Niestety nie jest to zasługa obecnej ekipy ratuszowej tylko zasługa poprzedniego samorządu miasta,który to zaplanował,uzyskał na to środki.Pamiętna mapka Józefa Kusiaka,może o tym zapomieliście.Obecna ekipa zbiera laury za poprzedników i nie robi nic.Grumwald nie został wyburzony,to co po nim zostało dalej straszy i przynosi nam wstyd.Do Jagniątkowa należą także wyżej położone Karkonosze,które graniczą z zimową stolicą Czech Szpindelowym Młynem.Ta mała uliczka to jest nic w porównaniu zaniedbaniami turystycznymi i rekreacyjnymi tej miejscowości.Warunki terenowe Świeradowa są znacznie gorsze.Oni robią dużo u nas nie robi się nic.Wpadnij na mój blog:http://krzysztof-bike-jgora.blog.onet.pl.
~WM 23-01-2008 18:56
Radni akurat wsparli mieszkańców jagniątkowa i zgłosili poprawkę do budżetu w sprawie saneczkowej. BTW a mówilismy Gajewskiemu, Józio, Marek cie wyroluje... a ten swoje. A teraz obrazony biega po miescie i sie skarzy. Ale nie jest sam. Razem z nim zrobionych w konia jest jeszcze 15 tysiecy mieszkancow...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group