Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14794
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W III LO o wolontariacie wiedzą wszystko!

Środa, 31 października 2012, 9:19
Aktualizacja: 9:27
Autor: Angela
„My dla świata – wolontariat w szkole” – pod takim hasłem w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze odbyła się Konferencja Wolontariatu, której organizatorami byli szkolni wolontariusze z koordynatorem Bożeną Fijałkowską oraz Dolnośląskim Centrum Wolontariatu.

Placówka gościła dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, instytucji zainteresowanych wolontariatem oraz przedstawicieli urzędu. W roli konferansjerek doskonale sprawdziły się wolontariuszki - uczennice z klasy 2E. Przedstawiły one również prezentację poświęconą działaniom uczniów tutejszej szkoły.
Szkolny wolontariat w ramach dolnośląskiego programu „My dla Świata” z główną siedzibą we Wrocławiu (Wrocławskie Centrum Wolontariatu) działa w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze od trzech lat. Koordynatorem szkolnego wolontariatu jest pedagog Bożena Fijałkowska. Pomoc osobom starszym w dostaniu się do lekarza, urzędu czy sklepu, to nie jedyne działanie tej grupy.

- Głównym założeniem wolontariatu ZSOiT – 3 LO w Jeleniej Górze działającego w ramach programu "Szkolny Wolontariat - ...My dla Świata..." jest aktywizowanie młodzieży w celu działań na rzecz środowiska lokalnego - informuje Bożena Fijałkowska, pedagog szkolny, opiekun wolontariuszy i koordynator programu „My dla Świata”. Proponowany program jest elementem edukacji społecznej uczniów i ich integracji ze środowiskiem lokalnym. Przygotowuje młodzież do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i obywatelskim, rozwija zainteresowania, umiejętności społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych, kształtujących kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Daje on też możliwość nawiązania przez szkołę współpracy z innymi placówkami, organizacjami i instytucjami, działającymi na rzecz środowiska lokalnego. Specyfiką programu jest stworzenie grupy wolontariuszy, podejmujących różnorodne rodzaje aktywności w zależności od ich potencjału i zainteresowań oraz potrzeb lokalnych. Uczniowie co roku koncertują dla podopiecznych w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym Caritas. Młodzież pomaga również dzieciom z Domu Dziecka „Nadzieja” w odrabianiu lekcji, a minionym roku zorganizowała im "Mikołajki". Również cyklicznie uczniowie odwiedzali i wspierali w zmaganiu się z chorobą podopiecznych W ZOL-u Caritas. Wolontariuszki cały rok szkolny prowadziły naukę tańca dla uczennic Zespołu Szkól i Placówek Specjalnych na Kruszwickiej. Każdego roku w grudniu obdarowujemy ciastem świątecznym podopiecznych Schroniska Św. Brata Alberta – wymienia Bożena Fijałkowska.

Inne działania podjęte przez wolontariuszy z III LO to: pomoc w organizacji Dnia Dziecka w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych, zbiórka nakrętek dla dziewczynki z Brzegu Dolnego na jej rehabilitację oraz zbiórka odzieży i żywności dla Domu Samotnej Matki w Pobiednej koło Świeradowa, a także działania w środowisku szkolnym z okazji Dnia bez papierosa, AIDS. Wolontariusze zorganizowali w szkole akcję pt. „Uratuj czyjeś Życie” dotyczącą honorowego dawcy szpiku kostnego i wyrażenia woli oddania własnych organów do przeszczepu, wspartą przez Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
442
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group