Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6042
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W „Hotelarzu” walczyli o indeks Wyższej Szkoły w Bydgoszczy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 11 stycznia 2011, 13:33
Aktualizacja: Środa, 12 stycznia 2011, 8:03
Autor: Angela
Fot. TEJO
34 uczestników z 17 szkół z okręgu punktualnie w południe zasiadło dzisiaj w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze do testu składającego się z 80 pytań okręgowego etapu III edycji Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z takich dziedzin, jak organizacja pracy w hotelarstwie, marketing usług hotelarskich, obsługa konsumenta czy ekonomia i prawo.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze był dzisiaj jedną z ośmiu szkół w całym kraju, w których uczniowie szkół ponadgimnazjalnych kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa zmierzyli swoje siły i wystartowali po główną nagrodę, którą jest indeks szkoły wyższej.

W jeleniogórskiej placówce potyczkę na wiedzę stoczyło po dwóch uczniów z 17 szkół z Dolnego Śląska i Opola, w tym: z Polanicy Zdroju, Bolesławca, Wałbrzycha, Oławy, Legnicy, Świdnicy, Krzyżowic, Milicza, Chojnowa, Głogowa, Wrocławia, Lubania, Lubinia, Karpacza, Bolkowa oraz Jeleniej Góry. Wszyscy uczestnicy najpierw przeszli i zwyciężyli etap szkolny. Teraz liczą na zwycięstwo w etapie okręgowym i centralnym. Tematem przewodnim w tym roku jest organizacja pracy w recepcji.

– Przygotowania do tego konkursu trwały przez cztery lata. W etapie szkolnym zajęłyśmy pierwsze i drugie miejsce. Wiemy, że teraz poziom będzie bardzo wysoki, ale mimo tego liczymy na wygraną. Najwięcej czasu w przygotowaniach poświęciłyśmy na ciekawostki związanych z hotelarstwem z ostatnich lat. Co roku te pytania dominują na olimpiadzie – powiedziały Justyna Łysoń i Angelika Wyrdka z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych z Świdnicy.

Jelenią Górę reprezentowały dwie uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych: Angela Mruk i Paulina Kurpiel z kl. IV B.
– To jest już moja druga olimpiada, w minionym roku wygrałam potyczki dolnośląskie oraz byłam uczestniczką II edycji finału Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej w Kołobrzegu. Czy dzięki temu mniej się stresuję? Wręcz przeciwnie. Czuję, że teraz ze szkoły są większe oczekiwania wobec mnie. Przygotowywałam się ile mogłam, ale co z tego wyjdzie, zobaczymy, jak przyjdą wyniki.

Do etapu centralnego, który odbędzie się w kwietniu w Kołobrzegu, przejdzie 30 najlepszych uczestników z całej Polski. Jak mówią organizatorzy, wywalczenie miejsca na podium na najwyższym szczeblu olimpiady to nawet dla najlepszych, nie lada wyzwanie.

– Z roku na rok poziom tej olimpiady jest coraz wyższy, pytania i zadania obejmują bowiem program nie tylko ze szkoły, ale również z zajęć pozalekcyjnych, materiał z internetu, czasopism, z praktyk i doświadczenia – mówi Barbara Cymańska-Garbowska, nauczyciel ZSE-T i sekretarz Okręgu II Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Wyniki okręgowego etapu poznamy za około dwa tygodnie.

Organizatorami Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy oraz Polska Izba Hotelarska. Patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Turystyki i Sportu. Patronat nad etapem okręgowym objął prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Na rozpoczęcie konkursu przybyli m.in. Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, przedstawiciele kuratorium oświaty z Wrocławia, przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty i wychowania w Jeleniej Górze i Ewa Duziak, przewodnicząca wydziału oświaty i wychowania rady miejskiej w Jeleniej Górze.

Gości oraz olimpijczyków powitała Joanna Marczewska, dyrektor ZSEiT, która podkreśliła rangę imprezy oraz jej wagę dla startujących. Zwracając się do uczestników Zofia Czernow powiedziała, że Jelenia Góra stawia na rozwój turystyki, a młodzież, która się w tym fachu kształci, może w naszym regionie liczyć na pewne miejsca pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~~JG 11-01-2011 14:03
Ale nagroda! Myślę, że młodzież jest na tyle mądra, że nie wstąpi w mury jakiejś wątpliwej renomy szkoły wyższej! Chyba że wielofakultatywni zastępcy Marcina, Zosia i Hubercik!!! Ale siara!!!
~hehehes 11-01-2011 15:34
z Jeleniej do Bydgoszczy.... zamienił stryjek... :)
~ 11-01-2011 19:33
Szkoda mi tych młodych ludzi, którym się tłucze do głowy: "Idź do Hotelarza dobry zawód, Jelenia Góra miasto turystyczne!" A potem przychodzi otrzeźwienie jak jest praca to za grosze i prawie w każde święta itp. Szkoda mi ich!
~smash 11-01-2011 20:49
W etapie okręgowym w Jeleniej Górze brały rownież udział uczennice z ZSP w Ludowie Polskim :)
~ 11-01-2011 23:20
Więcej zdjęć na http://www.facebook.com/album.php?aid=47572&id=100000696525861#!/album.php?aid=47572&id=100000696525861&fbid=179618552071361
~Maciej P 12-01-2011 3:07
Jak zwykle najwiecej Andzeliki heh
~Gap'a 12-01-2011 7:59
Jeden z lepszych sposobów pozbycia sie młodych ludzi z miasta. Robić konkursy o inedkzy uczelni zpoza Jeleniej Góry. Tak trzymać.. A później zgasić światło :(
~Jasiek 12-01-2011 19:26
A mnie osobiście podobają się koleżanki na pierwszym zdjęciu ! Pozdrowienia dla Julitki i Ani trzymajcie się cieplutko dziewczynki :) i pamiętajcie nauka jest najważniejsza :)))
~do ~ 13-01-2011 15:29
Pewniej lepiej iść do zawodówki .. Po zawodówce są ogromne pieniadze i człowiek jest bardzo inteligenty naprawde :) A zawód warty polecenia naprawde, bardzo dużo przydatnych przedmiotów potrzebnych w zyciu codziennym :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group