Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6018
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W hołdzie żołnierzom poległym za Polskę

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 maja 2015, 15:24
Aktualizacja: Sobota, 9 maja 2015, 7:24
Autor: Mea
Fot. Mea
– Ku chwale Ojczyzny i poległym żołnierzom, którzy oddali życie za wolną Polskę – powtarzano podczas dzisiejszych (08.05) obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się przy Mieczach Piastowskich w cieplickim Parku Zdrojowym.

Edward Jakubowski, prezes zarządu Związku Kombatantów Wojennych RP w Jeleniej Górze podkreślił, że najważniejsza jest pamięć o ofiarach II wojny światowej. – Musimy krzewić pamięć wśród młodych ludzi i przedstawiać prawdziwą historię wyzwolenia Polski – podkreślał.

W uroczystości głównymi gośćmi byli kombatanci wojenni oraz sybiracy. - Chciałbym, by było więcej patriotyzmu i rozmów z uczestnikami wojny w szkołach. Ważne, by mówić o strasznych losach żołnierzy – mówił Józef Wojtaś, kombatant wojenny ze Szklarskiej Poręby. – w 1944 r. wstąpiłem do wojska i służę ojczyźnie do tej pory – powiedział Michał Sumisławski, pułkownik wojska inżynieryjnego.

Przedstawiciele szkół reprezentowali swoje placówki dumnie trzymając sztandary. – Uczymy się patriotyzmu w szkole podczas lekcji np. historii oraz apeli. Młodzi ludzie powinni utrzymywać dobre kontakty z zagranicznymi uczniami i realizować wspólne przedsięwzięcia, by utrzymywać dobre relacji i nigdy więcej nie dopuścić do wojny. Nie czuję zagrożenia z powodu toczących się działań wojennych u naszych sąsiadów na Ukrainie – stwierdził Krzysztof Staroń z Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia. Prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Zgorzelcu odznaczył medalem pamiątkowym 70-lecia forsowania Nysy Łużyckiej: płk Józefa Piekarczyka – byłego komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, płk Marka Gołębiowskiego – prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Radar, płk Franciszka Michalika – członka Zarządu Stowarzyszenia Radar, Ryszarda Greka – zastępcę dyrektora jednego z wydziałów w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze. Odznaczenie zostało wręczone za działalność na rzecz środowisk kombatanckich oraz ukazywanie wysiłku zbrojnego żołnierzy Wojska Polskiego.

Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie odznaczył Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom": posłanki Zofię Czernow i Marzenę Machałek, prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę oraz dowódcę garnizonu Jelenia Góra gen. bryg. Bronisława Peikerta. Wyróżnienie zbiorowe otrzymał Zespół Szkół Artystycznych w Jeleniej Górze za wzorowe kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.

Ponadto Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej nadał Krzyż 95 lat Związku Inwalidów Wojennych Zbigniewowi Ładzińskiemu i Srebrną Odznakę Honorową Olimpii Stanaszek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~wx 8-05-2015 16:32
Rychu to kombatant ?
~s. 8-05-2015 19:45
Miecze postawiono w miejscu zlikwidowanego pomnika dla poległych w I wojnie światowej. Rozumiem, że uczczono pamięć wszystkich żołnierzy.
~ 8-05-2015 20:10
A takie mam pytanie: za co posłanki otrzymały Krzyż Pamiątkowy? To samo dotyczy prezydenta. Nie ogarniam. Lekcja patriotyzmu? Bzdura jakaś. Postmoskiewcy generałowie i pułkownicy, panowie, którzy nie widzieli karabinu ("hrabia" Zbigniew) puszą się w tych swoich mundurkach. Do tego politycy. Fałsz i żałosne nieporozumienie.
~marek 11 8-05-2015 20:28
Pani poseł Z.Czernow dostała za brak głosowania za ludobójstwem Polaków na Wołyniu ...
~cieplik to j 8-05-2015 21:58
Moja matula miała 18 lat jak wojna wybuchła,zmarła mając 86 lat,to ci kombatanci muszą mieć po 93 lata,to dobrze się nie którzy trzymają,chyba że walczyli jako dzieci,bo nie którzy młodo wyglądają,nie obrażam prawdziwych weteranów,tylko ,a u nas wszystko możliwe,sory.
~ 8-05-2015 23:42
Kużwa co to za odznaczenia , żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ab+ 9-05-2015 4:05
Ustroje się zmieniają ,uroczystości POzostają takie same.
~50 lat 9-05-2015 9:24
Najbardziej żenujący są politycy, lokalni i centralni, którzy odgrywają scenki patriotycznych uniesień. Aby po wszystkim zaczynać knuć, robić geszefty, zatrudniać kolesiów, łoić co się da, bo zbliża się koniec panowania. No i służby mundurowe, które reprezentują ,, kupę kamieni ".
~pffff 9-05-2015 16:07
50 lat i wszystko jasne...Wiecznie niezadowoleni..
~ast 9-05-2015 16:19
I po co ta krew przelana? Za was zawistne marudy? Przykro mi jest jak widzę ludzi walczących za wolną Polskę, którzy patrzą co się dzieje w tym kraju i za jakich ludzi walczyli. Was powinno się eksterminować oszołomy.
~FF 9-05-2015 17:28
Jeden z członków którzy doprowadzili do katastrofy będzie za parę al. jak dojdzie jaru do władzy zostanie swiętym!!http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prochy-gen-Andrzeja-Blasika-trafia-na-Jasna-Gore,wid,17524261,wiadomosc.html;;;;Poco się kształcić zdobywać zawody, jak szalone kojoty rozwalają kraj.
~Joryk. 9-05-2015 20:11
Tyle padło wielkich słów /zostało napisanych WYŻEJ :-( /. Mnie zabrakło jednego nazwiska - pomysłodawcy i wykonawcy tych monumentalnych Mieczy Piastowskich. Czy ktoś to jeszcze pamięta - to zdarzenie i wydarzenie ?????? A może rok w którym je postawiono. Ot, ot, tak z ciekawości pytam??? :-)
~ast 9-05-2015 21:57
Pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego – powstał w 1967 roku i przedstawia dwa wysokie miecze stylizowane na grunwaldzkie, ozdobione płaskorzeźbami. Jeden miecz przedstawia historię piastowską tych ziem, a drugi sceny z II wojny światowej. Praca wykonana został przez Mariana Szymanika oraz uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych
~Joryk. 10-05-2015 7:56
Brawo. Ast. :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group