Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 3999
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA, REGION: W górach zimno, mglisto i niebezpiecznie

Niedziela, 4 stycznia 2009, 14:28
Aktualizacja: 15:43
Autor: Ania
JELENIA GÓRA, REGION: W górach zimno, mglisto i niebezpiecznie
Fot. Jakub Michnowski
Miniony tydzień dla ratowników GOPR był bardzo pracowity. Wzywano ich do 47 interwencji, głównie związanych z kontuzjami narciarzy i turystów.

Należy więc zachować maksymalną ostrożność szusując po stokach i chodząc po górach. Poza tym dzisiaj najlepiej zrezygnować z wycieczki w wysokie partie Karkonoszy, a w zamian za to wybrać spacer w jednej z turystycznych miejscowości.

Dzisiaj w górach panują bardzo trudne warunki. Na Śnieżce jest minus osiem stopni Celsjusza, ale ze względu na silny wiatr z kierunku zachodniego i opady śniegu, temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Poza tym wędrówkę bardzo utrudnia mgła, która przyczynia się również do tego, że w wysokich partiach Karkonoszy widzialność jest ograniczona do 30 metrów.

- Odradziłbym dzisiaj poruszanie się po partiach grzbietowych gór, przede wszystkim dlatego, że nie przyniesie to żadnych doznań związanych z pięknem i urokiem Karkonoszy, a może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem bądź kontuzją. Poza tym cały czas mamy II stopień zagrożenia lawinowego – mówi ratownik dyżurny GOPR.

Policjanci przestrzegają tymczasem przed wchodzeniem na pokryte lodem tafle stawów i koryta rzek. Nie brakuje śmiałków, którzy igrają ze niebezpieczeństwem na Bobrze, w okolicach garbatego mostku. Lód tam jest bardzo kruchy. Jego załamanie może tylko w najlepszym przypadku skończyć się wychłodzeniem organizmu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group