Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 5001
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: W górach śnieg: uwaga na szlakach!

Środa, 7 grudnia 2011, 8:48
Aktualizacja: 8:49
Autor: Angela
Pogarszają się warunki na szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego. Ponad 0,5 metrową warstwą śniegu zasypany jest odcinek szlaku zielonego przez Kocioł Smogorni. Cały szlak, jak i wejście na odcinek nad Schroniskiem 'Odrodzenie' jest niemal niewidoczny. Po raz pierwszy w tym sezonie ogłoszono też zagrożenie lawinowe.

GOPR-owcy ostrzegają, że możliwe jest samoczynne zejście lawin małych rozmiarów w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy śniegach mokrych.- Apelujemy do turystów o uwzględnienie zagrożeń w planowaniu przebiegu wycieczek, a także w wyposażeniu zabieranym na trasy - podkreślają ratownicy.

Przy krótkim dniu i niespodziewanych trudnościach na drodze może przydać się czołówka lub inne źródło światło, bo marsz może wydłużyć się o kilka godzin. Obowiązkowo chronimy się przed zimnym wiatrem ubierając solidne kurtki, anoraki itp. oraz śniegiem w butach (stoptuty). Na złą pogodę dobrze robi termos z gorącym napojem i czekolada.

Unikamy alkoholu - pozornie rozgrzewa, a tak naprawdę wysysa siły z przemarzniętego człowieka. Dobrym zwyczajem jest pozostawianie na dole informacji o celu wyprawy i spodziewanej godzinie powrotu. Warto też mieć przy sobie telefony alarmowe do miejscowego GOPR-u (985 lub 601 100 300) i oczywiście, solidnie naładowaną komórkę – radzą ratownicy GOPR.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group