Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 10700
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: W górach śnieg: uwaga na szlakach!

Środa, 7 grudnia 2011, 8:48
Aktualizacja: 8:49
Autor: Angela
Pogarszają się warunki na szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego. Ponad 0,5 metrową warstwą śniegu zasypany jest odcinek szlaku zielonego przez Kocioł Smogorni. Cały szlak, jak i wejście na odcinek nad Schroniskiem 'Odrodzenie' jest niemal niewidoczny. Po raz pierwszy w tym sezonie ogłoszono też zagrożenie lawinowe.

GOPR-owcy ostrzegają, że możliwe jest samoczynne zejście lawin małych rozmiarów w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy śniegach mokrych.- Apelujemy do turystów o uwzględnienie zagrożeń w planowaniu przebiegu wycieczek, a także w wyposażeniu zabieranym na trasy - podkreślają ratownicy.

Przy krótkim dniu i niespodziewanych trudnościach na drodze może przydać się czołówka lub inne źródło światło, bo marsz może wydłużyć się o kilka godzin. Obowiązkowo chronimy się przed zimnym wiatrem ubierając solidne kurtki, anoraki itp. oraz śniegiem w butach (stoptuty). Na złą pogodę dobrze robi termos z gorącym napojem i czekolada.

Unikamy alkoholu - pozornie rozgrzewa, a tak naprawdę wysysa siły z przemarzniętego człowieka. Dobrym zwyczajem jest pozostawianie na dole informacji o celu wyprawy i spodziewanej godzinie powrotu. Warto też mieć przy sobie telefony alarmowe do miejscowego GOPR-u (985 lub 601 100 300) i oczywiście, solidnie naładowaną komórkę – radzą ratownicy GOPR.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
388
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group