Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 8312
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: W Domu Tyrolskim w Mysłakowicach

Czwartek, 1 maja 2014, 7:42
Aktualizacja: 8:47
Autor: Manu
Mysłakowice: W Domu Tyrolskim w Mysłakowicach
Fot. BM
Mysłakowice to kawałek Tyrolu w Polsce. Jeden z majowych obiadów warto zaplanować w Domu Tyrolskim. Tu znajduje się także muzeum opowiadające historię Tyrolczyków na Dolnym Śląsku. Obejrzymy m.in. pięknie zdobione meble, tyrolski strój ludowy oraz inne pamiątki.

W XIX wieku tyrolscy protestanci przyjechali tu ze względu na prześladowania w katolickiej Austrii, zostali wysiedleni po II wojnie światowej. Na pamiątkę doliny w Austrii, którą Tyrolczycy musieli opuścić w 1837 roku, swoją nową osadę w Mysłakowicach nazwali Zillerthal.

W 1837 r. w Mysłakowicach pojawiła się duża grupa tyrolskich protestantów. W latach 1838-1840 wybudowano 56 domów tyrolskich w Mysłakowicach oraz pobliskiej Sosnówce. Osiedlili się tu, budowali charakterystyczne dla Tyrolu domy, kościół. W sumie było takich domostw 60. Wiele z nich zachowało się do dzisiaj, choć osadników z Tyrolu nie ma tu już od roku 1945. W jednym z nich urządzono restaurację i minimuzeum. To ciekawy fragment, bardzo mało znanej śląskiej historii. Wiele wspólnego z Tyrolczykami miała hrabina von Reden, mieszkanka Bukowca.

Zachowane w dobrym stanie domy tyrolskie stanowią unikatowy i oryginalny typ architektury drewnianej. Budowa domów w osadzie Erdmannsdorf-Zillerthal rozpoczęła się od budowy tzw. „domu próbnego” w stylu zbliżonym do tyrolskiego, następnie po spaleniu, w jego miejscu postawiono „gospodę tyrolską” (obecnie „Restauracja pod kasztanami” ).

Na uwagę zasługuje dom należący niegdyś do cieśli Johannesa Lublassera, na którego balkonie po dziś dzień widnieje napis: w języku niemieckim „Błogosław Boże króla Wilhelma III”. Wyposażenie wnętrza domu tyrolskiego było najczęściej skromne, ale centralną cześć powierzchni mieszkalnej zawsze zajmował murowany piec.

Domy tyrolskie różniły się wielkością, pod względem formy były w zasadzie bardzo do siebie podobne. Wzorcowe gospodarstwo tyrolskie składało się z jednego jedno lub dwupiętrowego budynku (tzw. „Streckof”) na planie prostokąta, pokryte popularnym na Śląsku dachem grzbietowym. Budynek składał się z części mieszkalnej, stajni i stodoły, niektóre domy posiadały jeszcze rampę wokół górnego piętra stodoły. Część mieszkalna wykonana była z drewnianych bali, otoczona gankiem i zakończona głęboko opadającym dachem. Najbardziej charakterystyczne dla domów tyrolskich są drewniane balkony, wsparte na bogato zdobionych wspornikach. Balustrady balkonów są bogato profilowane, a w dekoracjach balkonów odminują motywy roślinne, np. w kształcie rozwiniętego kielicha tulipana lub lilii. Prostsze balustrady są zdobione ornamentem geometrycznym, złożonym z motywów serca, kwadratu, gwiazdy, czy trójliścia. Dół balustrady to najczęściej grzebień wycięty w jaskółczy ogon.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group