Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6046
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W ćwierć wieku po stanie wojennym

Środa, 13 grudnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 13 grudnia 2006, 12:47
Autor: TEJO
Jelenia Góra: W ćwierć wieku po stanie wojennym
Fot. Arkadiusz Piekarz
Rada Młodych Stowarzyszenia „Wspólne Miasto” organizuje w środę, 13 grudnia, obchody 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Jak poinformował koordynator działań Oliwer Kubicki, w godz. 15 – 16 wolontariusze WM będą prowadzili akcję informacyjną o stanie wojennym przy ulicy 1. Maja.

Oficjalne uroczystości zaczną się o godz. 16 pod Pomnikiem Wolności i Niepodległości na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zgromadzeni zaśpiewają hymn narodowy, ułożą także flagę Polski ze zniczy.

Członkowie stowarzyszenia argumentują, że celem prowadzenia takiej akcji jest wpisanie na trwałe w świadomość społeczną rocznicy wydarzeń sprzed 25 lat, ponieważ obecnie niewiele osób o niej pamięta.

W latach stanu wojennego symbolem oporu społeczeństwa było układanie krzyży z kwiatów. Warto wiedzieć, że w 1983 roku taki krzyż ułożyli również jeleniogórzanie w miejscu, w którym dziś znajduje się wspomniany Pomnik Wolności i Niepodległości.
Symbol ten po kilku dniach został jednak zniszczony przez „nieznanych sprawców”, najpewniej funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group