Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 15033
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W Cieplicach wybudują sieć kanalizacji sanitarnej

Czwartek, 19 stycznia 2012, 15:28
Aktualizacja: Piątek, 20 stycznia 2012, 8:06
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: W Cieplicach wybudują sieć kanalizacji sanitarnej
Fot. Agrafka
Uzdrowiskowa dzielnica miasta na lewobrzeżnej części pozbędzie się uciążliwych szamb. Dziś w Pałacu Schaffgotschów przedstawiciele spółki Wodnik podpisali umowę z Przedsiębiorstwem Budownictwa Górniczego i Energetycznego EGBUD z siedzibą w Bogatyni. Za ponad 25 mln zł powstanie nowoczesna kanalizacja.

Do 2015 r. nie tylko Jelenia Góra, ale także wszystkie miasta w Polsce muszą uporządkować gospodarkę wodociągowo-ściekową, inaczej mogą zostać nałożone kary z Unii Europejskiej. W ciągu dwóch lat ma zostać wybudowana sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami o łącznej długości 5,20 km od ul. Marcinkowskiego do ul. Objazdowej. Konkretnie będą to ulice: Dworcowa (do skrzyżowania z ul. Marcinkowskiego), Cmentarna, Wojewódzka, Spokojna, Francuska, Cicha, Ceglana, Ludowa, Łąkowa i Gminna.

W ramach zadania wybudowana zostanie również sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami o długości 14,81 km, a także przebudowana zostanie sieć wodociągowa wraz z przyłączami o długości 16,46 km od ul Rataja do ul. Marcinkowskiego. Dokładniej prace będą prowadzona na ulicach: Jagiellońskiej, Zjednoczenia Narodowego, Rzemieślniczej, Przechodniej, Dworskiej, Langego, Sobieszowskiej, Dolnośląskiej, Lubańskiej, Książęcej, Sowińskiego, Dworcowej, Marcinkowskiego, Mieszka I, Harcerskiej, Sprzymierzonych, Korfantego, a także Staromiejskiej.

- Ze względu na to, że prace będą prowadzone w dosyć gęstej zabudowie termin dwóch lat jest odpowiedni. W innych warunkach budowa trwałaby jedynie rok. Posiadamy doświadczenie w tej branży, gdyż wybudowaliśmy już ok. tysiąca km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zawsze udawało nam się zakończyć prace w terminie - powiedział Andrzej Karasiński, z Przedsiębiorstwa Budownictwa Górniczego i Energetycznego EGBUD.
Na luty 2012 planowane jest podpisanie umowy na drugi etap rozbudowy i modernizacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Jeleniej Górze, a także uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w rejonie Osiedla Pomorskiego i ul. Warszawskiej oraz gospodarki ściekowej w Sobieszowie.

- Celem całej inwestycji jest przyłączenie ponad 6 tysięcy mieszkańców do systemu kanalizacyjnego, budowa lub modernizacja prawie 50 km kolektorów kanalizacyjnych i prawie 25 km sieci wodociągowej. Ceny wody i ścieków wzrosną, jednak będą to groszowe kwoty. Dotacja z Unii Europejskiej to 52 procent całej kwoty przedsięwzięcia, która wynosi ok. 120 mln zł - podkreślił Wojciech Jastrzębski, prezes Zarządu „Wodnik”.

- Niestety, ze względu na warunki geologiczne i techniczne nie ma możliwości skanalizowania Jagniątkowa i Goduszyna, jednak będą tam budowane przydomowe oczyszczalnie ścieków – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. W Jeżowie Sudeckim i w Janowicach Wielkich również nie będzie systemu kanalizacyjnego, ale są plany budowy przydomowych oczyszczalni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
348
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
 
Kultura
Grają w teatrze
 
Inne wydarzenia
Absolutny hit kolejki!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group