Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 2834
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Vivat Maj, Trzeci Maj!

Sobota, 3 maja 2008, 13:06
Aktualizacja: 13:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Vivat Maj, Trzeci Maj!
Fot. TEJO
Paradą orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, przemówieniem wiceprzewodniczącego rady miasta Józefa Zabrzańskiego, wieńcami pod pomnikiem Pamięć i Niepodległość oraz mszą świętą w intencji Ojczyzny jeleniogórzanie uczcili w sobotę święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Poczty sztandarowe szkół jeleniogórskich, harcerze, kombatanci i mieszkańcy miasta zgromadzili się na placu przed Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam doszli w pochodzie muzycy z orkiestry, kampania dywizji wojsk pancernych ze Świętoszowa oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.

Byli parlamentarzyści przedstawiciele władz miasta, powiatu i ugrupowań politycznych. W obchodach wzięli udział goście z Austrii, którzy na zaproszenie rady powiatu przebywają w Jeleniogórskiem.
Działacze Stronnictwa Demokratycznego, które w czasach PRL walczyło o przywrócenie znaczenia świętu 3 Maja, wystąpili z pocztem sztandarowym.

Przemawiał Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miasta. Przypomniał historyczne tło uchwalenia Konstytucji 3 Maja i nawiązał do dzisiejszych czasów. – Wtedy władza potrafiła się porozumieć, a dziś? – zapytał retorycznie.

Pod pomnikiem papieskim „Wolność i Niepodległość” złożono wieńce i kwiaty. W imieniu władz Jeleniej Góry wiązanki położył Marek Obrębalski, prezydent miasta, z zastępcami: Jerzym Łużniakiem oraz Zbigniewem Szereniukiem. Wieńce złożyli także przedstawiciele partii politycznych, policji i harcerzy.

Po koncercie filharmoników dolnośląskich pod dyrekcją Marka Fliegera, zgromadzeni udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił biskup legnicki, ksiądz Stefan Cichy w koncelebrze z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałatem Andrzejem Bokiejem oraz ks. prałatem Tadeuszem Dańką, proboszczem parafii św. Wojciecha na Zabobrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
102
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
36%
Nie najlepiej
16%
Wciąż fatalnie
23%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group