Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3210
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: V Młodzieżowy Konkurs Piosenki Polskiej „Głosowisko” 2013 za nami

Poniedziałek, 28 października 2013, 10:10
Aktualizacja: 15:27
Autor: mestra
Jelenia Góra: V Młodzieżowy Konkurs Piosenki Polskiej „Głosowisko” 2013 za nami
Fot. mestra
W miniony piątek (25.10) sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury „Muflon” brzmiała polskimi piosenkami – zarówno z repertuaru znanych artystów, jak i własnymi, autorskimi kompozycjami. Wszystko za sprawą młodych uczestników V Młodzieżowego Konkursu Piosenki Polskiej „Głosowisko”, którzy z muzyczną pasją walczyli o zwycięstwo.

Coroczny konkursowy przegląd ma na celu przede wszystkim promowanie piosenki polskiej i polskiej kultury muzycznej, wyszukiwanie i promowanie młodych talentów oraz umożliwienie prezentacji utworów autorskich. Wyróżnikiem konkursu jest wymóg regulaminu, zgodnie z którym wykonawcy nie korzystają z podkładów muzycznych – mogą śpiewać jedynie z muzyką na żywo lub a’capella.

W tym roku wykonawcom towarzyszyły przede wszystkim gitary, ale nie zabrakło też grających na klawiszach czy instrumentach perkusyjnych. Uczestnicy przygotowali piosenki z repertuaru polskich artystów – Lecha Janerki, Dwa Plus Jeden, Katarzyny Gaertner, Maryli Rodowicz, Kayah czy Renaty Przemyk. Pojawiły się też utwory autorskie, do których zarówno tekst, jak i muzykę napisali sami wykonawcy.

Muzyczne zmagania oceniało jury w składzie: Aleksandra Jarocińska (dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”), Monika Strzelczyk (aktorka Teatru Cinema, reżyserka, instruktorka warsztatów teatralnych), Wojciech Jarociński (muzyk, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor z kręgu poezji śpiewanej, członek zespołu Wolna Grupa Bukowina), Tomasz Pierzchniak (muzyk, kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor). Jurorzy oceniali nie tylko sam śpiew i jego parametry (intonacja, dykcja itp.), ale także ogólną muzykalność i wyraz artystyczny.

Po burzliwej naradzie wyłonieni zostali zwycięzcy. Pierwsze miejsce przypadło zespołowi „Emphirius”, który tworzy trzech braci Rostkowskich. Wykonali dwa utwory – jeden autorski, drugi z repertuaru zespołu Kat. Drugie miejsce zdobyli gimnazjaliści z zespołu „Lemoniada” z Kowar w składzie: Michał Starak, Leon Kancerek i Bartosz Budny – jurorzy docenili ich wykonanie utworu „Rower” Lecha Janerki i „Napraw” grupy LemON. Trzecie miejsce wywalczył również zespół – „Czerniczanki” ze Szkoły Podstawowej w Czernicy, tworzony przez Benitę Barską, Katarzynę Skórę i Tomasz Łobockiego. Młodzi muzycy zaśpiewali a’capella „Pszczoły na wrotkach” i „Gdzie jest siódme morze” z repertuaru Maryli Rodowicz.

Jurorzy przyznali również wyróżnienia, które przypadły: Teresie Wiącek z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze za „Tańczące Eurydyki” Katarzyny Gaertner oraz Tomaszowi Taf z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych i Justynie Sieniuć, którzy wykonywali autorskie utwory.

Pamiątkowe dyplomy otrzymali też pozostali uczestnicy konkursu: Natalia Benecka, Sara Kozak, zespół muzyczny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Gryfowa Śląskiego, Katarzyna Odelga, Aleksandra Nowicka, Michał Psuty i Anna Góralik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group