Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10467
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uzależnienie od hazardu i komputera – darmowa terapia od zaraz!

Niedziela, 18 marca 2018, 7:34
Aktualizacja: Wtorek, 20 marca 2018, 7:58
Autor: TS
Region: Uzależnienie od hazardu i komputera – darmowa terapia od zaraz!
Sylwia Dereń, dyrektor Ośrodka Nadzieja w Siedlcu Trzebnickim zaprasza na darmową terapię
Fot. TS
Hazardziści oraz osoby uzależnione od komputera mogą rozpocząć darmowe leczenie od zaraz w Ośrodku Terapeutycznym Nadzieja w Siedlcu pod Wrocławiem. Jest to ważna informacja, gdyż w ośrodkach publicznych osoby uzależnione od hazardu i komputera muszą czekać na terapię nawet kilka miesięcy. Tymczasem sama decyzja o podjęciu leczenia to przełom dla osoby uzależnionej, jednak równie ważne jest natychmiastowe działanie.

– Do Ośrodka na leczenie mogą się zgłosić osoby pełnoletnie uzależnione od każdej formy hazardu grające w kasynach w punktach z automatami do gry, obstawiające zakłady sportowe czy grające w sieci internetowej. Oferta skierowana jest także dla osób uzależnionych od gier komputerowych, sieci społecznościowych czy samego internetu – mówi Sylwia Dereń, terapeutka z Ośrodka Nadzieja.

Konsekwencje uzależnienia od hazardu czy komputera mogą być równie tragiczne w skutkach jak konsekwencje narkomanii czy alkoholizmu. Problem polega na tym, że specyfika tych uzależnień nie pozwala w szybki sposób zaobserwować znacznych zmiany w zachowaniu czy widocznych konsekwencji zdrowotnych. Często uzależnienie od gier czy siecioholizm rozwijają się niepostrzeżenie. Nierzadko bliscy człowieka przesiadującego godzinami przed monitorem komputera wierzą, że po prostu rozwija się on intelektualnie, korzystając z nowych zdobyczy cywilizacji. Tymczasem, zaczyna on powoli tracić orientację między rzeczywistością a światem wirtualnym, wypada ze swoich ról życiowych np. przestaje chodzić do szkoły czy pracy w skrajnych przypadkach nawet jeść i spać.

Podobnie jest także z hazardem problem wychodzi często na jaw kiedy pojawia się znaczne zadłużenie, a do drzwi zaczynają pukać wierzyciele. Sytuacja taka prowadzi często do załamania psychicznego, a w wielu przypadkach do prób samobójczych. Dlatego tak ważne jest uzyskanie specjalistycznej pomocy terapeutycznej oraz wsparcia lekarza psychiatry. Istotne jest także wsparcie radcy prawnego i specjalisty finansowego, którzy pomogą uporać się z aspektami prawnymi zadłużenia oraz w stworzeniu realnego planu spłaty zadłużenia. Wszystko to pacjenci otrzymają w naszym Ośrodku – dodaje terapeutka.

Program terapii w Ośrodku Nadzieja trwa miesiąc. Przez ten cały czas osoba uzależniona przebywa
w ośrodku, korzysta z terapeutycznych zajęć indywidualnych i grupowych. Ponadto ze wsparcia terapeutycznego i psychologicznego korzystać będą rodziny naszych pacjentów – dodaje terapeutka.

Wsparcie rodziny osoby uzależnionej i odbudowa więzi rodzinnych, które w wyniku uzależnienia niejednokrotnie się rozpadają lub rozluźniają jest także bardzo ważnym elementem terapii. Niestety uzależnienie od hazardu czy komputera wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Pojawiają się kryzysy, nasilają się trudności interpersonalne oraz spada poziom bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Występują straty w obrębie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz materialne zarówno osoby uzależnionej, jak i poszczególnych członków rodziny. Nikt nie pozostaje obojętny względem trudności, jakie powstają w wyniku uzależnienia u członka rodziny.

Jak wygląda leczenie? - Zawsze szukamy mocnych stron osoby uzależnionej. Z naszych doświadczeń wynika, że w ten sposób łatwiej zbudować konstruktywne sposoby radzenia sobie z emocjami. A każde uzależnienie to choroba emocji. Ponadto nasi specjaliści w profesjonalny sposób motywują, a także przekazują odpowiednią wiedzę na temat uzależnienia oraz pokazują praktyczne sposoby radzenia sobie z nim. Jednak w naszej terapii wychodzimy poza te ramy, zdajemy sobie sprawę, że osoba po odbyciu terapii będzie musiała radzić sobie w nowej rzeczywistości bez uzależnienia. Dlatego pokazujemy także jak poradzić sobie ze stresem, brakiem asertywności, jak zachowywać się wobec bliskich i przyjaciół po opuszczeniu ośrodka- wyjaśnia Sylwia Dereń.

Więcej informacji o Ośrodku na: www.leczenie-uzaleznien.wroclaw.pl

Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, pozostających w dyspozycji Ministra Zdrowia. W ramach programu „Opieka i terapia patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi oraz osób, które nadmiernie korzystają z nowych technologii (internet, komputer, smartfon) w formie terapii grupowej i indywidualnej w oddziale całodobowym oraz wsparcie dla ich bliskich i rodzin"

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
449
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group