Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11058
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Uważajmy na żmije

Piątek, 21 maja 2021, 7:01
Autor: WAC
Powiat: Uważajmy na żmije
Fot. KPN
Udając się na górskie wędrówki zwracajmy uwagę, na szczególnie aktywne w maju, żmije zygzakowate – apelują przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Żmija zygzakowata bytuje na terenach od północno-zachodniej Francji po wschodnią Syberię i Sachalin. W Skandynawii przekracza koło podbiegunowe, a na południe sięga do Włoch i Azji Mniejszej. W Polsce występuje na całym obszarze, w kilku odmianach, z których najbardziej charakterystyczne są: jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) i czarna. Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) i gryzonie (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków i owady (prostoskrzydłe, biegaczowate). Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami, młodymi płazami i jaszczurkami.

Te nasze jedyne jadowite węże starają się łapać słońce, bo mimo chłodnego maja w Karkonoszach właśnie mają swój okres godowy, więc są bardziej aktywne niż zwykle - informują przyrodnicy z KPN. - Lubią szczególnie miejsca nasłonecznione, trawiaste, w pobliżu których rosną zarośla lub krzaki gdzie mogą się schować lub znaleźć pożywienie. Zanim usiądziecie przy szlaku sprawdźcie, czy nie ma tam żadnego gada. Dobrze mieć buty sięgające za kostkę, bo żmije rzadko atakują wyżej podczas przypadkowego nadepnięcia. Jad nie jest zabójczy dla zdrowych ludzi. Samo ukąszenie nie boli, ale po kwadransie pojawia się zwykle ból, mogą też wystąpić zawroty głowy. Jad żmii zmniejsza krzepliwość krwi. Przypominamy, że żmije są pod ochroną.

Twoja reakcja na artykuł?

11
14%
Cieszy
13
17%
Hahaha
3
4%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
47
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
177
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group