Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 15872
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uwaga na żmije!

Piątek, 28 czerwca 2019, 6:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2019, 12:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uwaga na żmije!
Fot. Przemek Kaczałko
Wakacje to okres pieszych wędrówek, zabaw na świeżym powietrzu czy wypraw do lasu. Wybierając się w takie miejsca pamiętajmy, że przyroda potrafi być nieraz niebezpieczna. Tylko w tym tygodniu jeleniogórska Straż Miejska interweniowała po zgłoszeniach mieszkańców dotyczących roju pszczół oraz węży. Wszystkie interwencje były skutecznie zakończone, a zwierzęta odłowione przez odpowiednie służby – informuje Artur Wilimek, rzecznik prasowy SM.
W ubiegłym roku strażnicy miejscy kilkukrotnie interweniowali w sprawie żmij, które bezpośrednio zagrażały mieszkańcom. Dlatego chcielibyśmy przedstawić, jak postępować gdy zauważymy tego gada oraz jak postępować w przypadku ukąszenia - powiedział A. Wilimek.
Można je spotkać na odsłoniętych pagórkach, na łąkach, w polu miedzy rzędami, na składach drewna. Szczególną ostrożność należy zachować wędrując po nasłonecznionych leśnych polanach i przecinkach, gdzie żmije lubią się wygrzewać. Ulubione kryjówki żmij to także nory, rumowiska skalne, przestrzenie między korzeniami drzew, stosy kamieni. Nie jest gatunkiem agresywnym, ani też bardzo jadowitym, ale jej ukąszenie może być groźne, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych - podkreślają jeleniogórscy strażnicy miejscy.
Należy pamiętać, że żmiję zazwyczaj trudno dostrzec, zwłaszcza wtedy, gdy nie obserwuje się podłoża, po którym się idzie. Pamiętajmy, że żmije atakują w momencie odczuwania zagrożenia, czyli gdy staniemy bardzo blisko żmii, lub co gorsza - na nią nadepniemy. Z reguły żmija ucieka przed ludźmi i atakuje tylko wtedy, kiedy czuje się zagrożona. Jeśli już zauważymy żmiję to nie należy jej dotykać, należy zostawić ją w spokoju, wycofać się powoli i bez paniki - radzą strażnicy.
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Rana, w miejscu gdzie wbite były zęby jadowe, ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych około 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie. Żmija wprowadza do organizmu osoby ukąszonej działający toksycznie i alergicznie jad, powodujący między innymi rozpad krwinek czerwonych oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie każde ukąszenie żmii jest związane z wprowadzeniem jadu do organizmu człowieka. Zdarzają się tak zwane „suche ukąszenia”, kiedy jad nie jest wprowadzany do ciała, jednak żadnego ukąszenia nie można lekceważyć - dodał A. Wilimek.
Gdy już doszło do ukąszenia, to taki przypadek wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Leczeniem przy nasilonych objawach jest podanie surowicy przeciw jadowi żmii. Dlatego jak najszybciej należy wezwać pomoc dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Do czasu przybycia ratowników należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem. Poszkodowanego należy ułożyć w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce. Nie wolno rany wysysać ani rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych - radzi rzecznik prasowy Straży Miejskiej.
Jeśli poszkodowany traci świadomość lub przytomność, trzeba uważnie go obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomnego należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli dojdzie do zatrzymania krążenia, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego należy poinformować, że doszło do ukąszenia przez żmiję - dodają miejskie służby.

Twoja reakcja na artykuł?

15
21%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
53
75%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
923
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group